reklama

Jak obložit venkovní stěnu a vyrobit k ní držák na zahradní hadici?

Přestavba letního sídla je v kostce hotová a přece se ještě najdou místa, kde je co vylepšovat. Jako například zadní stěna udírny. Té by slušel nový, moderní obklad. No, a aby celá stěna nebyla taková prázdná, vylepšíme ji designovým cool držákem na zahradní hadici, za který tentokrát nezaplatíme ani korunu.

Obklad stěny a cool stojan na zahradní hadici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obkládání udírny

Nekonečný seriál o přestavbě hospodářských budov na designově dokonalou letní venkovní kuchyň se přehoupl do fáze, kdy je z velké části všechno hotovo, ale přesto se ještě najdou místa, kde by stálo za to popustit uzdu fantazii a vyladit takový prostor do dokonalosti.

Třeba v případě zadní stěny udírny, Udírna je postavená z bílých cihel a vypadá ještě víc než k světu. Ale její zadní strana už se tváří poněkud nudně a jistě by snesla menší (nebo spíš větší) zásah. Od nápadu není daleko k činu. 

Protože z nejrůznějších předešlých přestaveb a rekonstrukcí zbyl vždy nějaký materiál, v rámci úspory použijeme krásné obkladové desky, které se používaly už na stavbu designového kurníku. 

Použijeme zbytek obkladu
Použijeme zbytek obkladu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obklad stěny zakončíme dlouhým obkladem
Obklad stěny zakončíme dlouhým obkladem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyluxujte si dvorek

Průmyslový vysavač je skvělým pomocníkem v místech, kde potřebujeme zajistit dokonalou čistotu a kde bychom toho ani sebelepším zametáním nedocílili. S vysavačem ale máme čisto raz, dva a téměř bez námahy.

Lepidlo

Na lepení obkladů z kamene použijeme 80% expanzní pěnu v kartuši. Tato pěna patří do řady nízkoexpanzních směsí. Kartuše je navíc uzavíratelná a tudíž není nezbytně nutné vypotřebovat celý obsah. Pohodlně uzavřeme po skončení práce ventil a zbylý obsah si uchováme na příště.

Na lepení použijeme nízkoexpanzní pěnu
Na lepení použijeme nízkoexpanzní pěnu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lepidlo naneseme na spodní sokl a usadíme do něj kamenný obklad. Budeme obklad stavět systémem "cihlová zeď", to znamená, že budeme stavět přes spáru. Bude tedy také potřeba vždy na konci stěny přiříznout potřebný kus obkladu. Řežeme úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.

Pokud potřebujeme např. na chvíli přerušit práci s obkládáním a obáváme se, že by nám mohla nízkoexpanzní pěna mezitím v trysce zatvrdnout, použijeme čistič pěny ve spreji, který zakoupíme ve stavebninách společně s pěnou v kartuši. Čističem pěny můžeme také odstranit přebytečnou pěnu, která by mohla zůstat nalepená na obkladu a vytvářet mapy. 

Obklady pokládáme přes spáru
Obklady pokládáme přes spáru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při obkládání stěny jednak neustále kontrolujte, zda stavíte do roviny, a také dodržujte technologické přestávky. Nejenže tím šetříte svou energii, ale i dáváte lepidlu čas, aby začalo pracovat.

Při práci nemusíte také nezbytně rozřezávat obklady po celé délce. Postačí, když je naříznete zhruba do poloviny a potom do obkladu několikrát jemně a na stejné místo poklepete zednickým kladivem. Obklad se rozlomí přesně v místě řezu. Tímto způsobem budete výrazně šetřit opotřebení diamantového kotouče.

Obklad bude také potřeba upravit a řezat
Obklad bude také potřeba upravit a řezat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dřevěný sloupek na kohoutek

A proč jsme vlastně celou zadní stěnu udírny obkládali? Protože se v těchto místech bude velmi dobře vyjímat vodovodní kohoutek. A aby to nebyl jen tak obyčejný kohoutek, vylepšíme ho dřevěným sloupkem, ve kterém schováme vodovodní potrubí, a ke sloupku připevníme ale skutečně unikátní držák na zahradní hadici.

Prkna na sloupek naměříme
Prkna na sloupek naměříme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na sloupek použijeme ohoblovaná modřínová prkna, která sestavíme do tvaru hranolu. Aby sloupek držel pohromadě, použijeme vruty na terasová prkna.

