reklama

Potěšte svého papouška. Vyrobte mu bidlo s toaletou

Chce potěšit svého papouška? Pak mu vyrobte bidýlko i s toaletou. Potřebovat k tomu nebudete víc než pár kousků překližky, tavné lepidlo a několik hřebíčků. Pokud máte ve výbavě i pokosovou pilu, bude práce jednoduší. Vše se dá stihnout během několika hodin a výrobek si můžete uzpůsobit přímo na míru. Práce vás bude bavit, a když se dílo povede, budete spokojeni vy i váš opeřený kamarád.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výroba bidla pro papouška je výzva pro každého milovníka zvířat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • zbytek tenké překližky
  • dřevěnou kulatinu
  • hřebíčky
  • tavnou pistoli s lepidlem

Všechny řezné hrany přebruste brusným papírem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Všechny řezné hrany přebruste brusným papírem

Začneme stavbou samotné toalety – nejde o nic jiného než dřevěnou misku, kam bude odpadávat ptačí trus z bidýlka. K výrobě se nejlépe hodí překližka, protože je levná a lehká. Základna misky bude mít obdélníkový tvar. Její rozměr záleží pouze na vás, respektive na velikosti vašeho papouška – pro andulku může být relativně malá, rosela už potřebuje toaletu větší. Základnu vyřežte pilou na dřevo. Na řezání překližky se hodí speciální kotouč, který na řezu nezanechává otřepy. Řezat můžete samozřejmě i obyčejným kotoučem na masiv, pak vás ale bude čekat pracné zabrušování řezných hran.

Zkosené hrany se nejlépe řežou na pokosové pile
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zkosené hrany se nejlépe řežou na pokosové pile

Teď můžeme pokračovat výrobou bočnic. Aby toaleta trochu vypadala, uděláme bočnice zkosené – ale pouze na jedné straně. Na pokosové pile je seřežte pod úhlem 45 °. Teď si můžete obě bočnice přilepit k základně. Použijte tavné lepidlo – dřevo s ním dobře drží a rychle schne. Nyní si můžete obkreslit zbývající dvě bočnice a rovněž je vyřezat z překližky. Všechny řezné hrany přebruste brusným papírem a opět je přilepte tavným lepidlem.

Bidýlko zajistěte vrutem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bidýlko zajistěte vrutem

Teď přijde na řadu výroba samotného bidýlka. Nejde o nic jiného než o kulatinu připevněnou na pásek překližky. Kulatina se dá sehnat v každém kutilském obchodě a má různé průměry. K pásku překližky ji připevníte lepidlem, které pak ještě zajistíte vrutem. Celou konstrukci bidýlka pak připevníte k toaletě – opět k tomu budete potřebovat lepidlo a vruty nebo hřebíky. Bidýlko přijde připevnit na rovnou bočnici, kterou jste řezali pod úhlem 90 °.

Posledním krokem je vystlání papouščí toalety papírovým ubrouskem, abyste si zjednodušili její čistění. Na bidýlko ještě můžete přitlouct malý hřebíček nebo vrut, který bude sloužit jako úchyt pro ptačí krmivo a pamlsky.

Dřevěnou konstrukci můžete povrchově upravit – třeba lazurou. Není to ale vůbec nutné, protože dřevo v interiéru vydrží i v přirozeném stavu. Pokud nemáte pokosovou pilu, vyrobte toaletu bez zkosených hran. To samé platí i v případě tavného lepidla – pro spojení jednotlivých dílů se dá použít i obyčejné lepidlo na dřevo a tenké hřebíčky.

Tip:

Jestli máte většího a těžšího papouška, připevněte bidýlko k pásku překližky pevně. Lepší je do překližky vyvrtat otvor o průměru kulatiny a tu pak do otvoru zarazit a zajistit lepidlem. Samotné rameno bidýlka může být z masivu – tenká překližka by se časem mohla pod těžkým opeřencem prohýbat.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Na Míru

Publikováno: 8. 7. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.