reklama

Vypalování laserem do různých materiálů není tak složité, jak by se mohlo zdát

Vypalování laserem se provádí pomocí plazmové řezačky. Plazmové řezačky čili plazmové řezací stroje jsou vyvinuty pro řezání neželezných kovů a elektricky vodivých materiálů, jako jsou ocel, nerezová ocel, hliník či měď tenkým plazmovým paprskem. Naučíme vás s tímto zajímavým zařízením zacházet.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řezání plazmovou řezačkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vypalování laserem

Plazmová řezačka je výkonný stroj, určený na řezání železa, nerezové oceli, ocelového plechu, hliníku nebo mědi, a to až do tloušťky 12 mm. Funguje na principu řezání v úzkém stabilizovaném elektrickém oblouku, který je za pomocí hnacího plynu a vysoké rychlosti tlačen do materiálu, který se taví. Metoda nevyžaduje žádné speciální plyny, ale pouze zdroj stlačeného vzduchu.

Mezi výhody plazmových řezaček patří nízká hmotnost, malé rozměry, vysoká kvalita řezu a jeho přesnost a hlavně také finanční úspora při svařování. Některé plazmové řezačky v sobě zahrnují také svářečku. Plazmové řezání je moderní, levnou a rychlou metodou řezání.

Plazmovou řezačkou využijí kutilové stejně jako profi firmy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plazmovou řezačkou využijí kutilové stejně jako profi firmy

Díky elektronicky regulovatelnému, tichému a přesnému plazmovému paprsku lze dělat přesné a čisté rovné nebo zakřivené řezy v kovových materiálech.

Výroba poutače nad dveře

Pracovat s plazmovou řezačkou je vcelku snadné. Můžeme s ní do vybraného materiálu dělat rovné čáry, vlnovky nebo ornamenty, zvládne dokonce i složitější vzory a dekory. Na ukázku si vezmeme starou pilu, tzv. ocasku a do ní pomocí plazmové řezačky vyrobíme vítací nápis. Pila nám pak poslouží jako poutač nade dveřmi nebo na vrátkách do zahrady. Nejdříve bude potřeba pilu očistit od rzi, nečistot a prachu. Potom na její kovovou plochu předkreslíme fixem potřebný nápis.

Nápis, který chceme vypálit laserem, si nejprve předkreslíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nápis, který chceme vypálit laserem, si nejprve předkreslíme

A můžeme jít zapojit řezačku. Řezačka pracuje pomocí kompresoru, takže propojíme kompresor s řezačkou, pilu položíme na pevný podklad a připevníme k ní kontaktní elektrodu (s klešťovým koncem).

Bezpečnost práce

Při práci s plazmovou řezačkou musíme myslet na vlastní bezpečnost a dodržovat zásady ochrany zdraví. Vybavíme se proto pevnými, nejlépe koženými botami s nevodivou podrážkou, kovářskou zástěrou nebo koženým pončem a pevnými koženými rukavicemi. Nezbytnou pomůckou je svářečská helma nebo svářečské brýle. 

Při řezání plazmovou řezačkou se laserový paprsek může chovat tak, jako bychom používali svářečské elektrody a svářečku. Ochrana těla, rukou a zejména očí je tedy na místě. Řezací proud dosahuje 15–40 A. 

Samozřejmostí je vybavit se ochrannými bezpečnostními prvky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Samozřejmostí je vybavit se ochrannými bezpečnostními prvky

Vypalování nápisu

Pevně uchopíme do rukou hořák plazmové řezačky, uvedeme řezačku do chodu a začneme paprskem obtahovat předepsaný nápis na pile.

Tip redakce: PARKSIDE® Plazmová řezačka PPS 40 B3

  • robustní a výkonné kompaktní zařízení
  • elektronicky regulovaný, tichý a rovnoměrný plazmový paprsek
  • na přesné a čisté řezání až do tloušťky materiálu 12 mm
  • plynule nastavitelný řezací proud (15 až 40 A)
  • vysoce kvalitní hořák s plastovým držadlem
  • bezdotykový zářez díky pilotnímu zapalování – snižuje opotřebení trysky hořáku
  • není potřebné obroušení místa zářezu
  • 2,5 m řezací kabel s vyměnitelnými hořáky
  • 2 m hadice na stlačený vzduch s rychlopřipojovacím systémem („Quick-Connect")
  • kompatibilní s běžnými kompresory (např. PARKSIDE PKO 500 A1)
  • ochrana proti přetížení díky kontrolnímu zařízení s kontrolním světlem
  • uzemňovací kabel (2 m) se silnou svorkou
  • připojení na stlačený vzduch na zadní straně včetně manometru a redukčního ventilu
  • tělo u lakovaného ocelového plechu s ergonomickým držadlem

 

Tip:

Při práci s plazmovou řezačkou je ideální použít speciální kovový podstavec s nastavitelnou výškou. K uchycení předmětů, na které budeme vypalovat nápisy nebo ornamenty, nám velmi dobře poslouží velký magnet (seženete v železářství).

Vypalovaný předmět položíme na speciální stojan
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vypalovaný předmět položíme na speciální stojan

Řezání plazmou našlo své uplatnění v hobby aktivitách, i profesionálních průmyslových provozovnách. Má totiž spoustu výhod, mezi něž patří např. přesnost řezání nebo vyšší rychlost, není nutné hledět na kvalitu materiálů a proces řezání je možné dokonce zautomatizovat. 

Na druhou stranu jsou tu ale také jisté nevýhody, třeba větší úhel řezné hrany nebo horší propalování silných materiálů. Obrovským plusem ale je, že plazmovou řezačku lze použít i pod vodou a řezat zde materiály až do tloušťky 120 mm. 

Při výběru plazmové řezačky je prvním důležitým faktorem při výběru možnost zabudovaného kompresoru přímo v plazmové řezačce. To poznáte tak, že mají v názvu písmeno “K”. Jedná se o stroje s nižším výkonem, které jsou určeny spíše pro hobby využití. 

Paprsek laseru je přesný a dokáže vytvořit i složité ornamenty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Paprsek laseru je přesný a dokáže vytvořit i složité ornamenty

Pokud máte vyšší nároky a rozhodnete se pro plazmu, která v sobě nemá zabudovaný kompresor, pak se musíte zaměřit na to, aby dokoupený kompresor dosahoval alespoň tlaku 8-10 barů s průtokem minimálně 100 l vzduchu za sekundu a vzdušníkem o objemu minimálně 100 l. Doporučujeme rovněž, aby byl kompresor vybaven filtrem na vodu a olej, a nedocházelo tak ke znečištění plazmového stroje.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; Lidl Česká republika v.o.s.; metaweld.cz

Publikováno: 3. 9. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová