reklama

Díky polici na kořenky budete mít koření vždy po ruce

Police na kořenky je nejen výborným pomocníkem, ale i estetický doplněk. Přehlednost a uspořádání oblíbených druhů koření jsou snem nejedné hospodyňky. Tento sen si můžete jednoduše splnit a oblíbené koření i směsi budeme mít vždy připravené ke každodennímu používání.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
S policí na kořenky, kterou si sami vyrobíte, budete mít přehled (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stává se vám někdy, že se při vaření neustále přehrabujete mezi všelijak povalujícími se balíčky s kořením a hledáte ten pravý? Police na kořenky, kterou si sami vyrobíte, by vše vyřešila. Neustálé hledání oblíbeného pepře, papriky či majoránky by se rázem mohlo stát minulostí. 

Nevábné a nevzhledně povalující se pytlíčky s kořenícími směsmi by náhle dostaly svůj řád a dochucení oblíbeného pokrmu by bylo mnohem rychlejší. Jednoduchou, avšak velice šikovnou poličku na kořenky zvládne vyrobit každý trochu zručný kutil. Nejedná se o žádný převratný vynález ani složitý technologický postup. V jednoduchosti je krása. Každá hospodyňka však tento šikovný držák velice ocení. 

Co budete potřebovat:

  • šuplík ze starého lodního kufru
  • staré prkno
  • přímočarou pilu
  • aku vrtačku
  • včelí vosk
Připravte si vše, co budete výrobě potřebovat
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si vše, co budete výrobě potřebovat

Jak vyrobit jedinečnou polici na kořenky

Polici na kořenky si vyrobíme z vnitřku starého lodního kufru a nepotřebného kusu dřeva, z kterého vzniknou poličky pro skleněné kořenky. Proč se zbavovat nepotřebného materiálu. Vždy se může k něčemu hodit a byla by věčná škoda toho nevyužít.

Při výrobě  začínáme se starými prkny, ze kterých vzniknou dvě poličky. Pečlivě si změříme vnitřní délku šuplete z lodního kufru. Tuto délku přeneseme na dřevěné prkno a přímočarou pilou uřízneme 2 poličky, které následně očistíme kotoučovou bruskou.

Bedýnku i uříznuté poličky pečlivě očistíme hadrem a ošetříme včelím voskem. Díky tomuto přírodnímu produktu docílíme jedinečné vůně a kresba dřeva nádherně vynikne. Vosk naneseme houbičkou a nevynecháme žádné místo ani sebemenší záhyb. 

Obě poličky nyní vsuneme do bedýnky a nastavíme si je do potřebné polohy. Aby nám kořenky z držáku nevypadávaly, musí být poličky v mírném sklonu. Za pomoci aku vrtačky přišroubujeme přednastavené poličky k boku dřevěného šuplíku a zkusíme si vložit pár skleněných kořenek do nové poličky. Okamžitě zjistíme, zda jsme přišroubovali vnitřní dřevěné poličky tak, aby kořenky nepadaly na zem. 

Poličky přišroubujeme k boku držáku v mírném sklonu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Poličky přišroubujeme k boku držáku v mírném sklonu

Každý si své kořenky popisuje, aby bylo naprosto jasné, jaké koření se v nich skrývá. Vzhledem k tomu, že naše skleněné kořenky nejsou postavené, nýbrž vložené do poličky, budou na nás vykukovat kovová víčka. Popíšeme si tedy právě tato kovová víčka.

Všechna víčka si nejprve nastříkáme černou barvou a necháme pečlivě zaschnout. Poté si vezmeme bílý fix a jednotlivá víčka popíšeme přesně podle toho, jaké koření chceme v držáku mít.

Všechna kovová víčka nastříkáme černou barvou a popíšeme
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Všechna kovová víčka nastříkáme černou barvou a popíšeme

Nakonec vložíme koření do skleniček, zašroubujeme příslušná víčka a umístíme kořenky do nově vyrobeného držáku. Námi vyrobená polička na kořenky je velice jednoduchá, stylová a vychytaná. Její praktická i estetická stránka je k nezaplacení.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 9. 8. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová