I herci jsou lidé, kteří bydlí v bytech a domech. A i jejich byty a domy občas potřebují rekonstrukci. Možná si řeknete, že takový herec nemá zapotřebí pracovat rukama, ale současnost není jen o penězích. Spíš o nedostatku řemeslníků. Což pro Karla Zimu znamenalo přijmout roli muže v montérkách a pustit se do rekonstrukce sám.
Herecká etuda zvaná rekonstrukce bytu
Herec Karel Zima je známou tváří v mnoha filmech nebo pohádkách. Dnes se ale představí ve zcela nevšední roli, a sice jako muž v montérkách v kuse nazvaném rekonstrukce bytu. A dokonce přímo jeho vlastního bytu.
Karel Zima ale není jen herec. Sám přiznal, že se cítí být zdatným řemeslníkem a že již má za sebou některé "akce". Přesto, když mu řemeslník Vašek Adamec řekl, že by za měsíc měl mít hotovou rekonstrukci kuchyně tak, jak si jí sám naplánoval, považovat to za dobrý vtip.
Rekonstrukce se bude týkat kuchyně, kde se bude měnit elektroinstalace odpady i rozvody vody, bude se snižovat strop pomocí podhledů a budou se měnit také radiátory. Podlaha, která je zde tvořená zdravými prkny, se bude brousit, a podle možnosti se zachovají i původní dveře a zárubně, ovšem s patřičnou úpravou.
Kuchyňská linka a další vybavení se budou vyrábět na míru, protože Karlova přítelkyně by ráda měla atypickou linku přes roh. Po hlubším zkoumání stavu stěn se objevily menší i větší praskliny v původním štuku. Vašek doporučil stěny zpenetrovat, natáhnout lepidlem a zpevnit perlinkou. Na takto opravené stěny se pak bude natahovat nový štuk. Rozhodně je na zvážení, zda na mírně poškozené a popraskané stěny vždy nenatahovat lepidlo a perlinku. Praskliny se totiž velmi rády tzv. propisují i na nový povrch a stačí vám k tomu pouhopouhé bouchnutí dveří nebo autostráda za domem.
Karlovi přišel na pomoc také elektrikář. Tomu ale musel Karel připravit otvory ve stěnách pro umístění zásuvek a vypínačů, a vysekat drážky pro tažení kabelů. Karel si s vrtačkou a vykružovací hlavicí poradil na jedničku a byl sám na sebe pyšný. Jakmile elektrikář natáhl nové elektrické rozvody, mohl se Karel vrhnout na míchání malty a všechny vysekané otvory a drážky zase zaházet a upravit stěny.
Společně s Vaškem potom stěny napenetrovali a Vašek Karlovi ukázal, jak natáhnout lepidlo a usadit do něj perlinku.
Velkou výhodou v Karlově budoucí kuchyni je, že ne všechny stěny bude potřeba opravit. Některé stěny se budou zakrývat rastrem a na ně se vytvoří předstěna ze sádrokartonu. Tím také Karlovi odpadla spousta práce se zasekáváním kabelů do zdí. Karel sice se sádrokartonem zkušenosti neměl, ale ukázal se jako velmi učenlivý žák. Vašek ho naučil pracovat s UD a CD profily a než bys řekl švec, připravil Karel ukázkový rastr.
Společně měli dost času pohovořit o výhodách a nevýhodách mít za kamarády řemeslníky.
Jak byl Karel rozjetý v sestavování rastru, po stěnách přišel na řadu strop. Tady už byla práce složitější, ale i přesto se dílo podařilo dotáhnout do zdárného konce. Velmi příjemně překvapen byl Karel při instalaci sádrokartonových desek. Jednak ho překvapila nízká hmotnost desek, ale také lehkost, s jakou je možné sádrokarton upravovat, řezat a tvarovat.
Proč nepřipevňovat vruty do sádrokartonu vrtačkou?
Pokud budete připevňovat sádrokarton vruty do kovového rastru, nepoužívejte klasickou vrtačku, ale "utahovačku" s dorazem. Doraz způsobí, že se přístroj v ten správný moment sám vypne a vrut zůstane pevně zaklíněný v sádrokartonu a zároveň je přivrtaný až do rastru. Jinak by nám totiž deska nemohla držet.
I Zima potřebuje teplo
Příští Vaškova návštěva se odehrála v duchu nelíčeného obdivu nad Karlovým tempem. Celá místnost již byla zakryta sádrokartonem, zbylé stěny byly nataženy štukem a místnost působila čistě a nově. Uprostřed kuchyně pak trůnila nádherná originální kamna dle Karlova odhadu stará až 150 let. Kamna budou doplňovat kuchyň a zajistí v místnosti teplo.
Při příležitosti prohlídky kamen ale Vašek musel Karlovi sdělit nepříjemnou zprávu o stavu jejich kuchyňské podlahy. Původní představa, že se prkna na podlaze pouze zbrousí a ošetří, vzala za své ve chvíli, kdy zkušený podlahář změřil tloušťku prken a odhalil velké mechanické poškození. Zkrátka a dobře, podlaha je poničená natolik, že není možné ji nijak zachránit. Bude tedy potřeba podlahu překrýt jinou, vhodnější krytinou. Volba nakonec padla na systémové desky a vinyl.
Jak se lepí vinyl?
Systémové desky se používají na takové podlahy, ideální je, pokud se pod ně instaluje podlahové topení. Systémové desky se musí vyskládat do dokonalé roviny. V balení nalezneme dva druhy desek - silnější a slabší. Mají svůj účel. Nejprve se položí silnější desky a musí se dbát na dokonalé spojení tak, aby mezi deskami nevznikaly mezery. Desky na sebe musí těsně vázat. Na tyto desky se pak budou lepit desky druhé, slabší. Tyto desky mají samolepící vrstvu. Při pokládce dbáme tedy na rovinu a dokonalou vazbu.
Teprve pokud máme připravený podklad, můžeme nalepit vinyl. Vinylové pásy se lepí na speciální lepící pastu, která se rozetře na podklad. Následně se pásy "přežehlí" těžkým kovovým válečkem, který zajistí bezvadné přilnutí vinylu k podkladu.
Další zajímavostí, kterou Karel Vaškovi ukázal, byla stará garážová vrata. Na vratech samotných by zase nic tak zajímavého nebylo, ale zde jde o systém, který vrata otevírá. Jde o hydraulický systém, který dnes vypadá sice poněkud archaicky, ale je stále funkční. Garáž po původním majiteli skrývala celou řadu dalších unikátů a vynálezů, nad nimiž Vašek jen žasl a tiše záviděl.
Kuchyň za roh
Poslední Vaškova návštěva už byla v hotové kuchyni s novou funkční linkou. Linka je rohová, avšak ne vnitřně, jak bývá obvyklé, ale roh je vnější. Je postavená na míru a je opravdovou lahůdkou, která v hotové kuchyni září jako ryzí diamant. Dalším klenotem jsou starožitná a plně funkční kamna.
Propočet nákladů
Díky vinylové podlaze se cena poněkud navýšila. Konkrétně i s podlahou by firma rekonstrukci zhotovila za cca 170 000 Kč.
- Náklady na stavební materiál = 18 000 Kč
- Odměna pro elektrikáře + materiál = 17 000 Kč
- Odměna pro instalatéra = 9 000 Kč
- Další náklady na koupi materiálu = 36 000 Kč
Celkem = 80 000 Kč.
Celková úspora tedy činí = 90 000 Kč.
Karel konstatoval, že měl mylný pocit, že to, co je vidět, něco stojí. Pokud ale začne pohlížet na práci, kterou vykonávají jiní a kterou právě vykonal i on sám, stojí za ní nejen dřina a hodiny, dny a týdny práce, ale také mnoho a mnoho peněz. A tyto peníze se právě díky vlastní píli dají ušetřit. To si málokdo dokáže uvědomit, a přesto je to právě ta podstatná položka, která navyšuje rozpočet při rekonstrukci.
Zdroj informací: Pořad Do montérek!
Publikováno: 27. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce