reklama

Jak řezat lano, aby se netřepilo

Rozřezat lano tak, aby se netřepilo, je snadná věc. Pomůže vám v tom elektrikářská páska. Ukážeme si, jak postupovat, abychom dosáhli dobrého výsledku. Popisovaný trik se bude hodit například při výrobě houpačky, kdy se s lanem pracuje běžně.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pepa mí fígl na řezání lana tak, aby se netřepilo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tužkou si označte místo, kde byste rádi lano přeřízli. Pak si vezměte elektrikářskou pásku a z každé strany vyznačené linky ji kolem provazu omotejte. Snažte se, aby byla páska pevně dotažená a omotejte ji několikrát.

Teď můžete lano rozřezat. Použijte ostrý nůž a řežte přesně na vyznačené lince. Další možností je rozříznout lano v místě, kudy vede omotaná páska. Právě ta zajišťuje, že se lano dál netřepí. Pracujte s kvalitní páskou, protože na tom, jak dlouho vydrží, bude záviset i životnost neroztřepeného konce lana.

Pásku je potřeba pořádně dotáhnout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pásku je potřeba pořádně dotáhnout

V některých případech může barevná páska působit na laně jako pěst na oko. Nebojte se v prodejně s elektrem zeptat na jiné barevné kombinace pásek – kromě zelené, žluté a červené si můžete pořídit třeba i bílou nebo černou.

Řezné plochy jsou čisté bez otřepů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řezné plochy jsou čisté bez otřepů

Uvedený postup platí pro lana a provazy utkané z přírodních materiálů. Roztřepené konce syntetických motouzů se dají snadno zapravit teplem – buď sirkou, nebo zapalovačem je stačí nahřát, a pak pomocí kvalitních rukavic konce provazů domáčknout tak, aby se roztřepená vlákna znovu spojila.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

 

 

 

Publikováno: 20. 8. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč