reklama

Milujete dřevo a láká vás práce s dlátem? Staňte se řezbářem

Postavičky vyřezávané ze dřeva jsou nejen veselou a vkusnou ozdobou zahrad, ale i báječnou terapií, jak si vyčistit hlavu od všedních starostí každodenního života. Šikovné ruce dokážou obyčejné polínko proměnit v kočku, pejska či dokonce sovu. Za pomoci řezbářského dláta, určité zručnosti a hlavně jisté míry píle vznikají úžasné figurky, které potěší nejen vás.

Postavičky vyřezávané ze dřeva jsou veselou a vkusnou ozdobou zahrad (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Domácí dílny bývají většinou dominantou mužského pohlaví. Jestliže se však pečlivě rozhlédnete, zjistíte, že mezi námi žijí i šikovné ženy, které např. vyřezávají postavičky z dřevěných polínek. Pod jejich rukama se pak rodí nejrůznější umělecká díla jako např. delfín, pes či úžasná želva.

Budete potřebovat:

  • lipový špalek
  • pásovou pilu
  • řezbářské dláto

Postavičky vyřezávané ze dřeva

Postavičky vyřezávané z dřevěných polínek jsou vkusnou dekorací, kterou si můžete zkrášlit nejen zahradu, ale i prostor dveří vítajících váš domov. Vyrábí se z lipových polínek a ladné tvary získají po opracování řezbářským dlátem.

Ze dřeva se dají vyřezat nejrůznější postavičky jako např. kočka, pes, želva či delfín. Oblíbená je i sova. Její výroba začíná u lipové desky, na kterou si nakreslíte, co chcete vyřezávat. Na pásové pile následně vyřežete základní tvar figurky.

Prvotní tvar sovičky se následně upne svěrkou k ponku a začne se opracovávat dlátem. Na dláta pozor, jsou to ostré nástroje. Vždy si musíte dávat pozor na své ruce a být při své práci velice opatrní. Po dvou hodinách jemné práce se sovička začíná podobat konečnému výsledku.

Z lipové desky se vyřeže na pásové pile základní tvar, který se dále opracovává dláty
Z lipové desky se vyřeže na pásové pile základní tvar, který se dále opracovává dláty (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Peří sovičky se vyrábí dlátem. Jednotlivá brka se nejprve nasekají do budoucí podoby a přebytečný materiál se následně odseká. Pěkně jedno brko po druhém. Konečný výtvor se namoří. Pokud se naučíte pracovat s řezbářským dlátem, získáte celé hodiny úžasného klidu, na jehož konci bude nádherná dřevěná postavička. Svými výrobky pak můžete udělat radost všem svým blízkým.

Fantazii se meze nekladou
Fantazii se meze nekladou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stále více lidí v poslední době vyhledává klid a pohodu domácích dílen, kde si mohou jednoduše vyčistit hlavu. Práce se dřevem je báječný způsob, jak se vyrovnat s hektickým životem či náročnou prací s lidmi. Ticho a klid dílny je balzám na nervy. Působí přímo blahodárně na psychiku každého člověka.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 19. 8. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Beata Boháčová