Pro řezání prken použijeme stolovou pilu
Pro řezání prken použijeme stolovou pilu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Prkna podle potřeby zakrátíme na stolní kotoučové pile, kde si nastavíme rovinu a nemusíme se obávat zbytečných prořezů a nerovností.

Prkna spojíme do sloupku
Prkna spojíme do sloupku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na obložené stěny vyměříme přesný střed. Sem náš vyrobený sloupek umístíme. Bude to znamenat, že dříve, než všechna 4 prkna spojíme do hranolku, do jednoho z nich vyvrtáme několik otvorů pro ukotvení k obkladu stěny. Také nebudeme sloupek uzavírat hned. Spojíme pouze 3 prkna ve tvaru písmenu U. Dovnitř sloupku budeme totiž usazovat přívod vody a kohoutek. 

Do obkladů vyvrtáme otvory pro hmoždinky
Do obkladů vyvrtáme otvory pro hmoždinky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podle připravených otvorů v zadním prkně sloupku si odměříme i místa v obkladu, kde budeme vrtat otvory pro hmoždinky. Na vrtání použijeme vidiový vrták do betonu a kamene.

Hmoždinky doklepneme zlehka kladivem
Hmoždinky doklepneme zlehka kladivem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po vyvrtání otvorů použijeme hmoždinky, které lehce kladivem doklepneme do obkladu. Dáváme pozor, abychom obklad neodštípli nebo jinak nepoškodili.

Přívod vody

Vodu do sloupku přivedeme pomocí hadice. Vnější komponent na upevnění kohoutku, redukci a kolínka koupíme v instalatérských potřebách. Můžeme použít i plastové, nemusí být nutně mosazné. Pouze budeme na tuto skutečnost myslet před zimou a vždy dobře z hadice a kohoutu vypustíme vodu, aby nezmrzla a neroztrhla nám celý tento systém.

Dovnitř sloupku vmontujeme vodovod
Dovnitř sloupku vmontujeme vodovod (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Držák kohoutku přišroubujeme vruty do zadního prkna a abychom jej mohli vůbec na kohoutek nasadit, je potřeba do předního prkna vykružovací hlavicí vyvrtat otvor. Pospojujeme potom všechna prkna do sloupku a navrch ze zbytku prkna vytvoříme záklop, aby nám do sloupku nepršelo.

Z venkovní strany předního prkna pak našroubujeme kohoutek. Výběr co do designu je čistě na vás, můžete použít obyčejný, ale můžete se i rozvášnit a pořídit si nějaký opravdu vyladěný.

A nakonec nás bude čekat nátěr sloupku. 

Před samotným nátěrem lazurou použijeme fungicid
Před samotným nátěrem lazurou použijeme fungicid (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nátěr provedeme dvěma přípravky. Rozhodně použijte fungicidní nátěr, který zabrání vzniku dřevokazných hub a hniloby. A protože sloupek bude venku na dešti i v mrazu, použije tenkovrstvou lazuru a k tomu přímo určený štětec na lazury, kterým se to bude velmi dobře natírat. Nátěry proveďte minimálně dva s rozmezím alespoň 24 hodin.

Balakryl Dixol je tenkovrstvá lazura pro nové i renovační nátěry všech druhů dřeva a dřevěných prvků v interiéru i exteriéru. Má životnost až 3 roky, je použitelná pro nové a renovační nátěry. Velmi dobře brání pronikání vody a je rychleschnoucí. V nabídce odstínů naleznete: dub, mahagon, ořech, palisandr, pinie, teak a bílý odstín.

Dokončení

Okolo sloupku můžeme rovněž rozložit kámen nebo dlažbu, ale také můžeme jednodušeji vsadit na praktický kačírek. Ten navíc nemusíme kupovat po tunách, ale bude vám stačit třeba dva, tři kbelíky. U kačírku navíc můžeme do půdy vysadit nepříliš rozrůstavé keříky a máme dokonale sladěné zákoutí.

A protože se celá tato přestavba nesla v duchu šetření a dokončování ze zbytků, můžeme ještě lehce ušetřit za držák na hadici. Co třeba použít starou nepoužívanou formu na bábovku po babičce, na kterou celý rok sedá prach na kuchyňské lince? Pokud to nebude vpravdě prehistorická forma, skleněná nebo keramická, máme šanci, že další materiály jako hliník nebo kov potažený teflonem nám vydrží poměrně dlouho.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; PPG Deco a.s.

Publikováno: 24. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová