reklama

Kutil si postavil ocelového mazlíka. Inspirujte se

Stačí mít svářečku, přístup k materiálu, soustruh a můžete zvládnout postavit téměř cokoli. Třeba parádní smykový nakladač, který využijete při práci na zahradě, ale také při opravě nebo stavbě domu. Jeden takový stroj si postavil šikovný kutil Jiří Mrkvička z Vysočiny. V následujícím textu si jeho výtvor přiblížíme. Třeba vám pomůže k inspiraci. A možná také popíchnete sousedy.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Stavba nakladače vás bude bavit. Takto může vypadat výsledek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kostra smykového nakladače je z ocelových profilů tloušťky 5 mm. Všechny díly jsou svařené CO2 svářečkou a dimenzované tak, aby vydržely náročnou pracovní zátěž. Konstrukce nemusí být originální, „mustr“ můžete vzít třeba z nakladačů, které se ve stavebnictví běžně používají. Při svařování je třeba pracovat precizně a zvládat technologii koutových svárů.

Osy kol jsou vyrobené na soustruhu a opět dimenzovány na náročný provoz. Při plánování smykového nakladače volte kvalitní kola – jak už z názvu stroje vyplývá, trpí velkým smykovým zatížením.

Samostatnou kapitolou je hydraulický systém. Pomocí šesti pák se ovládá jak pohyb nakladače, tak i pohyb hydraulického ramene. Na to můžete připojit rozličné vybavení od vidlí na palety až třeba po lžíci na nabírání hlíny a písku. Rameno musí být konstruováno tak, aby umožňovalo rychlou výměnu příslušenství.

Hydraulická soustava pro pohon nakladače
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hydraulická soustava pro pohon nakladače

K pohonu nakladače slouží v tomto případě motor s výkonem 13 koní. Ten se dá sehnat z jiných zahradních strojů, jako jsou třeba silnější sekačky nebo multifunkční zařízení pro práci na zahradě. Motor se dá startovat klasicky pomocí tahu šňůrou nebo elektrickým startérem. S ním je startování jednodušší, kvalitní startéry jsou ale na druhou stranu poměrně drahé a jejich pořízení se nevyplatí, zvlášť když nebudete nakladač používat ke každodenní práci.

V tomto případě byl použit motor s výkonem 13 koní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V tomto případě byl použit motor s výkonem 13 koní

Nepodceňujte povrchovou úpravu konstrukce, zejména má-li stroj pracovat venku. Vyplatí se investovat nějakou tu korunu navíc a díly, které jdou, nechat ošetřit v práškové lakovně. Týká se to hlavně částí, jež se provozem opotřebovávají nejvíc. Zbytek natřete kvalitní barvou na kov a předem nezapomeňte na speciální základovku.  

Podobná zařízení, jako je smykový nakladač od pana Mrkvičky, dokazují, že rčení o zlatých českých ručičkách není otřepané klišé. Pokud se ke stavbě něčeho podobného rozhodnete také, hodně zdaru. Svépomocný výrobek vám ušetří peníze a zároveň vás bude jeho stavba bavit.

Počítejte také s tím, že každý takový výrobek je originál i prototyp zároveň. A takto k němu přistupujte. Než se všechny mouchy vychytají, budete muset stroj důkladně prověřit v praxi. Možná se nevyhnete některým konstrukčním změnám. Ať už ale budete vyrábět cokoli, myslete přitom hlavně na svoji bezpečnost.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 21. 7. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás dále zajímat

Kutil si vlastnoručně sestrojil šikovný smykový nakladač

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu smykového nakladače