reklama

Opravte si molo u zahradního jezírka jako profesionálové

Obnova nebo oprava mola u zahradního jezírka je práce pro profesionální firmu, řekne si možná spousta z vás. Opak je ale pravdou. Pokud použijete správné komponenty a zvolíte i kvalitní materiál, oprav bude velmi málo a ty, které vás čekají, zvládnete sami a bez problémů.

Oprava poškozeného mola nebo terasy svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Oprava mola u zahradního jezírka

Jste vlastníkem rybníka nebo zahradního jezírka? Pokud je tato plocha větší než dlaň, budete potřebovat mít k vodě nějaký sofistikovaný přístup, jiný než bahnitým pásem mezi vodou a zemí. A ze stejného důvodu by měli zbystřit majitelé teras nebo ti, kdo mají okolo venkovních bazénů dřevěné plochy. Řeč je o opravách a obnovách dřevěných mol, teras a prostorů okolo bazénů. Dřevo se k vodě hodí asi ze všeho nejvíc, problém je právě v oněch dvou materiálech.

Snesou se, ale jeden druhému ubližuje. Konkrétně voda má dlouhodobě na dřevo velmi nepříznivý vliv. Aby nám tedy takové molo u jezírka nebo terasa vydržely co možná nejdéle, je potřeba už při jejich stavbě a realizaci myslet a plánovat. Víte, co všechno je potřeba zohlednit?

Dávejte si pozor, z jakých materiálů terasy nebo mola k jezírkům stavíte
Dávejte si pozor, z jakých materiálů terasy nebo mola k jezírkům stavíte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dřevo

Na stavbu mola či terasy je potřeba použít co nejkvalitnější dřevo. Na trhu je velmi široká nabídka dřevěných terasových prken, a to od prken z klasických evropských dřevin, jako jsou smrk, borovice, modřín a mnoho dalších, přes tepelně upravená evropská dřeva (tzv. thermowood), kam patří borovice, smrk nebo jasan. Nejčastěji se ovšem setkáte s terasami ze sibiřského modřínu. A hitem posledních desetiletí je použít terasová prkna z tvrdého tropického čili exotického dřeva. Sem zařadíme nejoblíbenější dřevinu bangkirai, massarandubu nebo garapu.

Proč zrovna tyto vybrané typy dřevin? Exotické dřeviny mají oproti těm evropským velkou výhodu, a tou je hustota jádra. Laicky řečeno, tropické stromy jsou v kmeni hustší a tedy i odolnější vůči mechanickému poškození. Tropické dřeviny rostou ve velmi náročných podmínkách, kde je prakticky neustálá vysoká vlhkost prostředí, a tím pádem i útoky plísní a škůdců jsou častější. Aby se tyto dřeviny ubránily, musely přizpůsobit svou strukturu, nejčastěji právě vyšší hustotou dřeva a někdy vyšším obsahem speciálních obranných látek. 

Důležitý je výběr dřeva na terasu nebo molo
Důležitý je výběr dřeva na terasu nebo molo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Terasy Bangkirai

Dřevěné terasy bangkirai mají nádherně hnědou barvu, která na vás dýchá svou přírodní krásou. Celkově tak dotváří pozitivně laděnou atmosféru vašeho bydlení a vytváří příjemné místo pro relaxaci.

Terasy Massaranduba

Dřevěné terasy ze dřeviny massaranduba mají charakteristicky tmavě hnědou barvu s lehkým nádechem do červena.

Terasy Garapa

Dřevěná terasa ze dřeviny garapa mají charakteristicky světle hnědou barvu s lehkým nádechem do žluta. Tato terasa je příjemným propojením vašeho domu se zahradou.

Terasy sibiřský a evropský modřín

Dřevěná terasa ze sibiřského modřínu představuje klasiku na českém trhu. Charakteristickým rysem je textura v podobě slunečních paprsků. Letokruhy vypadají na příčných řezech velmi dobře a na povrchu výrobků vytváří velmi hezkou kresbu dřeva, která ozdobí jakýkoli exteriér.

Demontáž

Exotické dřeviny nelze kombinovat s evropskými, a proto bude potřeba nejprve demontovat původní dřevěnou stavbu, tedy molo nebo terasu. Je potřeba odstranit nejen poškozená prkna, ale kompletně celé povrch.

Obnaženou trámovou konstrukci očistíme od nánosů, a pokud je potřeba, přebrousíme povrch. Pokud jsou i hranoly ve špatném stavu, rozhodně je vyměníme, protože ani sebelepší povrchová ochrana je už nedokáže zachránit a celé molo nebo terasa by se vinou jednoho vadného trámku mohly rozpadnout.

Při rekonstrukci budeme muset odstranit veškerá stará prkna
Při rekonstrukci budeme muset odstranit veškerá stará prkna (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud neseženeme stejně silný hranol, jako byl ten původní, můžeme si pomoci tak, že spojíme dohromady 4 menší hranolky, které prošroubujeme navzájem. K spojování hranolků použijeme výkonnou vrtačku, abychom si trámky předem předvrtali. 

Široký trám vyrobíte ze 4 menších
Široký trám vyrobíte ze 4 menších (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

BID60-20Li 

BID60-20Li - aku 20 V bezuhlíkový příklepový vrtací šroubovák + 2x baterie 2 Ah + nabíječka + kufr Scheppach BID60-20Li je robustní, výkonná a skvěle vybavená aku příklepová vrtačka s kompaktní délkou, vhodná i pro nejtěžší vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Bezuhlíkový motor bez tření zajišťuje větší výkon a delší výdrž a životnost stroje. Vrtačka má dvě rychlosti, elektronicky nastavitelnou rychlost otáček a velmi silný příklep. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením.

Pro spojení hranolků použijeme tzv. vratové šrouby, které se do dřeva natloukají a posléze se z druhé strany upevní podložkou a maticí. Využijte nástavce z gola sady a ráčnu, která vám ušetří námahu při dotahování šroubů. Aby vratové šrouby vydržely dlouhou dobu, použijte buď pozinkované nebo nerezové.

GOLA SADA FESTA CRV 12KS 1/2"

Kvalitní gola sada je vhodná díky kvalitě použitých materiálů a zpracování v profesionální autodílně nebo servisu. 10 let záruka. Všechny části jsou vyrobeny z vysoce kvalitní chrom-vanadiové oceli. Niklová povrchová úprava. Hroty bitů jsou ze slitiny oceli S2. Ráčny mají jemné dělení 72 zubů, tělo ráčny z CrV oceli, zubový mechanismus z S2 oceli, ergonomicky tvarovanou rukojeť se zdravotně nezávadnou gumou. Nový design plastového kufru z primárního materiálu s kovovými uzávěry a panty víka.

Jak ale docílit toho, aby se nám nová prkna nedotýkala celou svou plochou trámů a konstrukce mohla větrat? K tomu slouží speciální plastové podložky.

Při utahování vratových šroubů použijte ráčnu a nástavce
Při utahování vratových šroubů použijte ráčnu a nástavce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Distanční podložky

Distanční podložky pro dřevěné terasy zjednoduší celou montáž a zároveň ochrání dřevo v místech, kde se nejvíce drží vlhkost, protože prkno a hranol jsou k sobě pevně přitisknuté. Distanční podložky se speciální konstrukcí s vylepšenou ventilací vytvoří prostor, díky kterému může dřevo po namočení rychle osychat, a zároveň vymezují spáru mezi prkny, takže zjednoduší montáž.

Na konstrukci terasy nebo mola upevněte distanční podložky
Na konstrukci terasy nebo mola upevněte distanční podložky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyrovnávací terče

Díky výškově nastavitelným terčům je možné dřevěnou terasu nebo molo položit přímo na podklad. Není potřeba žádná další povrchová úprava podkladu. Dřevěnou terasu na rektifikačních terčích můžete mít položenou vodorovně, i když prostor pod terasou má spád či nerovnosti v podkladu. Ideální je, pokud rektifikační terče používáte do maximální výšky 4 cm ve vzdálenosti 80 cm od sebe.

Vyrovnávací terče vám pomohou usadit celou terasu nebo molo do roviny
Vyrovnávací terče vám pomohou usadit celou terasu nebo molo do roviny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Terasová prkna

Terasová prkna je potřeba před samotným řezáním na míru ještě upravit. Týká se to obou konců prken, která se ve výrobě kvůli přepravě fixují voskem. Kdybychom tyto konce neodřízli, bude se nám vlivem slunečních paprsků vosk dostávat hlouběji do struktury dřeva a prkna by později nešla natírat a ošetřovat.

Okraje prken jsou napuštěné voskem, musí se odstranit
Okraje prken jsou napuštěné voskem, musí se odstranit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Horní hranu prken by bylo také dobré zabrousit smirkovým papírem nebo brusnou kostkou, případně použít horní frézku. To proto, aby nedošlo při chůzi po okrajích prken k zadření třísky do chodidla či jinému nepříjemnému úrazu.

Další důležitou připomínkou je, aby prkna, která jste si na stavbu mola či terasy vybrali, byla v kvalitě KD. To znamená, že jsou tato prkna průmyslově sušena a dosahují vysokých kvalit. Taková prkna se vám nebudou na vzduchu kroutit ani jinak pracovat. 

Distanční podložky připevníme vruty
Distanční podložky připevníme vruty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Použijte při předvrtávání otvorů pro vruty zahlubovací vrták s plastovým krytem, který vám přesně připraví otvor pro vrut a pomůže se zarovnáním hlavičky šroubu s povrchem desky. Nejlepší volbou budou terasové vruty, které jsou jednak nerezové, a navíc mají speciální úpravu závitu - ten je pouze v jedné třetině spodní části vrutu a v části těsně pod hlavou vrutu. 

Při renovaci mola vyrobte i nové poklopy na filtraci
Při renovaci mola vyrobte i nové poklopy na filtraci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při usazování prken na terase či při stavbě mola dbejte na dodržení spáry mezi prkny. Ta by měla být maximálně 5 mm. 

Exotické dřevo je možné velmi snadno poškodit, pracujte opatrně
Exotické dřevo je možné velmi snadno poškodit, pracujte opatrně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

A poslední rada na závěr: Při manipulaci s prkny z exotického dřeva dejte velký pozor, aby v okolí nikdo nepracoval s nářadím, které brousí, vrtá nebo řeže kov. Odletující miniaturní špony dokážou povrch tohoto dřeva poškodit tím rychleji, čím větší vlhkost je ve vzduchu.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; shop.hapex.cz; terasovepodlozky.cz; garland.cz; levior.cz; fasadyaterasy.cz

Publikováno: 10. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová