reklama

Staré dveře nevyhazujte. Můžou sloužit jako polička

Máte doma staré dveře na vyhození a zároveň řešíte výrobu policové stěny? Pak už máte téměř hotovo. Stěnu s poličkami totiž můžete snadno vyrobit právě z dřevěných dveří. V následujícím postupu vám ukážeme, jak na to. Práce je jednoduchá a jde rychle od ruky. Pro zručného kutila nepůjde o nic složitého, postup ale zvládne i úplný amatér.

Ze starých dveří snadno vyrobíte policovou stěnu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co budete potřebovat:

  • staré dveře
  • pár prkének
  • kovové úhelníky
  • vruty
  • akuvrtačku a brusku na dřevo
Připravte si jedny staré dveře a ostatní nástroje i materiál
Připravte si jedny staré dveře a ostatní nástroje i materiál (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výplň dveří je potřeba odstranit
Výplň dveří je potřeba odstranit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Začneme tím, že si dveře očistíme a odšroubujeme jejich kování. Teď musíte odstranit dřevěnou výplň dveří – může jít o spárovky nebo latě, které sloužily coby podpora skleněné výplně. V obou případech výplň odřežte – nejlépe se k tomu hodí přímočará pila.

Dveře přebruste smirkem
Dveře přebruste smirkem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pak je potřeba povrch přebrousit brusným papírem o zrnitosti 80 až 100. Nemusíte jít až na dřevo, pokud na dveřích zůstane soudržná barva, klidně ji tam nechte – dveře budou mít správnou patinu. Přebruste všechna místa, kde jsou vidět stopy po řezu. Důležité je, aby nikde nezůstaly ostré hrany nebo otřepené okraje.

Police budou držet na ocelových úhelnících
Police budou držet na ocelových úhelnících (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Teď si změřte světlost dveří (vnitřní rozměr výplně) a na požadovaný rozměr uřeže připravená prkna – ta budou sloužit jako poličky. Dovnitř dveří je uchytíte pomocí malých ocelových úhelníků, které přišroubujete vruty. Vruty dobře dotáhněte, aby poličky dobře držely a neviklaly se. Prkna nemusí být nová, ale použitá. To aby se ke starým dveřím hodily. Každopádně je však nutné přebrousit je jemný smirkem.

Počet polic závisí pouze na vás
Počet polic závisí pouze na vás (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nyní přijde na řadu poslední krok – povrchová úprava dveří. Pokud zůstanou v interiéru, stačí je přetřít jednou vrstvou laku, lazury nebo barvy. V případě, že je umístíte ven, musí dřevo odolávat povětrnostním podmínkám. Aby toho bylo schopné, zvolte kvalitní nátěr, který je nutné aplikovat alespoň dvakrát. Po zaschnutí barev můžete poličky odzdobit dekoracemi a máte hotovo. Samotnou dveřní policovou stěnu můžete jen opřít o zeď, vždycky je ale lepší ji nějak přichytit, aby nesklouzla. Stačí dva vruty, hmoždinky a kousek ocelového drátu.

Připevnění dřevěných polic můžete udělat i jiným způsobem – do rámu dveří vyřežte přímočarou pilkou zářezy, do kterých přijdou police zasunout. Zářezy musí být těsné a určitě je dobré pojistit police lepidlem a dřevěným kolíkem. Spoj bude pevnější než s použitím zmiňovaných úhelníků.

Navíc ušetříte peníze za jejich koupi. Další úspora se týká povrchové úpravy – jestli jsou dveře i policie v dobré stavu a nebudou umístěny venku, nemusíte je natírat vůbec.

 Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 21. 6. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč , Profil autora: Jaroslav Kropáč