reklama

Skvělý tip na vylepšení kuchyňského prkénka

Kuchyňské prkénko je nepostradatelným pomocníkem v každé kuchyni. My si ukážeme, jak si vyrobit jeho zlepšenou variantu. Je to práce, kterou zvládne každý a zabere jen několik desítek minut. Výrobou uděláte radost sobě nebo partnerce – záleží, kdo se u kuchyňské linky točí víc. Celý trik je v tom, že prkénko překryje talíř, na který pak můžete nakrájené suroviny lehce shrnout.

Vyrobte si praktické prkénko podle Míry (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • dubovou spárovku nebo dřevěný vál
  • lepidlo na dřevo
  • vrtačku
  • pilu na dřevo
  • svinovací metr a tužku

Dobře si změřte rozměry talíře včetně jeho výšky
Dobře si změřte rozměry talíře včetně jeho výšky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve začneme měřit, a to konkrétně rozměry talíře. Musíme znát jeho průměr, ke kterému na každou stranu připočteme zhruba 1 cm. Dále musíme znát jeho výšku. I k výšce je potřeba přičíst nějaký ten centimetr navíc. Pokud máte doma víc typů talířů, použijte ten, který si berete nejčastěji.

Pro dělení použijte stolní kotoučovou pilu
Pro dělení použijte stolní kotoučovou pilu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Naměřené rozměry si přeneseme na kus dřeva. K výrobě prkénka se skvěle hodí třeba starší vál nebo dubová spárovka. Se smrkem nemá v tomto případě cenu pracovat – je měkký a od nože by byl povrch prkénka brzy rozdrásaný. Nehodí se ani borovice. Všechny řezy je dobré provádět na stolní kotoučové pile. Použít můžete i ruční. Myslete na to, že na řezání tvrdého dřeva je potřeba ostrý kotouč.

Kolíkovací spoje jsou o přesnosti. Pomoci vám může kolíkovací přípravek
Kolíkovací spoje jsou o přesnosti. Pomoci vám může kolíkovací přípravek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď byste měli mít k dispozici tři díly – hlavní desku prkénka a pak dvě menší lišty. Ty je potřeba připevnit k hlavní ploše desky. Aby spoj dobře držel, přidělejte lišty pomocí dřevěných kolíků. Otvory pro kolíky můžete udělat průchozí – lišty přichyťte k desce pomocí svěrek a vyvrtejte otvory. Dovnitř naneste lepidlo, zatlučte kolíky a spoj je hotový. Pokud máte kolíkovací přípravek, můžete si práci usnadnit.

Sesazením všech dílů je výroba hotová
Sesazením všech dílů je výroba hotová (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přebytečné lepidlo ze spojů rychle setřete. Pokud kolíky vyčnívají nad povrch desky, odřežte je čepovkou a dobruste brusným papírem. Prkénko není třeba nijak povrchově upravovat – na práci s potravinami může zůstat v přírodní podobě.

Pokud jste dobře měřili i řezali, měl by se talíř pod prkénko vejít. Poté, co na prkně nakrájíte potraviny, stačí jej poodsunout a třeba naporcovanou klobásu sesypat rovnou na talíř, který se pod deskou ukrývá.

Prkénko je hotové, hosté mohou přijít
Prkénko je hotové, hosté mohou přijít (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vrtání otvorů pro kolíkové spoje

Vrtání otvorů pro kolíkové spoje chce cit pro přesnost. Musíte použít ostrý vrták a vrtat pod pravým úhlem – pomoci vám může stolní vrtačka. Rozteče mezi otvory si označte ostrou tužkou. Dobrým pomocníkem je značkovací přípravek – jedná se o kovový trn, který zasunete do otvoru na jedné straně materiálu, pak na něj přiložíte druhý díl a jemným poklepem kladívka do něj vyryjete středy budoucích děr. Ty pak stačí vyvrtat a je hotovo.

Ještě snadnější je použití lamelovací frézy. Lamely totiž umožňují jak pevný spoj, tak i vyrovnání tolerancí mezi oběma spojovanými kusy. Pokud se u výroby výše popisovaného přípravku rozhodnete pro šroubový spoj, určitě musíte použít kvalitní nerezové vruty. Do tvrdého dřeva je dobré předvrtat otvory pro šrouby a záhlubníkem upravit jejích ústí, aby do nich hlavičky vrutů pěkně zajely.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na Míru

Publikováno: 15. 7. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč