reklama

Naučíme vás nabrousit pilový kotouč během minuty

Přemýšlíte, jak nabrousit pilový kotouč, aby se vám s ním dobře řezalo? Nemusíte se hodiny mořit s pilníkem v ruce, přejet jím poctivě každý zub, počítat a dodržovat tahy. Zkuste to jednoduše podle Pepova návodu a uvidíte sami. Budete mít během chvilky nabroušeno.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Víme, jak nabrousit pilový kotouč, aby byl ostrý jako břitva (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Víte, jak jednoduše nabrousit pilový kotouč?

Pokud už znáte trik s alobalem a nůžkami, určitě vás nepřekvapí, jak nabrousit pilový kotouč podobným způsobem. Stejně jako je alobal z hliníku, stačí vzít hliníkový profil a kotouč s diamantovými zuby jím nabrousit. Vezměte dostatečně dlouhý profil a kotoučem ho 5× přeřízněte. Po tomto zásahu bude pilový kotouč zase ostrý jako břitva.

K nabroušení vám bude stačit hliníkový profil
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K nabroušení vám bude stačit hliníkový profil

Je to stejné jako s nůžkami

Broušení pilového kotouče funguje na stejném principu jako broušení nůžek pomocí alobalu. Je to stejně jednoduché a účinné.

Detailní postup najdete tady.

Proč pilový kotouč brousit?

Odpověď na otázku, proč pilový kotouč brousit, je více než jasná. Pokud nebude dostatečně ostrý, nebude řezat tak, jak potřebujete, řezy budou otřepené, práce s ním bude namáhavá a výsledek neuspokojivý. Zároveň se ale kotouč stává nebezpečným a ve vysoké rychlosti, kterou se točí, může způsobit zranění.

Po nabroušení vyzkoušejte ostrost na kousku dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po nabroušení vyzkoušejte ostrost na kousku dřeva

Další způsoby broušení pilových kotoučů

Pilový kotouč je samozřejmě možné nabrousit i jinými způsoby. Záleží přitom často na druhu ozubení kotouče. Ozubení s lomenými zuby a s břitovými destičkami je vhodné nechat ostřit u odborníka. Ostatní lze brousit trojúhelníkovým pilníkem. Pilový kotouč ponechte na hřídeli a pilu zafixujte.

Postupně naostřete v daném sklonu všechny zuby, u každého dodržujte stejný počet tahů, vhodné je 3 až 5. Pokud po naostření všech zubů zjistíte, že nejsou některé dostatečně ostré, opakujte broušení opět stejným počtem tahů na všech zubech.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 5. 9. 2022, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová