reklama

Nasušte si bylinky stylově na sušáku

Sušení bylinek se stalo opět moderním způsobem, jak bylinky uchovat pro pozdější použití. Použití bylinek v kuchyni nebo v lidovém léčitelství je čím dál tím masivnější a mít po ruce bylinky čerstvé nebo právě sušené je velká výhoda. Nasušit bylinky ale není jen tak, aby se zachovala jejich účinnost. A proto si vyrobíme praktický sušák.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Praktický sušák na sušení bylinek a dalších surovin (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Sušení bylinek na sušáku

Bylinky zažívají svou renesanci a téměř zmrtvýchvstání. Po dlouhé éře nejrůznějších průmyslově vyráběných přísad do pokrmů a léčiv se opět vrací do módy přírodní ingredience, které v mnoha případech udělají v kuchyni daleko lepší službu než všechny glutamátové a chemicky upravované "šmakulády" nehledě na to, že správným používáním bylinek v lidovém léčitelství ještě k žádné újmě na zdraví nedošlo.

Bylinky proto používáme stále častěji. Nejlepší je použití v čerstvém stavu, ale v mnoha případech to prostě nejde. A zde musí nastoupit některá z možností, jak bylinky uchovat, aby se nezkazily a zachovaly si všechny své důležité látky. Velmi často se bylinky zamrazují, aby si zachovaly i svou čerstvost. Daleko praktičtější ale je si bylinky nasušit, čímž zmenšíme jejich objem, ale v žádném případě nezmenšíme jejich účinnost.

Sušené bylinky si zachovají svoji účinnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sušené bylinky si zachovají svoji účinnost

Sušení bylinek ovšem má svá jasná pravidla. Dají se sušit v kyticích, zavěšených tzv. hlavou dolů. Anebo je možné si na jejich sušení pořídit praktický sušák, kde bylinky jednoduše rozložíme a necháme průvan, aby udělal zbylou práci za nás.

A proto zde máme naše oblíbené upcyklační okénko. Možná jste si všimli, kolik starých (a bohužel ne vždy hodnotných) obrazů i s rámy naleznete v nejrůznějších antikvariátech nebo po bazarech. Pomineme teď autory jednotlivých děl a budeme se soustředit na rámy. Ty se totiž výborně hodí právě na výrobu takového bylinkového sušáku.

Co budeme potřebovat:

  • cca 3 staré obrazové rámy
  • zbytky perlinky
  • hřebíčky se širokou hlavičkou nebo sponkovačku
  • barvy a štětce

Postup práce:

Jako první krok vyjmeme z rámů obrazy (o jejich dalším osudu můžeme rozhodnout později) a pečlivě je očistíme od nánosů mušinců a prachu. Rámy není potřeba odmašťovat, ale důkladné umytí budou skutečně potřebovat. Z rámů také vyjmeme hřebíčky, roháčky a další vyčnívající předměty, které už nebudeme vůbec potřebovat.

Z rámů odstraníme všechny hřebíky a ostré výstupky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z rámů odstraníme všechny hřebíky a ostré výstupky

A nyní se budeme věnovat jejich novému povrchovému nátěru. Je potřeba zvolit barvu, která může přijít do kontaktu s potravinami, protože i když bylinky nebudou ležet přímo na rámech, barva se bude postupem doby odpařovat a toxiny v ní obsažené by jednak bylinky znehodnotily, a zároveň bychom si mohli nevědomky ublížit.

Balakryl UNI mat

Vodou ředitelná vrchní matná barva s univerzálním použitím určená k novým i renovačním vrchním nátěrům kovu, dřeva, PVC, betonu, omítek a dalších materiálů v interiéru i exteriéru.

Atest pro styk s potravinami.

  • hladký matný vzhled
  • výborná odolnost vůči povětrnostním vlivům
  • snadno se aplikuje a roztírá
  • dlouhá životnost

Žádné nebezpečné látky

V žádném výrobku značky Balakryl nenajdete nebezpečné látky a těžké kovy. Některé produkty tak splňují evropskou normu EN 71 pro povrchovou úpravu hraček pro děti od 3 let (část 3 – Migrace prvků). Naše produkty vyrábíme podle ISO 14001, což je environmentální systém kvality.

Co jsou nátěrové hmoty (barvy) s atestem pro potravinářství?

Tyto nátěrové systémy jsou schválené v souladu s potravinovým, komoditním a krmivovým nařízením (LFGB). Nabízejí řešení pro všechny produkty od strojních součástí po strojní či konstrukční celky určené pro potravinářský průmysl a všechny předměty, které přicházejí s potravinami do styku. Do této kategorie můžeme zahrnout i barvy, které se používají pro povrchovou úpravu hraček a předmětů pro děti včetně nábytku, a nátěrové hmoty, určené pro natírání stěn v interiéru.

Použijeme potravinářsky nezávadnou barvu s atestem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijeme potravinářsky nezávadnou barvu s atestem

Systém halabala

Nátěry můžeme provádět několika různými technikami. Nejčastěji je to technikou vrstvení, kdy se použijí minimálně 2-3 nátěry na sebe s přestávkami pro dokonalé zaschnutí předešlé vrstvy. V poslední době je ale velmi oblíbený tzv. vintage styl, někdy označovaný také jako provence styl či styl halabala. Spočívá v nanesení pouze jedné vrstvy barvy, která se téměř nedokonale rozetře po celé ošetřované ploše. Nátěr není souvislý a podstatou je, aby celková úprava napodobovala patinu starých předmětů, ošoupaných či odřených častým používáním.

Nátěr provedeme tzv. vintage stylem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nátěr provedeme tzv. vintage stylem

Pro natírání rámů jsme zvolili několik odstínů modré. Stejně tak jako u interiérových barev na stěny si můžete nechat namíchat ve studiu barev spoustu různých odstínů. Natřené rámy necháme zaschnout. 

Jako výplň použijeme perlinku. Je vhodná, protože má oka "tak akorát", nejsou ani příliš hustá, takže se mezi ně vzduch dostane bez problémů, ale nejsou ani příliš řídká, takže nám bylinky nebudou propadávat. Pokud nemáte perlinku po ruce, dobrou náhradní alternativou mohou být staré záclony, ovšem nepříliš husté.

Sponkovačkou uchytíme perlinku do rámů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sponkovačkou uchytíme perlinku do rámů

Perlinku si vyměříme podle vnějších rozměrů rámů a nastříháme si potřebné díly. Jak perlinku upevnit do rámů? Ideální je použít sponkovačku (ta kompresorová udělá všechnu práci za nás), ale použitelné jsou i malé tenké hřebíčky se širokou hlavičkou. Perlinku upevníme na zadní část rámu.

Předvrtáme si malé otvory a zašroubujeme háčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Předvrtáme si malé otvory a zašroubujeme háčky

Po stranách rámů bude potřeba upevnit háčky. Na tyto háčky potom zavěsíme řetízky, a tím nám vznikne konstrukce třípatrového sušáku. Protože námi použité rámy jsou již letité, před zašroubováním háčků si raději předvrtáme otvory jemným vrtáčkem.

Rámy zavěsíme na řetízky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rámy zavěsíme na řetízky

Nyní použijeme kovový kroužek, kterým provlékneme dva stejně dlouhé řetízky s jemnými očky. Konce řetízků pak zahákneme za připravené háčky v rámu. Dílku řetízků si musíme vyměřit tak, aby se nám na ně vešly všechny tři rámy. Ideální je, pokud zvolíme tři různé rozměry rámů tak, aby nám po sestavení vznikl tvar pyramidy.

Kroužek bude sloužit k zavěšení celého sušáku ke stropu.

Hotový sušák zavěsíme a můžeme vyrazit na bylinky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hotový sušák zavěsíme a můžeme vyrazit na bylinky

Pokud se vám sušák povedl, zavěste jej a můžete vyrazit na sběr bylinek. Nezapomeňte ale, že každá bylinka má svá pravidla sbírání, a ne vždy je možné je sbírat a sušit, kdy se to zrovna hodí vám.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; Balakryl

Publikováno: 25. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová