reklama

Vybíráte dveřní kování? Pak jste tu správně!

Pořídili jste si nové dveře a už vám zbývá "jen" výběr dveřního kování? Poradíme vám, jaké jsou v jednotlivých typech rozdíly, podle čeho vybírat a čím se při výběru řídit.

Nepodceňujte správní výběr dveřního kování (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Kování se vyrábí z mnoha materiálů jako je třeba nerez, chrom, nikl, kov, bronz, mosaz nebo eloxovaný hliník. Každý materiál má své přednosti i nevýhody a jinak reaguje na venkovní podmínky nebo frekvenci užívání. Je jen na vás, který typ se vám hodí. Interiérové dveře se prodávají s BB otvorem, vchodové už mají otvor na cylindrickou vložku. Správný výběr klik a kování dovede dodat interiéru pomyslnou třešničku na dortu, takže je dobré věnovat mu dostatek pozornosti.

Výběru vhodného kování věnujte dostatek pozornosti
Výběru vhodného kování věnujte dostatek pozornosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Typy kování

Exteriérové se používá na vstupní branky, proto je u něj kladen větší důraz na materiály, které musí dobře snášet venkovní podmínky. Bezpečnostní kování naleznete jak u vchodových dveří, tak i u těch interiérových – záleží na potřebách majitele. Také jsou vyžadovány pojišťovnami. Protipožární varianta se používá dohromady s bezpečnostními zámky a musí odpovídat všem normám a požadavkům. Interiérové kování se využívá nejčastěji, a je vždy dobré přihlédnout k frekvenci používání. Jiné nároky má kování u domovních dveří, v bytě nebo v kancelářích. Velmi vysokou frekvenci užívání má kování v místech, kde se pohybuje velké množství lidí.

Interiérové kování

Lze jej rozdělit na dvě základní skupiny – štítové a rozetové. Štítové kování je celé z jednoho kusu, který překrývá jak otvor pro kliku, tak i klíčovou dírku. U tohoto typu kování musíte před nákupem znát rozteč. Jedná se o vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. Otvory ve dveřích jsou totiž od výrobce připraveny ve standartních rozměrech 72 mm a 90 mm. U bezpečnostního kování je to 92 mm. Vyrábí se jak pro BB otvor, tak pro cylindrickou vložku i WC, a to v provedení s hranatým nebo oválným štítem.

Štítové kování typu klika / klika
Štítové kování typu klika / klika (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Štítové kování typu koule / klika
Štítové kování typu koule / klika (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Rozetové kování se také nazývá „dělené“. Rozety se sešroubovávají k sobě skrze celé dveře. Zkontrolujte tedy, zda otvory ve dveřích jsou provrtané skrz. Vybírat můžete z kulatých, hranatých či oválných rozet. Samozřejmostí je také možnost výběru mezi BB, PZ i WC kováním a v kombinacích klika / klika a koule / klika.

Kování podle orientace dveří

Pokud se chystáte vybírat a kupovat kování v kombinaci klika / koule, klika / madlo nebo bezpečnostní kování, potřebujete vědět směr otevírání vašich dveří. Levé dveře s levou klikou mají viditelné panty na levé straně a otevíráte je tedy směrem doleva. Naopak, pravé dveře s pravou klikou mají viditelné panty na pravé straně a otevíráte je k sobě směrem doprava.

Moderní rozetové kování
Moderní rozetové kování (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Rozetové kování může být i v rustikálním stylu
Rozetové kování může být i v rustikálním stylu (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Tloušťka dveří

Tento údaj vám může výběr správného kování výrazně ulehčit. Tloušťku dveří je nutné znát kvůli dostatečné délce spojovacích šroubů, jež zakoupíte v sadě s kováním. Pokud jste se zamilovali do kování, jež úplně neodpovídá tloušťce dveří, nezoufejte, i tento "problém" se dá ihned řešit - a to pomocí prodlužovací sady, která obsahuje delší čtyřhran a montážní šrouby.

Více informací najdete na webu.

V HORNBACHu platí záruka trvale nízké ceny na celý sortiment, nově i zpětně po nákupu, tedy na již zakoupené zboží, více zde.

Přidejte se k nám na Facebooku.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.

Publikováno: 1. 7. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce