reklama

Opravu protékajícího umyvadla zvládnete sami a bez instalatéra

Protéká vám umyvadlo? V následujícím návodu si ukážeme, jak ho jednoduše opravit. Všechno zvládnete svépomocí, řemeslníka opravu potřebovat nebudete. Obejdete se dokonce i bez speciálního náčiní. Co se naopak hodit bude, tak to je plochý šroubovák a kus hadru. Návod popisuje výměnu vadné výpusti.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Opravu protékajícího umyvadla zvládnete snadno (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výpusť obvykle protéká v místě, kde je těsnění přimknuté ke keramickému vyústění umyvadla. Tohle místo najdete tedy v jeho spodní části. Nejprve je potřeba od výpusti odpojit sifon. Pokud jeho funkci plní ohebná hadice, snadno ji odšroubujete. Šroubovákem z horní části umyvadla povolíte šroub, který hadici ve výpusti drží. Jestli požíváte klasický sifon napojený na potrubí, postupujete podobně, jen je třeba ještě povolit trubky napojené na sifon.

Vpusť drží na místě buď šroub umístěný z vrchu umyvadla, nebo spodní převlečná matice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vpusť drží na místě buď šroub umístěný z vrchu umyvadla, nebo spodní převlečná matice

Počítejte s tím, že vám ze sifonu vyteče zbytek vody. Proto si nachystejte malou misku na její zachycení a stejně tak i hadr. Když už máte sifon odšroubovaný, zkontrolujte jeho těsnění – pravděpodobně bude poškozené. Jeho rozměr si změřte a vyrazte do obchodu, kde si obstarejte nové. Nebo si můžete koupit celou novou výpusť umyvadla, záleží na vás.

Když už máte sifon rozdělaný, vyčistěte ho, případně vyměňte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Když už máte sifon rozdělaný, vyčistěte ho, případně vyměňte

Staré těsnění vyhoďte a na jeho místo dejte nové. Postup zpětné montáže je stejný jako ve výše popsaných krocích, jen obráceně. Než dáte sifon na místo, je vhodné ho rovnou vyčistit. Týká se to také ohebné hadice. Šroub držící výpusť (některé výpusti mají spodní přítlačnou matku) pevně dotáhněte a máte hotovo. Pozor na přetažení šroubu. Také se ujistěte, že těsnění je na výpusti dobře vycentrováno – jinak by špatně doléhalo a voda by znovu prokapávala.

Ohebné hadice, které nahrazují klasický sifon, jsou na montáž velmi snadné. Dají se přizpůsobit téměř jakýmkoli rozměrům a místním podmínkám. Jejich nevýhodou ale je, že se velmi snadno zanáší. Proto je při výměně umyvadlové výpusti vyčistěte nebo ještě lépe, kupte si hadici novou. Není drahá.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 28. 8. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.