reklama

Návod na výrobu cool stojanu na zahradní hadici v rámci upcyklace

Stojan na zahradní hadici můžeme koupit již hotový nebo si jej můžeme postavit či vyrobit podle vlastních představ. Zkuste se vrhnout na upcyklaci a dejte šanci nějakému starému a pro vás nepotřebnému kusu nábytku nebo kuchyňského náčiní. Uvidíte, že právě stojan a držák na zahradní hadici ze staré formy na bábovku bude opravdu cool.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výroba cool stojanu, držáku na zahradní hadici a obklad stěny dlažbou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stojan na zahradní hadici

Vyrobit si jednoduchý, a přitom designově zajímavý stojan a držák na zahradní hadici není vlastně vůbec nic složitého, pokud máte nápad. Zkuste použít zbytek venkovní dlažby, kterou jste obkládali plochu terasy, venkovní stěny a podobně.

V případě stavby cool stojanu na zahradní hadici ve stylu upcyklace byla použita mrazuvzdorná dlažba, která se skládá ze tří druhů kamenů větších rozměrů. Pokud budete chtít stojan doplnit i o jinou dlažbu, a při tom zachovat stejný druh reliéfu, můžete zvolit velkoformátovou dlažbu.

Na očištěnou stěnu budeme lepit venkovní velkoformátovou dlažbu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na očištěnou stěnu budeme lepit venkovní velkoformátovou dlažbu

Dlažba je vyráběna buďto se standardním povrchem, který je hladký, dobře čistitelný a neulpívá na něm příliš mnoho nečistot, nebo v sametovém provedení, kdy je elegantní povrch ošetřený hedvábným lakem. Lak je vytvrzený UV zářením, které zajistí stálou ochranu před znečištěním. Použití povrchového laku zaručuje intenzivnější barvy.

Velkoformátová dlažba BEST – ALTEA je vhodná pro plochy, kde chcete zamezit uklouznutí. Je ideální k bazénům. Povrch této dlažby je reliéfní a jeho povrchová struktura připomíná přírodní břidlici. V nabídce je několik barev včetně žádaných colormixů a také několik druhů povrchových úprav. Nerovný povrch nemusí být vhodný všude, a pokud nemáte na terase robustní nábytek, mohl by být problém udržet stolek v naprosté rovině.

Dlažba je vhodná pouze pro pochozí plochy. Pro pokládku velkých formátů, jako je BEST – ALTEA, je důležité perfektně připravit podkladní vrstvy. Po položení dlažby nedoporučujeme používat vibrační desku.

Dlažba je vyrobena z vysoce pevnostního vibrolisovaného betonu, kde optimální poměr vrchní nášlapné a spodní jádrové vrstvy betonu zajišťuje maximální užitné vlastnosti dlažby. Dlažba je mrazuvzdorná a odolná povětrnostním podmínkám. Neublíží jí ani voda, ani chemické rozmrazovací látky.

Pro lepení použijeme nízkoexpanzní pěnu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro lepení použijeme nízkoexpanzní pěnu

Příprava podkladu

Dlažbu budeme lepit na cihlovou zadní stěnu původní udírny. Léty používaná udírna je již poněkud zašlá a její povrch je nevzhledný. Nalepením velkoformátové dlažby získá celá stavbička nový design a neotřelý styl. Celou stěnu udírny je potřeba nejprve opravdu důkladně vyčistit. Nejlepší je zvolit hrubší kartáč a odstranit z povrchu cihel nánosy prachu a stopy zakouření. Kouř, který ulpí na cihlách, může být mastný a lepidlo by na takovém povrchu nedrželo. Po očištění stěny se bude hodit průmyslový vysavač, kterým všechny nečistoty odsajeme. 

Lepení dlažby

Na dokonalé přilnutí dlažby na původní povrch je vhodné použít nízkoexpanzní pěnu, která má 80 % expanzní složky. Výhodné je také použít tuto lepící směs v kartuši s kohoutem, který se dá jednoduše zavřít a uchová tak zbytek směsi uvnitř bez toho, abychom museli nespotřebovanou pěnu i s kartuší vyhodit.

