reklama

Kdy volat zámečníka a s čím vám naopak nepomůže

Povolání zámečníka se dnes řadí mezi sofistikované obory. Nabízí totiž výrobu nejen obyčejných klíčů, ale i důmyslných bezpečnostních zámků. Naopak zalomené klíče ve dveřích už dnes zámečníci běžně neřeší – tuto službu nabízí jiné specializované firmy. V textu si povíme něco o tom, s čím vám může zámečník pomoci. Dozvíte se něco o údržbě zámků i o tom, jak se klíče vyrábí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zámečník vám poradí, jaký klíč vybrat pro bezpečné zamknutí dveří (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaký klíč vybrat

První věc, se kterou vám zámečník určitě poradí, je volba vhodného zámku a klíče. Na trhu jsou dnes totiž desítky modelů různých bezpečnostních vložek. Kromě klasických „fabek“ jsou to také vložky tří životů – jde o systém, který nabízí tři druhy klíčů. Když první klíč ztratíte, můžete použít druhou, a pak i třetí sadu s tím, že předchozí přestává ve vložce automaticky fungovat. Kdyby váš ztracený klíč našel zloděj, dveře do bytu s ním už neotevře.

Vyrobit si můžete nechat i generální klíč. Jeho pomocí můžete otevřít všechny zámky v domě nebo jen některé – záleží na tom, jaká „přístupová práva“ jednotlivým držitelům klíče přidělíte.

Klíčů je na trhu spousta. Zámečník vám poradí nejvhodnější typ
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klíčů je na trhu spousta. Zámečník vám poradí nejvhodnější typ

Kopie během pár vteřin

Častou službou zámečníků je výroba kopií klíčů. Pokud máte klasických „fabkový“ klíč, vyrobí vám zámečník jeho duplikát během několika minut pomocí jednoduchého kopírovacího stroje. Ten obsahuje několik řezných a brusných kotoučů. Nakonec se celý klíč přeleští, aby neměl otřepy a do vložky šel snadno zasunout. Bezpečnostní klíče už tak snadno vyrobit nejdou – k duplikaci se používá speciální CNC zařízení, které se musí na konkrétní typ klíče nastavit.

Měníte vložku ve dveřích? Potřebujete znát tři rozměry

Když k zámečníkovi vyrazíte s tím, že potřebujete vyměnit celou vložku ve dveřích, musíte znát její rozměry. Základní parametry jsou tři – vzdálenost osy vložky od jejího okraje, vzdálenost osy vložky od osy kliky, a nakonec celková hloubka vložky. S těmito rozměry si už zámečník vystačí, aby vám mohl novou vložku prodat. Pokud je to možné, můžete starou vložku vymontovat a vzít si ji do obchodu s sebou.

Když kupujete novou vložku, musíte znát její přesné rozměry
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když kupujete novou vložku, musíte znát její přesné rozměry

O zámek se musíte starat

Aby zámek dlouho a dobře fungoval, musíte o něj dobře pečovat. Nejde o žádnou vědu, obvykle ho stačí jemně promazat. A tady pozor – zde dělají lidé chybu nejčastěji, protože do vložky stříkají olej na jízdní kola a v některých případech dokonce i olej stolní – ten dokáže vložku spolehlivě porouchat. K bezproblémovému chodu vložky se hodí speciální olej, který v zámečnictví seženete. Do otvoru pro klíč stačí stříknout pár kapek, přetékající olej setřít a je hotovo.

Dovnitř vložky stačí stříknout pár kapek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dovnitř vložky stačí stříknout pár kapek

Promazání zámků se provádí nejčastěji před zimou, kdy hrozí jejich zamrznutí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 12. 7. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč