reklama

Než půjdete koupit novou, zkuste vanovou pákovou baterii opravit, jde to většinou snadno

Rozbila se vám pákové baterie u vany? Ve většině případů jí půjde snadno opravit, pokud ovšem není problém natolik zásadní, že se vyplatí zainvestovat raději do nákupu baterie nové.

Jak opravit pákovou baterii? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oprava pákové baterie

Vanové nebo umyvadlové páková baterie jsou sestaveny poměrně jednoduchým systémem. Při poškození pákové baterie není nutné kupovat hned novou, většinou stačí pouze vyměnit kartuš. Nejčastějšími poruchami u pákových vodovodních baterií jsou: kapání vody zpod rukojeti či z ramínka baterie, protékání vody pod pákou, někdy také páka drhne. Na vině bývá většinou provoz v agresivním prostředí.

Baterií teče velmi tvrdá voda a občas také chybí filtr nečistot na přívodu vody. Drobné částečky z vodovodního řadu nebo zbytky nánosů vodního kamene se pak dostávají mezi keramické desky kartuše a poškozují jejich povrch. V tomto případě je nutné vyměnit o-kroužky a těsnění, které tvoří silikonová vazelína, vnitřní stranu kartuše vyčistit a odstranit vodní kámen.

Nestabilní průtok vody: z velké pravděpodobnosti je na vině vodní kámen. Zbavíte se ho očištěním otvorů na discích kartušové vložky.

Poškozenou pákovou baterii zkusíme opravit
Poškozenou pákovou baterii zkusíme opravit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak pákovou baterii rozebrat?

Špičkou nože nebo jemným plochým šroubovákem nejdříve vyjmeme plastovou krytku, která označuje studenou a teplou vodu a je umístěna pod pákou baterie na čelní straně. Pod plastovou krytkou nalezneme montážní otvor. Poté nejlépe šestihranným klíčem nebo imbusem vyšroubujeme červíka, což je spojovací speciální šroub uvnitř kartuše.

Vhodným šroubem pročistíme závity v hlavici pákové baterie
Vhodným šroubem pročistíme závity v hlavici pákové baterie (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyjmeme červíka
Vyjmeme červíka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po jeho demontáži opatrně směrem vzhůru vytáhneme páku z těla baterie. Ovládací páčku kartuše jistí šroub. Abychom se k ní dostali, musíme odstranit pochromovanou plastovou objímku, zaklapnutou do kovového těla armatury.

Nakonec zbývá vyjmutí poškozené kartuše. Na jejím spodním konci najdeme gumové těsnění, které přiléhá na otvory v keramické desce, kde se přivádí teplá a studená voda, která se pak smíchaná odvádí dále do kohoutku.

Poškozená kartuš pákové baterie může být příčinou nadměrného unikání vody z vodovodu
Poškozená kartuš pákové baterie může být příčinou nadměrného unikání vody z vodovodu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Závada však nemusí být vždy pouze v kartuši. Nezřídka se stává, že je poškozeno těsnění po obvodu keramického tělesa. Pečlivě proto také zkontrolujme jeho stav. Když už máme baterii rozebranou, vyčistíme rovnou i sítko perlátoru.

Vyměníme i těsnění a kartuš vrátíme na své místo
Vyměníme i těsnění a kartuš vrátíme na své místo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyplavený byt

Poškozená kartuš pákové baterie může být příčinou nadměrného unikání vody z vodovodu. A umíte si asi představit, jak dopadne byt, kde třeba několik dní za sebou dochází k úniku vody, neřku-li, jak vypadá byt pod ním. Proto se vyplatí mít sjednané pojištění pro případy nenadálých havárií v bytech a domech.

Vytopený byt není zrovna moc velká výhra
Vytopený byt není zrovna moc velká výhra (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Náš tip: Pojištění majetku a odpovědnosti občanů

  • DOMEX+: Víme, jak důležitý je pro každého domov. Pojištěním ochráníte svůj rodinný dům, byt i chalupu od střechy až po svetr. Stavbu pojistíte samostatně nebo společně se zařízením vaší domácnosti a odpovědností.

  • BYTEX+: Pojistí bytový dům včetně vaší odpovědnosti.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Llibického, rubrika Minutový manžel; jaksetodela.cz; stavebni-vzdelani.cz; cpp.cz

Publikováno: 4. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová