reklama

K čemu slouží drážky na hoblíku a jak vám mohou ušetřit peníze

Desky se sraženou hranou si můžete pořídit přímo v obchodě. Jsou ale drahé. Levnější je, srazit si hrany doma. Pokud máte elektrický roční hoblík, je to otázka chvilky. V následujícím textu si popíšeme, jak přesně postupovat, aby stál výsledek zato. Hoblovat můžete jakékoli masivní dřevo od smrku, přes dub a modřín, až po borovici. Při práci nezapomeňte používat ochranné pomůcky – určitě brýle a hodí se i respirátor.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sražení hrany u dřevěné desky určitě zvládnete svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • elektrický hoblík
  • kluzivo
  • průmyslový vysavač (ne povinně)
Hoblovat lze jakékoliv masivní dřevo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hoblovat lze jakékoliv masivní dřevo

Otočným kolečkem si nastavíte úběr třísky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Otočným kolečkem si nastavíte úběr třísky

Začněte tím, že si rozmyslíte, jak moc chcete hranu dřeva srazit. V závislosti na tom nastavte úběr třísky na hoblíku. K tomu slouží nastavovací kolečko. Obvykle stačí, když hranu srazíte o 2 mm. Více není potřeba, méně by zase nemělo patřičný efekt. Zároveň si zkontrolujte, jestli je spodní strana kluzné desky na hoblíku čistá. A především – ujistěte se, že v hoblovaném dřevě nejsou žádné cizí předměty jako zbytky hřebíků, vrutů a podobně. Jinak si hoblovací nože spolehlivě zničíte.

Drážky, které slouží pro vedení hoblíku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Drážky, které slouží pro vedení hoblíku

Samotné hoblování je velmi jednoduché. Menší kus dřeva si upněte do svěráku, trám stačí položit na pevnou podpěru. Desky si dobře vypodložte, protože se mohou při hoblování prohýbat. Pusťte hoblík, počkejte, až dosáhne maximálních otáček a začněte hoblovat. K udržení hoblíku na hraně dřeva slouží „V“ zářezy ve spodní části hoblíku. Mají různou hloubku podle toho, kolik chcete ubrat materiálu.

S hoblíkem pracujte tak, aby se pohyboval konstantní rychlostí. V žádném případě se při posouvání hoblíku nezastavujte – jinak hoblovací nože vypálí do dřeva stopu, která jde špatně odstranit. Rychlost pohybu hoblíku je oproti běžnému hoblování vyšší – přeci jen hoblujete pouze malou část dřeva. Až dojedete na konec hoblovaného materiálu, máte hotovo.

Takto by měl vypadat výsledek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Takto by měl vypadat výsledek

Dobře ohoblované dřevo už nepotřebuje žádnou další péči, tedy zejména broušení. Hustší letokruhy nebo okolí suku ale může hoblík ohoblovat hrubě, potom přijde ke slovu brusný papír.

Péče o hoblík

Hoblíku věnujte správnou péči. Především jeho spodní hraně, která musí být čistá, aby stroj dobře klouzal po povrchu. Určitě se vyplatí natřít spodní stranu hoblíku kluzivem. Použijte speciální truhlářské přípravky, které se nanášejí sprejem nebo v rozprašovači. Pozor, hoblíky mají většinou hliníkovou základnu, některé agresivnější chemikálie ji mohou narušit. Proto se přesvědčte, že kluzivo můžete na hliník použít.

Před hoblováním si kromě čistoty materiálu zkontrolujte také úklid pracoviště a volný pohyb kabelu, kterým je hoblík napájen. Často se stává, že se kabel zasekne o podpěru a hoblík pak zanechá ve dřevě nepěknou stopu. Odsávání není nezbytně nutné, zvlášť když pracujete venku. Kdy si ale vysavač na hoblík rozhodně připojte, je při hoblování tvrdého dřeva – prach z dubu nebo buku totiž může být při dlouhodobější práci zdravotně závadný.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 13. 8. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč