reklama

Jak na servis inline bruslí?

Léto je období nejrůznějších sportovních radovánek a nezapomenutelných výkonů. Jízda na kolečkových bruslích k nim neodmyslitelně patří a poslední dobou se těší stále větší oblibě. Každý majitel inlinů by se měl však o své sportovní náčiní dobře starat. Servis inline bruslí zvládnete s drobnou šikovností i sami doma.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jízda na kolečkových bruslích je oblíbeným sportem dospělých i dětí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jezdíte rádi na kolečkových bruslích nebo patříte ke skupince lidí, kteří jejich koupi teprve zvažují?  Chtěli byste je, ale nevíte, jak vybrat ty správné brusle? Asi nejlepší volbou je zjistit vše potřebné ve specializovaném servisu. Možná již patříte k těm šťastným a vlastníte pár úžasných inlinů. I zde je na místě trochu obezřetnosti a poctivě se o svá kolečka starat. Nevíte, jak často a jakým způsobem je měnit? Vše potřebné si nyní jednoduše vysvětlíme.

Jak vybrat správné kolečkové brusle

Spousta lidí vybírá kolečkové brusle pouze podle barvy či vzhledu. Je rozumné se však před touto investicí pořádně rozmyslet, kam budete chtít chodit bruslit a jak budete na svých inlinech jezdit. Správný typ bruslí je nejlepší vybírat podle toho, co chcete nabruslit.

Pro pomalejší pohodovou jízdu na cyklostezce je lepší volit fitness brusle. Jedná se o měkké, pohodlné a prodyšné brusle, které bez sebemenších problémů zvládnou i malé nerovnosti povrchu.

V případě požadované větší rychlosti na kolečkových bruslích je dobré volit brusle s většími koly. Tyto brusle však bývají tvrdší a zároveň méně pohodlné. Takové brusle se mohou jednoduše rozšlapat do větších rychlostí a platí, že čím je brusle tvrdší, tím lépe přenáší sílu do odrazu.

Na bruslích se však dá jezdit i v přírodě. Není to nic jednoduchého a jsou k tomu zapotřebí speciální SUV brusle. Mají větší nafukovací kolečka. Brusle je celkově línější a moc vás nepustí do větších rychlostí.

Na bruslích se však dá jezdit i v přírodě. Potřebujete speciální SUV brusle
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na bruslích se však dá jezdit i v přírodě. Potřebujete speciální SUV brusle

Pro správný výběr kolečkových bruslí je tedy rozhodující měkkost brusle, velikost koleček a délka rámu. Délka rámu ovlivňuje živost vašich bruslí. Hodně dlouhý rám dobře vede směr. To znamená, že kam brusli pošlete, tak jede, ale změna směru za pomoci pohybu nohou pro vás může být velkým problémem. Naopak krátký rám bruslí umožňuje změnu směru jízdy jednoduchým pohnutím brusle.

Sortiment kolečkových bruslí nezapomíná ani na vaše děti. Tyto brusle mají nastavitelnou velikost, většinou o 3 až 5 velikostí. Když tedy vašemu potomkovi vyroste přes zimu noha, nemusíte kupovat nové sportovní náčiní. Stačí pouze jednoduše upravit velikost za pomoci knoflíku, který tuto změnu umožňuje.

Výrobci kolečkových bruslí nezapomínají ani na děti
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výrobci kolečkových bruslí nezapomínají ani na děti

Ve chvíli, kdy jezdíte pravidelně na svých bruslích, musíte věnovat určitou pozornost i vašim kolečkům. V důsledku jízdy se kolečka na bruslích obrušují a je zapotřebí je občas prohodit či úplně vyměnit. Aktivní jízdou dochází k odření koleček v důsledku odrazu. Kolečka pak už nejsou souměrná.

Pokud je dobrá bota, můžeme přistoupit pouze k prohození ojetých koleček. Nejčastěji se ničí první a poslední kolečko. Většinou se tedy přistupuje k výměně pozic jednotlivých koleček, kdy zaměníme první kolečko s třetím a posléze druhé s čtvrtým. Navíc se musí otočit hezčí, méně sjetou stranou dovnitř.

Zpravidla se vyměňuje první kolečko s třetím a posléze druhé s čtvrtým
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zpravidla se vyměňuje první kolečko s třetím a posléze druhé s čtvrtým

Takovou výměnou můžeme docílit až dvojnásobného prodloužení životnosti koleček vašich bruslí. Když opomenete výměnu vašich koleček, může se stát, že po čase bude nutná kompletní výměna celé sady koleček. Čím častěji tedy přehazujete trochu sjetá kolečka, tím lépe se staráte o své brusle.

Průměrná životnost vašich bruslí je celkem variabilní pojem. Hodně záleží na hmotnosti každého bruslaře, na jakém povrchu jezdíte, jestli jezdíte silově a hlavně, jak často bruslíte. Vlivů, které určují životnost kolečkových bruslí, je opravdu mnoho.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 18. 8. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.