reklama

Schovejte vodovodní trubky za dvířka

Není to zrovna estetický pohled, když se rozhlédnete v koupelně a sledujete vodovodní potrubí, vinoucí se podél zdi kamsi do neznáma. A přitom stačí jen přemýšlet a při rozvodu vodovodního potrubí jej schovat do zdi a důležité části nechat přístupné. Jak? No přece díky jednoduchým dvířkům.

Víte, jak nainstalovat revizní dvířka do servisního otvoru? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vyřešit servisní otvor?

Nejprve si položme otázku, co to vlastně je servisní otvor. Je to místo, kudy můžeme přistupovat k rozvodům vody, plynu nebo elektřiny, případně k odpadům v místech, kde je jinak kompaktní stěna (například předstěna z pórobetonu nebo sádrokartonu). Není povinností jej mít, ale je rozhodně praktický. Zejména proto, že za dvířky servisního otvoru se mnohdy skrývají vodovodní uzávěry, hlavní uzávěr plynu nebo pojistková skříň. A rozbourávat kvůli každé závadě, kdy je potřeba energie nebo vodu vypnout hlavním jističem či kohoutem, je poněkud nepraktické. 

S instalací servisního otvoru bychom tak měli počítat nejen v novostavbách, ale i ve starých zástavbách. Ve většině případů je na ně pamatováno, ale může se vám stát, že koupíte byt či dům, a ejhle - servisní otvor v koupelně není a vy se jako na potvoru potřebujete dostat pod vanu a vyměnit odpadní potrubí. V takovém případě vám opravdu nezbývá nic jiného, než odbourat část vanového obložení a po opravě dané závady servisní otvor připravit a opatřit dvířky.

Servisní otvory skrývají nejrůznější rozvody nebo odpady
Servisní otvory skrývají nejrůznější rozvody nebo odpady (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Servisní otvor vlastně není nic jiného než otvor v předstěně nebo obložení v místech, kudy vedou důležité rozvody. Abychom se tedy k rozvodům či odpadům pohodlně dostali, budeme na vytvoření servisního otvoru myslet při jakékoliv rekonstrukci. A abychom tomu dodali také nějakou "štábní kulturu", opatříme servisní otvor dvířky. Ta nám zaručí pohodlně se dostat tam, kam potřebujeme, a skryjí zároveň před návštěvou i námi samotnými nevzhledné potrubí a změť kabelů.

Tip redakce: Vyzkoušejte revizní dvířka Haco

Použití: Tato pevná dvířka lze použít jako otevírací kryt různých stavebních otvorů, prostupů a šachet. Dvířka lze objednat i ve variantě se zámkem.
Materiál: Plast ASA s vysokou odolností vůči UV záření.

Jak připevnit dvířka do servisního otvoru?

Místo vrutů a hmoždinek můžeme použít oboustrannou lepicí pásku
Místo vrutů a hmoždinek můžeme použít oboustrannou lepicí pásku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud je otvor vyroben v plné cihlové nebo betonové stěně, možná si budeme chtít ušetřit námahu spojenou s předvrtáváním otvorů pro hmoždinky a vruty. Zde je na místě zvolit pohodlnější variantu, a tou je oboustranná lepicí páska. Dvířka vysadíme z ochranného rámečku. Rámeček důkladně odmastíme, aby na něj, resp. do jeho drážky zezadu, oboustranná lepicí páska dobře přilnula.

Připravený rámeček nasadíme do servisního otvoru
Připravený rámeček nasadíme do servisního otvoru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nalepíme pásku a odstraníme ochrannou fólii z jejího povrchu. Rámeček usadíme do servisního otvoru a pevně přimáčkneme.

Dvířka vyzkoušíme, zda doléhají a fungují
Dvířka vyzkoušíme, zda doléhají a fungují (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Potom nasadíme dvířka a vyzkoušíme, zda dvířka dobře doléhají, funguje zavírání a rámeček z otvoru nevypadává.

Takovýchto servisních otvorů si můžeme po bytě nebo domě instalovat několik a mít tak jistotu, že se dostaneme vždy tam, kam potřebujeme a problém tak vyřešit rychle a elegantně.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel; HACO, spo. s.r.o.

Publikováno: 29. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová