reklama

Jak zrenovovat dřevěný altán do naprosté dokonalosti?

Představte si, že máte u domu nebo na zahradě altán, který pamatuje dinosaury. Chcete ho nějak zrenovovat? První fáze renovace starého zahradního altánu by měla zahrnovat očištění od olupující se původní barvy a natření fungicidním napouštědlem. Pak už přijde na řadu nová barva. A potom bude následovat výměna dlažby.

Kompletní renovace starého altánu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Renovace altánu

Zahrada potřebuje dostatek péče téměř po celý rok. Kromě záhonů je ale také potřeba se starat o zahradní stavby. Třeba o takový altán, který potřebuje pravidelnou údržbu minimálně v podobě nového nátěru. Pokud je ale nátěrů už mnoho a stejně dřevěná stavba připomíná spíš chátrající kurník než altánek, bude potřeba provést jeho celkovou rekonstrukci.

Stávající altán je hustě zastíněný vzrostlými tújemi a původní odstín barvy už není téměř k poznání. K tomu je potřeba připočíst již notně porušenou zámkovou dlažbu na podlaze a obraz pomalé zkázy je na světě. Nic ale není ztraceno, protože kde je vůle, je i řešení.

Zámková dlažba už nevyhovuje modernímu designu
Zámková dlažba už nevyhovuje modernímu designu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Začneme tím, že odstraníme všechny dřeviny u altánu, které stíní a brání ve výhledu. Použijeme motorovou pilu, která si se vzrostlými tújemi poradí jako nic. Ideální je, pokud se budeme snažit dřeviny odříznout co nejblíž u země, abychom potom nemuseli řešit pařezy. Jestliže se nám ale túje nepovede pořezat co nejblíže k zemi, bude potřeba se pařezů potom zbavit, aniž bychom kvůli tomu celý altán museli zbourat. 

Nátěr, ošetření, barva

Druhým krokem pak bude povrchové ošetření dřevěných částí altánu. V minulosti se dřevěné stavby natíraly opravdu ledasčím, od vyjetého oleje až po barevné nátěry, které se hluboce vpíjely pod povrch dřeva. Proto bude potřeba minimálně obrousit nejsvrchnější vrstvu nátěru a zahladit praskliny a odlupující se barvu.

Před konečným nátěrem dřevo ošetříme napouštědlem
Před konečným nátěrem dřevo ošetříme napouštědlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na ošetření dřeva použijeme napouštědlo, které celý altán ochrání před vznikem hniloby a nárůstem dřevokazných hub. Pro samotný nátěr jsme zvolili barvu antracitovou, která bude ladit k barvám u domu a jeho nejbližšího okolí. Na menší plochy zvolíme klasický plochý štětec a na větší plochy použijeme váleček. Podle potřeby naneseme alespoň dvě vrstvy a necháme zaschnout. Mezi jednotlivými vrstvami nátěr lehce přebrousíme. K natírání si vybereme slunný, ale ne příliš horký den.

Na větší plochy použijte váleček, nátěr tím lépe a rychleji rozetřete
Na větší plochy použijte váleček, nátěr tím lépe a rychleji rozetřete (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výměna dlažby

Abychom mohli položit novou dlažbu, musíme tu starou odstranit. V našem případě jsme měli jako podklad zámkovou dlažbu, která se dá vcelku lehce rozebrat a případně použít zase někde jinde. 

Zámkovou dlažbu lze jednoduše a ručně rozebrat
Zámkovou dlažbu lze jednoduše a ručně rozebrat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po odstranění dlažby bude potřeba podklad, který tvoří směs zeminy a kamínků, srovnat do roviny. Výhodou navíc je, že díky původní dlažbě je podklad už utažený a nebude potřeba použít vibrační desku. Pomocí dlouhé vodováhy pak rozhrneme podklad všemi směry a vytvoříme rovný povrch.

Vhodné také bude natáhnout si napříč altánem (od jednoho trámku k trámku protilehlému) těsně u země provázek, abychom při pokládce nové dlažby dodrželi stejnou výšku. Potom už můžeme pokládat dlažbu.

My jsme si vybrali velkoformátovou, vibrolisovanou dvouvrstvou betonovou venkovní a zahradní dlažbu v odstínu colormix arabica. Reliéfní povrch připomínající břidlici dodá altánu přírodní vzhled. Skvěle se hodí na pochozí plochy k modernímu i tradičnímu domku. 

Vybrali jsme si velkoformátovou venkovní vibrolisovanou dlažbu
Vybrali jsme si velkoformátovou venkovní vibrolisovanou dlažbu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Náš tip:

Mrazuvzdorná dlažba BEST – ALTEZO je jedna větší dlaždice, kterou je možné doplnit dlažbou BEST – ALTEA. I tato dlažba má povrch připomínající břidlici, avšak oproti dlažbě BEST – ALTEZO se vyrábí v sestavě tří různě velkých kamenů.

Dlažba je vhodná pouze pro pochozí plochy. Pro pokládku velkých formátů jako je BEST – ALTEZO je důležité perfektně připravit podkladní vrstvy. Po položení dlažby nedoporučujeme používat vibrační desku. U dlažby BEST – ALTEZO můžete využít i pokládku na plastové nebo pryžové terče.

Vždy přitom pracujete s vysoce pevnostní vibrolisovanou dvouvrstvou betonovou dlažbou. Dlaždice jsou také mrazuvzdorné a odolávají působení chemických rozmrazovacích látek. Ošetření systémem QSAVE je navíc chrání před znečištěním a usnadňuje údržbu.

Velkoformátová dlažba je vhodná pro plochy, kde chcete zamezit uklouznutí. Ideální je například  k bazénům. V nabídce je několik barev a několik druhů povrchových úprav - mezi základní patří povrch standard, který je hladký a povrch sametový, což je vysoce elegantní povrch ošetřený hedvábným lakem.

Nejprve položíme "základní kámen", tedy první dlaždici, od níž se bude dále odvíjet celková pokládka a případně i vzor. 

Dlažbu skládáme přes spáru jako cihlovou zeď
Dlažbu skládáme přes spáru jako cihlovou zeď (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tuto první dlaždici bude potřeba v rohu zaříznout, aby správně přilehla k rohu altánu. Na řezání dlažby se bude výborně hodit úhlová bruska s řezným kotoučem 230 mm, ale postačí i menší. Roh stačí naříznout, a potom jednoduše zednickým kladívkem přesah odsekneme.

Naříznutou dlaždici odsekneme zednickým kladívkem
Naříznutou dlaždici odsekneme zednickým kladívkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na zarovnávání dlaždic použijeme gumovou paličku. Pokud bude potřeba řezat větší množství dlaždic, bude lepší použít štípačku, která práci urychlí.

Vyzkoušeli jsme za vás...

Scheppach AG 1200 je výkonná úhlová bruska s kotoučem 150 mm, vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání kamene, obkladů apod. Silný motor má výkon 1200 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. Bruska má odolnou kovovou převodovkou, která zajišťuje vysoký točivý moment, rukojeť, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle typu práce (vhodná pro praváky i leváky), dále snadno nastavitelný kryt kotouče bez použití nářadí, aretaci vřetene pro snadnou výměnu kotouče a velký spínač pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Díky štíhlému tělu a příznivé hmotnosti se bruska snadno ovládá i ve stísněných prostorech.

Zásyp

Když máme položenou dlažbu po celé ploše, obstaráme si zásypový písek na vyplnění spár. Nejlepší je použít minerální písek, který zabrání plevelům, aby ihned začaly prorůstat skrze spáry ven. Písek vysypeme na suchou plochu dlažby a koštětem rozmeteme do všech stran.

Spáry vysypeme pískem a rozmeteme
Spáry vysypeme pískem a rozmeteme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tímto je základní fáze přeměny starého altánu na zrenovovaný ukončena a záleží pak již na každém z vás, zda budete chtít podniknout další kroky a altán dále vylepšovat.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; garland.cz; levior.cz; best.cz

Publikováno: 13. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová