reklama

Díky jednoduchému triku vyčistíte snadno filtr digestoře

Odsavač par je nepostradatelným kuchyňským vybavením a vyčištění filtrů digestoře vás čas od času nemine. Filtry chytají tuk i další nečistoty a jejich pravidelné odstraňování zajistí správné fungování digestoře i vaši bezpečnost. Navíc je to úplně jednoduché, Pepa vám ukáže, jak na to.

Vyčištění filtru digestoře může být snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč filtry digestoře čistit?

Digestoř nad sporákem odsává páry, které vznikají při vaření, a v případě plynového sporáku také zplodiny, které při hoření vznikají. Odvádí se díky ní i vznikající teplo. Jakmile jsou ale filtry zanesené, schopnost digestoře fungovat tak, jak má, se snižuje. Znečištěný filtr také může způsobit větší hlučnost odsavače, zdravotní problémy a může být také příčinou požáru. Jeho čištění tedy nepodceňujte.

Kdy je čas na vyčištění filtru digestoře?

Vyčištění filtru digestoře je čas od času potřeba. Při vaření a smažení se na nich zachytává mastnota a další nečistoty. Přitom je čistota pro její fungování klíčová, aby odsavač odváděl svou práci co nejlépe a co nejúčinněji. Tzv. kovový tukový filtr (mřížku) je vhodné čistit alespoň jednou do měsíce.

Filtry zachytávají nečistoty a mastnotu
Filtry zachytávají nečistoty a mastnotu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyčištění filtru digestoře je hračka, využijte myčku

Ze spodní části digestoře vyjměte kovové filtry. V tuto chvíli uvidíte, jak jsou zanesené mastnotou a dalšími nečistotami. Pokud máte doma myčku, řešení je jednoduché. Kovový tukový filtr vložte do myčky a nechte ho umýt nejlépe bez dalšího nádobí na nižší teplotu. Po umytí stačí zas nacvaknout zpátky.

Kovové filtry vložte jednoduše do myčky
Kovové filtry vložte jednoduše do myčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tip:

Pokud má vaše digestoř textilní tukový filtr, mění se za nový, který musíte koupit. Vydrží dle typu filtru 100 až 200 hodin provozu. Výjimkou jsou některé uhlíkové filtry, které jsou také omyvatelné.

A co když myčku nemáte? Zkuste sodu

Způsobů, jak vyčistit filtry digestoře bez myčky, je celá řada. Jedním z doporučených prostředků je jedlá soda. Stačí ji rozmíchat v horké vodě a filtr do roztoku ponořit. Po několika minutách by měly usazeniny zmizet. Pomoct tomu můžete i houbičkou nebo plastovým kartáčem tak, abyste nepoškodili ochrannou vrstvu.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; rubrika Minutový manžel

Publikováno: 2. 9. 2022, Autor: Lenka Tajbrová , Profil autora: Lenka Tajbrová