reklama

Abyste se místo koupání nemuseli koukat na zelenou vodu v bazénu...

Bazén je celé léto téměř každý den využíván některým z rodinných příslušníků. Aby se příjemné koupání nezměnilo v horor, spojený často s kožními problémy nebo pálením očí, pojďme si připomenout základní zásady péče o něj.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bazén je žádaný prostředek pro ochlazení v létě, ale bez péče se problémům nevyhnete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o bazén v horkém létě spočívá hlavně v pravidelném měření chemické reakce vody. Bazénová vody musí vykazovat především neutrální reakce, tedy pH musí být v hodnotě 7,0 až 7,4. Jakákoliv nižší nebo vyšší hodnota v toto rozmezí přináší problémy. Alkalická voda je zdrojem usazenin a mléčných zákalů, kyselá reakce naopak přináší pálení očí, svědění pokožky a hůře fungující chemické preparáty, které mají upravit vodu tak, aby měla dobrou kvalitu. Nezapomínejte také na kontrolu tvrdosti vody. Obě zkoušky snadno provedete kapkovými nebo proužkovými testery.

Pro vynikající kvalitu vody je nesmírně důležité hlavně to, aby dobře fungovala písková filtrace. Míru zanešení filtrace snadno zjistíte pohledem na manometr. Jednou za dva až tři týdny filtrační médium, nejčastěji písek, propláchněte.  Po dvou sezónách tuto náplň filtrace vyměňte. V letní sezóně je častým zdrojem problémů také přehřátá voda, díky čemuž dochází k růstu řas. Pokud je do filtračního okruhu zapojeno i solární vytápění, pak je vhodné, při teplotách nad 30 °C, tuto ohřívací jednotku vyřadit z funkce.

Pískovou filtraci jednou za dva týdny propláchněte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pískovou filtraci jednou za dva týdny propláchněte

Při tvorbě řas zasáhněte včas, protože lidská pokožka vůči řasám může reagovat až alergicky, výsledkem je pak vyrážka. Bílé zakalení způsobuje vysoká hodnota pH, rychle je možné tuto záležitost řešit srovnáním hodnoty vody a využitím vločkovače, kdy se zákal vysráží, a pak je možné jej odstranit bazénovým vysavačem.

Základní a nejvíce používanou chemikálií v rámci péče o bazénovou vodu je chlor dostupný v tabletách. Pozor na jeho dávkování, předávkování způsobuje pálení očí, podráždění kůže nebo jiné zdravotní obtíže. Chlorové tablety se umisťují do plováku, který je na hladině bazénu a chlor se z něj pomalu uvolní do vody, čímž je zajištěna kontinuální desinfekce. Pro citlivé osoby existují přípravky na bázi peroxidů, které jsou méně dráždivé.

Testování parametrů bazénové vody je nutností
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Testování parametrů bazénové vody je nutností

Hodnota chloru nesmí být vyšší než 0,6 mg/l, pak je zajištěno, že koupání bude bez následků a voda bude krásně čistá. Drobné nečistoty napadané do bazénu odstraňte síťkou. Po koupání je vhodné bazén zakrýt vhodnou fólií.

Zdroj informací: Mountfield.cz

Publikováno: 13. 7. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček