reklama

Naučte se provozovat svůj bazén úsporně

Provoz bazénu v letních měsících, kdy se můžeme téměř denně koupat, je trochu náročný. Znamená to neustále čistit vodu v bazénu i bazén samotný, kontrolovat pH vody a doplňovat do bazénu chemii, aby byla voda stále použitelná a nezávadná. A to všechno stojí čas a hlavně peníze. Dá se takový provoz bazénu provozovat úsporně a přitom stejně kvalitně?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Úsporný provoz bazénu můžete mít i vy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Úsporný provoz bazénu

Spousta rodinných domů se zahradou nebo terasou má také k dispozici bazén, ať už nadzemní, nebo v zemi. Vlastní bazén je výhoda, nemusíte se trmácet na koupaliště, kde v sezóně bývá hlava na hlavě. Problém ale bývá v době, kdy hrozí dlouhodobé sucho, protože potom města či obce zakazují vytáčení vodu z vodovodního řadu pro napouštění bazénů.

Optimální je, pokud si vodu objednáte a vodohospodáři vám ji dodají až do domu cisternou. Není to sice levná záležitost, ale při správném hospodaření s bazénovou vodou a jejím ošetřování si můžete soukromou koupel dopřát prakticky nepřetržitě v kteroukoliv denní i noční dobu a úsporný provoz bazénu vám z kapes nevytahá tisíce.

Filtrační čerpadlo bude potřeba ubytovat třeba v zahradním domku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Filtrační čerpadlo bude potřeba ubytovat třeba v zahradním domku

S jakými náklady je potřeba počítat, pokud si pořídíme bazén?

V první řadě, pokud nepočítáme investici do bazénu jako stavby, jsou to náklady na vodu. I když máte vlastní studnu, napouštět studniční vodou bazén se příliš nedoporučuje. Především proto, že tato voda obsahuje příliš mnoho příměsí - kovy a další nežádoucí látky. Stejné to může být s použitím vody z vodovodní přípojky, protože se v bazénu mohou jednak objevovat nejrůznější kaly a příměsi, a dále napouštěním vody do bazénu klesá ve vodovodním potrubí tlak. 

Vodárny proto nabízejí přistavení cisterny s čistou vodou. Cena takové cisterny je odvislá od množství a najetých kilometrů od nejbližšího střediska vodáren k vašemu bazénu, včetně zdržení cisterny na místě.

Ceník vodáren v jednotlivých krajích za dodávku vody do bazénů
i (Zdroj: kurzy.cz)
Ceník vodáren v jednotlivých krajích za dodávku vody do bazénů

V případě, že je možné naplnit bazén jedinou cisternou a nemusí cestovat dále než 10 km, pohybuje se cena nad tisíci korunami, liší se ale podle jednotlivých provozovatelů. V Praze je to například cca 1650 Kč, na severu Moravy kolem 1140 Kč. 

Další náklady představuje odběr elektřiny pro čerpadlo a filtraci. Doporučuje se pořízení tepelného čerpadla, které dokáže výrazně uspořit energie i peníze. Běžný denní provoz klasického čerpadla nás vyjde na přibližně 35 Kč, což při průměrné 6měsíční sezóně stojí asi 6000 Kč. Proto se vyplatí investovat do moderních úsporných čerpadel, kde je úspora energií 50 - 80 %, vyčísleno penězi můžeme ušetřit až 5000 Kč. 

Tepelné čerpadlo je velmi úsporné a chytré
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Tepelné čerpadlo je velmi úsporné a chytré

Čerpadlo

Moderní invertorová čerpadla mají jinou skladbu elektromotoru. Mají tzv. permanentní magnet, který hlídá průtok vody a zároveň si hlídá i své vlastní otáčky. Tato chytrá čerpadla jsou oproti klasickým čerpadlům asi o 30 % tišší, jejich hlučnost je na prahu 40 dB. 

Bazénové čerpadlo InverPRO je až třicetkrát tišší než běžně dostupná čerpadla. Jedná se o nejtišší čerpadlo v bazénovém průmyslu – hlučnost 1 metr: 36 dBA certifikováno TUV Rheinland.

Čerpadlo InverPro vyniká automatickým inteligentním provozem InverSilence. Toto čerpadlo je řízeno invertorem, což mu umožňuje detekovat tlak v systému a upravovat jeho provozní kapacitu tak, aby vždy byl zajištěn pevný provozní průtok.

Tato invertorová čerpadla se hodí i ke starším typům bazénů, proto, chcete-li šetřit ihned, pořiďte si je co nejdříve. 

Ohřev vody

Ohřev vody můžeme v rámci šetření a úspory nákladů řešit solárními panely nebo solárními fóliemi, tepelnými výměníky nebo nejmodernějším systémem, kterým je tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo je možné používat celoročně, neboť umí vodu nejen ohřívat, ale také ochlazovat. Plavání si tak můžete užívat nejen v létě, ale také na jaře a na podzim. Čerpadlo je funkční i v zimním období a dopomůže k výrazné úspoře, neboť z okolního vzduchu získává energii navíc, kterou následně přemění na teplo pro ohřev vody v bazénu (až do -10 °C). 

Tepelné čerpadlo obsloužíte i přes wifi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tepelné čerpadlo obsloužíte i přes wifi

Tepelné čerpadlo Mr. Silence, vybavené elegantním dotykovým ovladačem, je výjimečné nejen svým jednoduchým a čistým designem, ale především energetickou úsporností. Během letní bazénové sezóny běží po většinu času na nízký výkon, což vede k významné energetické úspoře. Ve srovnání s klasickými čerpadly můžete ušetřit i více než polovinu spotřebované energie (v prvních dnech běží na 100 % a po dosažení požadované teploty se spotřeba sníží cca na 50 %). To znamená, že vaše úspora může za deset let dosáhnout až 124 000 korun.

Službu prokážete rovněž životnímu prostředí. V dnešních tepelných čerpadlech se povětšinou využívá chladivo R410A nebo R404A. Chladivo R32, použité v čerpadlu Mr. Silence, má ale daleko nižší hodnotu potenciálu globálního oteplování (značeno GWP) – pouhých 32 %.

Co se týče místa pro tuto moderní techniku k bazénům, pro filtrační čerpadlo bude ideální zahradní domek, tepelné čerpadlo může zůstat venku poblíž domu nebo technických stavení na zahradě. Ovládání obou zařízení je vysoce sofistikované - buď je ovládáno dotykovým displejem, nebo dálkově přes wifi (a to klidně na kterémkoliv místě na světě, kde je potřebný signál) a také je tu možnost ovládání přes inteligentní dům. Abyste vybrali to správné tepelné a filtrační zařízení a čerpadlo pro svůj bazén, musíte zohlednit několik faktorů:

  • v jaké oblasti bydlíte
  • jaký obsah má váš bazén
  • zda je bazén zastřešený či nikoliv
Tepelné čerpadlo může být v provozu celoročně
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Tepelné čerpadlo může být v provozu celoročně

A v neposlední řadě jsou to náklady na pořízení bazénové chemie, případně dalších komponentů (slaná voda) a zařízení pro větší komfort koupání (zastínění, ohřev vody, masážní trysky a další).

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tajemství domova, mrsilence.cz, piskovky.cz, kurzy.cz

Publikováno: 10. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová