reklama

Poradíme, jak postavit sprchový kout v letním sídle

Abychom při našem pobytu v letním sídle nemuseli každý večer chodit domů a koupat se, postavíme si vedle letní kuchyně také letní sprchový kout. Ušetříme tím čas a nebudeme se muset neustále přesouvat sem a tam.

Sprchový kout v letní kuchyni (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Sprchový kout v letní kuchyni

Náš nekonečný seriál o stavbě letního sídla, resp. letní kuchyně, nám dnes nabídne díl o stavbě sprchového koutu. Uznejte sami, že je nepraktické pobývat celý den v letní kuchyni a večer se jít domů osprchovat nebo vykoupat. Velká koupací vana by se do malého domku letní kuchyně nevešla, ale sprchový kout ano, a proto si jej postavíme.

Na sprchový kout v letním sídle budou kladeny stejné nároky jako na jakýkoliv jiný sprchový kout. A my si jej samozřejmě důkladně vymazlíme.

Izolace

Do sprchového koutu se nejlépe hodí koupelnový sádrokarton, který poznáme podle zeleného papírového povrchu. Tento sádrokarton je voděodolný. Na sádrokarton jsme nanesli dvě vrstvy lepidla a dvakrát provedli penetraci, v tomto případě hloubkovou.

Hydroizolační nátěr zamezí prostup vody a vlhka do stěn
Hydroizolační nátěr zamezí prostup vody a vlhka do stěn (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na podlahu, kde je podklad tvořen betonovou vrstvou, se bude instalovat podlahové topení, které se ve finále překryje dlažbou. Při penetraci je důležité zakrýt odtokový žlábek i další otvory, aby se do nich penetrace nebo lepidlo nedostalo. Jakmile penetrace zaschne, budeme moci natáhnout na stěny hydroizolaci.

Hydroizolace zabraňuje pronikání vody do konstrukcí staveb, zejména přes ploché střechy, balkony a základy domu. Velmi důležitá je v interiéru tam, kde počítáme se zvýšenou vlhkostí, protože hydroizolace zabraňuje nežádoucímu průniku vody. Tvoří ji souvislá neprodyšná vrstva, tvořená různými voděodolnými materiály.

Nezapomeňte na izolaci podlahy
Nezapomeňte na izolaci podlahy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na podlahu v místech, kde se stýká podlaha se stěnami, naneseme koupelnovou hydroizolaci a přímo do ní instalujeme izolační pásy. Hydroizolace by měla být provedena až do výšky 2 m. Jakmile máme ošetřené všechny rohy místnosti a přechody, naneseme hydroizolaci na všechny stěny, případně i strop (v našem případě strop tvoří palubky, které jsou ošetřeny voděodolným nátěrem). Nanášíme ji minimálně ve dvou vrstvách s časovým odstupem. Na hydroizolaci nešetřete, čím silnější bude vrstva, tím lépe. 

Nesmíme zapomenout ani na nanesení hydroizolace okolo vstupů vodovodního potrubí a odpadů. A stejně tak budeme těsnicí pásy dávat všude tam, kde jsou spoje dvou různých materiálů, např. sádrokarton + cihlová stěna. Důležité je nechat nanesenou hydroizolaci minimálně 24 hodin vyzrát. Potom na ní můžeme začít lepit obklady.

Důkladně naneste hydroizolaci také okolo vodovodních trubek a odpadního kanálku
Důkladně naneste hydroizolaci také okolo vodovodních trubek a odpadního kanálku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokládka dlažby a obkladů

Velkoformátová dlažba bude tím pravým obkladem na stěnách i na podlaze. Pracuje se s ní trošku jinak než s klasickou dlažbou především pro její opravdu úctyhodné rozměry. Velkoformátovou dlažbu by měl pokládat někdo, kdo pokládce obkladů rozumí. Zde totiž výrazně vyniknou všechny nerovnosti a chyby, kterých jste se dopustili. 

Než ale začneme pokládat dlažbu, instalujeme podlahové topení. Není to nic složitého. Naměříme si délku od stěny ke stěně, a podle těchto rozměrů si nařízneme pásky podlahového topení. Ty pak spojíme do sebe, aby elektrické kabely rozváděly teplo tak, jak mají, a výstupy zapojíme do elektrického obvodu.

Rozložení obkladů na stěnách si vyměříme tak, abychom měli co nejméně prořezu. Protože je ale sprchový kout malý, musíme počítat s tím, že minimálně jeden obklad velkoformátové dlažby budeme muset upravit kvůli vodovodním vstupům a odtokovému kanálku, který je zabudovaný mezi stěnou a podlahou.

Pro vyřezávání použijeme úhlovou brusku s univerzálním nebo diamantovým kotoučem na tvrdé materiály a pro vyříznutí otvorů pro vodovodní trubky použijeme pro změnu vykružovací hlavici, kterou lze upevnit na úhlovou brusku.

Tip redakce:

Scheppach AG 780 je kompaktní úhlová bruska s kotoučem 125 mm, vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání obkladů apod. Motor má výkon 780 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. Bruska má odolnou kovovou převodovkou, která zajišťuje vysoký točivý moment, rukojeť, kterou lze nastavit do dvou různých poloh (vhodná pro praváky i leváky), dále snadno nastavitelný kryt kotouče bez použití nářadí, aretaci vřetene pro snadnou výměnu kotouče a bezpečnostní spínač pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Díky štíhlému tělu a nízké hmotnosti se bruska snadno ovládá a dobře se vede i jednou rukou. 

Pro vyřezávání otvorů do keramických obkladů použijte vykružovací hlavici
Pro vyřezávání otvorů do keramických obkladů použijte vykružovací hlavici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Náš tip: Použijte vykružovací diamantovou korunku FESTA 20 MM

  • profesionální vrtací diamantová korunka se stopkou
  • pro přesné a rychlé vrtání do kamene, dlažby, obkladů, žuly, mramoru a jiných extrémně tvrdých materiálů nejen ve stavebnictví

Uříznutou hranu okolo odtokového kanálku je potřeba lehce zabrousit, jinak bychom se mohli při nešetrném dotyku říznout. Na broušení opět použijeme úhlovou brusku a keramický lamelový kotouč na broušení. 

Na řezání velkoformátové dlažby nám postačí ruční řezačka na keramické obklady. A protože je to dlažba a obklady velkoformátové, budeme jednotlivé díly přenášet pohodlně pomocí sklenářských dvojpřísavek s madlem.

Obklady na stěnu usadíte pomocí sklenářských přísavek s madlem
Obklady na stěnu usadíte pomocí sklenářských přísavek s madlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lepení obkladů

Na lepení obkladů i dlažby použijeme flexibilní lepidlo s označením S1, které je určeno pro lepení obkladů a dlažeb v exteriéru a interiéru. Je ideální pro použití při obkládání lodžií, teras a balkonů, pro podlahy ve vlhkých provozech. Je možné ho použít i při lepení dlažeb na podklady se zabudovaným podlahovým vytápěním.

Na rozmíchání použijte elektrické míchadlo
Na rozmíchání použijte elektrické míchadlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Použijeme elektrické míchadlo, které nám zaručí dokonalé spojení obou složek lepidla. Nejprve rozmícháme obě složky do kompaktní podoby, necháme cca 2 minuty odpočinout a domícháme dohladka.

Lepidlo nanášíme na stěnu vždy odspodu nahoru. Použijeme k tomu zubaté hladítko. Lepidlo rozetřeme v souvislé vrstvě a přikládáme obklady. Každý obklad je nutné rovněž potřít vrstvou lepidla, ale tentokrát použijeme rovnou hranu hladítka. 

Na obklad naneste lepidlo v souvislé vrstvě
Na obklad naneste lepidlo v souvislé vrstvě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud začínáme nejprve obkládat stěny a podlaha přijde na řadu až následovně, nezapomeňte na velmi důležitou věc: Obklady na spodní straně stěn musí být nainstalované tak, aby mezi spodní hranou obkladu a podlahou zůstala potřebná mezera. Do ní se bude zasouvat díl dlažby. Mezeru vytvoříme pomocí podložek. Mezi jednotlivé díly velkoformátového obkladu také nezapomeneme vkládat distanční terčíky nebo křížky, abychom zachovali stejně širou spáru mezi obklady.

Zajistěte distančními terčíky, čímž vytvoříte i dokonalou spáru
Zajistěte distančními terčíky, čímž vytvoříte i dokonalou spáru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podlaha

Pokud máme podlahové topení správně zapojené, naneseme přes topnou rohož lepidlo na dlažbu (opět použijeme flexibilní lepidlo), rozetřeme po celé ploše podlahy a pokládáme dlažbu. Zafixujeme spáry distančními terčíky nebo pomocí křížků a necháme zaschnout.

Druhý den potom podlahu i stěny vyspárujeme, a jakmile dokonale zaschne i spárovačka, můžeme se vrhnout do úklidu a namontování sprchové hlavice.

Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, Levior, Garland.

Publikováno: 24. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová