reklama

Proměňte zahradu na dětské hřiště, herní prvky budou zároveň dekoracemi

Naše zahrada nemusí být jen přehlídkou dokonale vyrovnaných záhonů a okrasných skalek. Pokud máme děti, budeme potřebovat část zahrady proměnit na dětské hřiště, kde budeme mít své potomky pod kontrolou. Ale co když se nám nelíbí moderní plastové hrací prvky a nechceme si z malebné zahrady vytvořit komerční zábavní park? Je to otázka výběru materiálů.

Postavte dětské hřiště trochu jinak (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Netypické dětské hřiště

Ne každému vyhovuje chodit denně nebo obden s dětmi na dětské hřiště mezi paneláky nebo do veřejných parků. Některé takové parky či hřiště nemusí zcela vyhovovat bezpečnostním podmínkám, ale také vkusu rodičů. Mnoho dětských hřišť je vybaveno dřevěnými stavbičkami, případně plastovými. A všechny klouzačky, houpačky a pískoviště "okupuje" spousta dětí, které se také velmi často hašteří a přetahují se o dětské atrakce. 

Jednoduchá kladina naučí děti rovnováze
Jednoduchá kladina naučí děti rovnováze (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máte-li averzi na taková zařízení, bude praktičtější, pokud svým dětem postavíte malé dětské hřiště na zahradě nebo za domem. A opravdu takové hřiště nemusí splňovat poslední výkřiky módy. Ostatně, zeptejte se svých dětí sami, po čem prahne jejich dětská dušička. Ve valné většině budou chtít tajnou skrýš, pirátskou loď, bunkr nebo les pro víly a princezny. 

Jakmile se už rozhodnete, že svým ratolestem postavíte dětské hřiště, dbejte především na výběr vhodného materiálu. Jako nejvhodnější se jeví dřevo. Je dobře a snadno opracovatelné a při správném ošetření vydrží velmi dlouho. Druhým ideálním materiálem jsou plasty, avšak zde je nutné koupit prefabrikované výrobky a ty pak na zahradu umístit. 

Zahrada bez dětské houpačky je jako moře bez vody
Zahrada bez dětské houpačky je jako moře bez vody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čím děti zabavit?

Malé děti uvítají tradiční zábavné prvky - houpačku, klouzačku, prolézačku, pískoviště. Nejlepší je, pokud máte na zahradě omezené možnosti seskupit všechny tyto "atrakce" do jednoho bodu. A nemusíte se ani inspirovat moderním pojetím komerčně laděných hřišť. Naopak, děti ocení kreativitu. Postavte jim atrapu pirátské lodi, indiánskou vesnici, malou farmu nebo dřevěné zoo. Dívenky ocení tajemná zákoutí pro víly, lesní tvory nebo hrad pro zakletou princeznu. 

Malá houpačka pro více dětí
Malá houpačka pro více dětí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevěné atrapy zvířat dětské oči rozzáří a potěší
Dřevěné atrapy zvířat dětské oči rozzáří a potěší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přirozeněji pak bude působit, pokud použijete právě dřevo. Báječně se z něj staví a dokážete z něho postavit téměř cokoliv. Nejste si jisti svým stavařským uměním? Vsaďte na jednoduché stavby z několika kůlů nebo prken, děti ocení už jen snahu. 

Ze starých pneumatik můžete vyrobit netradiční houpačku pro celou vesnici či sídliště
Ze starých pneumatik můžete vyrobit netradiční houpačku pro celou vesnici či sídliště (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vždy mějte na paměti několik zásadních pravidel:

  • bezpečnost především, stavíte hřiště pro děti
  • používejte kvalitní dřevěné komponenty
  • pokud budete hrací prvky natírat, používejte zdravotně nezávadné barvy
  • nesnažte se vytvořit nový Disneyland
Spojte dohromady více herních prvků a vytvořte dětské hřiště v oblacích
Spojte dohromady více herních prvků a vytvořte dětské hřiště v oblacích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hrací prvky jako dekorace

Houpačka

Postavte dětem klasickou houpačku na dřevěné konstrukci. Po stranách můžete ponechat místo na závěsné květináče. Také bude velice elegantně vypadat, pokud kůly (hranolky) konstrukce necháte obrůst popínavkami. Holčičky se zde budou cítit jako malé princezny. Jsou vaše děti na takovou houpačku ještě malé? Postavte jim dřevěnou houpačku ve tvaru zvířátka nebo pohádkové postavičky. Budou ji milovat, a pokud z ní spadnou, neublíží si.

Houpací koník pro nejmenší vaše ratolesti zabaví
Houpací koník pro nejmenší vaše ratolesti zabaví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Domeček

Žádné dětské hřiště se neobejde bez domečku. Zde si děti budou moci hrát, když venku prší, anebo tu mají svá dětská tajemství. Postavte jim takový domeček, který bude odpovídat jejich snům. Může vypadat jako indiánské teepee, jako tajuplná jeskyně nebo hrad pro princeznu.

Domeček ve větvích se rázem promění v palác královny, Aladinovu jeskyni nebo kajutu strašného piráta
Domeček ve větvích se rázem promění v palác královny, Aladinovu jeskyni nebo kajutu strašného piráta (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prolézačky

Pamatujete si z vlastního dětství ony "báječné" kovové konstrukce, o něž si dítě při pádu rozrazilo hlavu, zlomilo ruku nebo vyrazilo dech? Vyvarujte se podobných úrazutvorných nápadů a s trochou kreativity můžete dětem ze zbytků dřeva vystavět malý labyrint nebo postavit prolézačky ve tvaru mystických draků a pohádkových příšerek. 

Vyřežte pro děti z kusu klády prolézačku ve tvaru draka
Vyřežte pro děti z kusu klády prolézačku ve tvaru draka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při stavbě dětského hřiště na zahradě myslete nejen na to, aby byly tyto hrací prvky pro děti bezpečné a nezávadné, ale také aby se také do vaší zahrady hodily. Do jednoduché, přírodní zahrady, která si neláme hlavu s nějakým tím zarostlejším zákoutím a kde není trávník sekaný podle pravítka, se budou přesně takové prvky hodit nejlépe. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 14. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová