reklama

Upcyklace: Ze starého uhláku vytvořte novou originální dekoraci do domu i na svou zahradu

Tvorba dekorace pomocí upcyklace dává možnost vdechnout starým věcem nový život. Upcyklace klade důraz na zachování původních materiálů, z nichž je možné vyrobit nové produkty s vyšší přidanou a hlavně užitou hodnotou. Je to vzdor konzumnímu způsobu života se snahou o zachování tradičních hodnot a šetrným přístupem k přírodním zdrojům.

Tvorba dekorace ze starého uhláku s Láďou Hruškou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bonusem je pak ekonomická stránka věci. Upcyklace je totiž šetrná nejen k přírodě, ale i k našim peněženkám. Už naše babičky věděly, že nic se nemá vyhazovat, vše je možné proměnit v něco funkční, praktické a nové. Tak, jak se to stalo v pořadu Ládi Hrušky, kde přesně na tomto principu upcyklovali starý uhlák.

Upcyklace starého uhláku

Našli jste při úklidu starý ošuntělý a poněkud obouchaný uhlák a už už jste se ho chystali vyhodit? Zastavte! Podívejte se nejprve na pořad Ládi Hrušky, třeba vás inspiruje, co byste s ním mohli ještě udělat. Případně vás motivuje, abyste se na další vámi nalezené staré věci “vhodné do odpadu” začali dívat trochu jinak. Máme pro vás nápad, jak takový starý uhlák, který už k ničemu nepotřebujete, můžete proměnit v praktickou dekoraci.

Co pro upcyklaci starého uhláku budete potřebovat

  • starý uhlák
  • štětec, nádobku s vodou
  • suchou látku
  • akrylové barvy, různé odstíny a také patinovací barvy na kov
  • disperzní lepidlo
  • papírová lepicí páska
  • šablony
  • ubrousky
  • disperzní lepidlo
  • lak
Na upcyklaci starého uhláku toho nepotřebujete příliš mnoho
Na upcyklaci starého uhláku toho nepotřebujete příliš mnoho (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Postup výroby originální dekorace nejen do interiéru:

Nejprve si starý uhlák očistěte od zašlé špíny. Následně si rozmyslete, kam byste jej chtěli postavit a jak by měl nakonec vypadat. Proměněný uhlák může totiž klidně stát venku u dveří a můžete mít do něj vsazenou sušinu, čerstvé květiny, vazbu nebo klidně i nějaký ten květináč. Podle toho si nachystejte odstín patinovací barvy, motiv šablony a obrázek na ubrousku.

Patinovací barva se nepoužívá jako podkladová barva, slouží pouze k zvýraznění vystouplých částí. Starý uhlák proto nejprve natřete předem vybranou akrylovou barvou a nechte zaschnout. Teprve až potom s pomocí hubky nebo hadříku na uhlák naneste i patinu, která je určená na kov.

Po zaschnutí patiny je možné uhlák dále ozdobit. Samozřejmě byste jej mohli pomalovat sami štětcem, ale pokud nejste tak výtvarně zdatní, pomohou vám v tom plastové šablony, které jsou dnes již běžně dostupné a jsou na nich i různé motivy. Šablonu si opatrně přilepte k uhláku papírovou lepicí páskou tam, kam chcete přenést motiv, a houbičkou bílou barvu natupujte na šablonu. Houbička by při nanášení měla být vlhká, nikoliv však mokrá. Barvy by mělo být na hubce jen malé množství. Po nanesení barvy opatrně šablonu z uhláku sejměte a nechte uschnout.

Šablonu nalepte na uhlák a natupujte houbičkou s trochou bílé barvy
Šablonu nalepte na uhlák a natupujte houbičkou s trochou bílé barvy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vybraný obrázek z ubrousku opatrně vytrhejte. Sejměte jeho dvě spodní vrstvy a opatrně ho nalepte na místo, které jste si vybrali. Aby byl ubrousek skutečně dobře přilepený, jemně lepidlem přejděte i po jeho povrchu. Nechte zaschnout.

Vytržený obrázek na uhlák přilepte disperzním lepidlem
Vytržený obrázek na uhlák přilepte disperzním lepidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Abyste mohli uhlák vystavit v exteriéru, nezapomeňte ho nakonec přelakovat dvěma vrstvami kompatibilního laku (vodou ředitelného nebo přímo laku na decoupage).

Tip: Pokud chcete, aby nádoba vypadala ještě více ve vintage stylu, můžete na ni před patinováním nanést ještě i strukturovací pastu. Patina pak na nich ještě více vynikne. Použít ji dokonce můžete i k nanesení nějakého motivu pomocí šablon.

Zdroj informací: autorka článku; pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 5. 8. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Adriana Dosedělová