Lepidlo naneseme na celý povrch dlažby
Lepidlo naneseme na celý povrch dlažby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obložíme celou stěnu a necháme lepidlo zaschnout
Obložíme celou stěnu a necháme lepidlo zaschnout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Řezání dlažby

Vibrolisový beton, z něhož je venkovní dlažba vyráběna, vyniká vysokou tvrdostí. Pokud jej budeme potřebovat řezat nebo jinak upravovat, použijeme úhlovou brusku s diamantovým kotoučem.

Scheppach AG 2200 je velká a velmi výkonná úhlová bruska s kotoučem 230 mm, vhodná pro všechny typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání a broušení betonu, kamenů nebo obkladů. Silný motor s funkcí pomalého rozběhu (Soft Start) má vysoký výkon 2200 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. To zaručuje vysokou rezervu výkonu i při náročných činnostech.

Bruska má odolnou kovovou převodovkou, která zajišťuje vysoký točivý moment, rukojeť, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle typu práce (vhodná pro praváky i leváky), dále snadno nastavitelný kryt kotouče bez použití nářadí, aretaci vřetene pro snadnou výměnu kotouče a velký spínač pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny.

Pokud chcete šetřit diamantový kotouč, postačí díl dlažby naříznout do poloviny nebo do 3/4 a z druhé strany v místě řezu lehce poklepat zednickým kladívkem po celé délce dlažby. Naříznutý kus se sám odlomí.

Vibrolisovou dlažbu lze řezat uhlovou bruskou a diamantovým kotoučem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vibrolisovou dlažbu lze řezat uhlovou bruskou a diamantovým kotoučem

Stavba dřevěného sloupku

Postavíme si ze 4 prken falešný sloupek. A to tak, že prkna složíme do tvaru kvádru a po stranách je spojíme vruty. Vzniklý slupek bude uvnitř prázdný a bude tudy možno protáhnout vodovodní trubku a napojit celý systém na vodovodní řad. 

Sloupek spojíme vruty do dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sloupek spojíme vruty do dřeva

Abychom pak mohli sloupek uchytit na nově postavenou stěnu z velkoformátové dlažby, navrtáme jedno prkno předem dvěma otvory, na jednu stranu přichytíme další prkno a takto připravenou polovinu sloupku upevníme na hmoždinky a vruty do středu stěny. Samozřejmostí je, že i do dlažby předem vyvrtáme otvory a usadíme do nich zmíněné hmoždinky.

Sloupkem nemusíme táhnout jen potrubí, ale vystačíme si i se zahradní hadicí. Pro napojení na vodovodní potrubí pak použijeme soustavu redukcí a spojek. Jakmile máme do sloupku nataženou hadici nebo zavedenou vodovodní trubku, můžeme přistoupit ke konečnému zaklopení sloupku zepředu. Do předního prkna bude opět potřeba vyvrtat otvor, avšak tentokrát použijeme vykružovací hlavici. Tímto otvorem potom vyvedeme ven vodovodní kohoutek.

Otvory do dlažby předvrtáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Otvory do dlažby předvrtáme

Při usazování sloupku dbáme také na to, aby podklad na zemi byl rovný, nepoškozený a celistvý. Pokud zde není vhodný podklad, raději odstraníme vše, co zde máme, až na původní zeminu. Tu potom můžeme vysypat štěrkem nebo kačírkem. Hotový a ukotvený sloupek natřeme lazurou. Použijeme alespoň dvě až tři vrstvy, které zajistí sloupku dlouhou životnost.

Držák na zahradní hadici

Nyní budeme upcyklovat. To znamená, že použije starou již nepoužívanou a nepotřebnou věc, která by za jiných okolností skončila v popelnici nebo na smetišti, a dáme jí nový smysl.

Jako držák použijeme starou nepoužívanou formu na bábovku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako držák použijeme starou nepoužívanou formu na bábovku

Věděli jste, že některé formy na bábovku jsou opatřeny speciálním povrchem, který zajistí danému předmětu dlouhou životnost i za extrémních podmínek? A právě takovou starou a nevyužitou formu na bábovku můžeme použít jako držák na zahradní hadici. Díky speciálnímu povrchu forma nezreziví a bude nám ještě dlouhá léta sloužit.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; BEST .a.s.; GARLAND distributor s.r.o.

Publikováno: 6. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová