reklama

Milujete dřevo a láká vás práce s dlátem? Staňte se řezbářem

Postavičky vyřezávané ze dřeva jsou nejen veselou a vkusnou ozdobou zahrad, ale i báječnou terapií, jak si vyčistit hlavu od všedních starostí každodenního života. Šikovné ruce dokážou obyčejné polínko proměnit v kočku, pejska či dokonce sovu. Za pomoci řezbářského dláta, určité zručnosti a hlavně jisté míry píle vznikají úžasné figurky, které potěší nejen vás.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Postavičky vyřezávané ze dřeva jsou veselou a vkusnou ozdobou zahrad (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Domácí dílny bývají většinou dominantou mužského pohlaví. Jestliže se však pečlivě rozhlédnete, zjistíte, že mezi námi žijí i šikovné ženy, které např. vyřezávají postavičky z dřevěných polínek. Pod jejich rukama se pak rodí nejrůznější umělecká díla jako např. delfín, pes či úžasná želva.

Budete potřebovat:

  • lipový špalek
  • pásovou pilu
  • řezbářské dláto

Postavičky vyřezávané ze dřeva

Postavičky vyřezávané z dřevěných polínek jsou vkusnou dekorací, kterou si můžete zkrášlit nejen zahradu, ale i prostor dveří vítajících váš domov. Vyrábí se z lipových polínek a ladné tvary získají po opracování řezbářským dlátem.

Ze dřeva se dají vyřezat nejrůznější postavičky jako např. kočka, pes, želva či delfín. Oblíbená je i sova. Její výroba začíná u lipové desky, na kterou si nakreslíte, co chcete vyřezávat. Na pásové pile následně vyřežete základní tvar figurky.

Prvotní tvar sovičky se následně upne svěrkou k ponku a začne se opracovávat dlátem. Na dláta pozor, jsou to ostré nástroje. Vždy si musíte dávat pozor na své ruce a být při své práci velice opatrní. Po dvou hodinách jemné práce se sovička začíná podobat konečnému výsledku.

Z lipové desky se vyřeže na pásové pile základní tvar, který se dále opracovává dláty
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Z lipové desky se vyřeže na pásové pile základní tvar, který se dále opracovává dláty

Peří sovičky se vyrábí dlátem. Jednotlivá brka se nejprve nasekají do budoucí podoby a přebytečný materiál se následně odseká. Pěkně jedno brko po druhém. Konečný výtvor se namoří. Pokud se naučíte pracovat s řezbářským dlátem, získáte celé hodiny úžasného klidu, na jehož konci bude nádherná dřevěná postavička. Svými výrobky pak můžete udělat radost všem svým blízkým.

Fantazii se meze nekladou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Fantazii se meze nekladou

Stále více lidí v poslední době vyhledává klid a pohodu domácích dílen, kde si mohou jednoduše vyčistit hlavu. Práce se dřevem je báječný způsob, jak se vyrovnat s hektickým životem či náročnou prací s lidmi. Ticho a klid dílny je balzám na nervy. Působí přímo blahodárně na psychiku každého člověka.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 19. 8. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová