reklama

Rozsviťte si pod vodou v zahradním jezírku

Chtěli byste si své zahradní jezírko osvětlit? Samozřejmě to jde. Tedy pokud chcete své jezírko osvětlit z břehu. Ale co kdybyste se rozhodli si posvítit přímo v jezírku? I to kupodivu jde. Osvětlete si zahradní jezírko díky jednomu skvělému triku a budete mít atrakci, o které se jiným ani nesní. Použijte lepidlo vhodné k lepení pod vodou.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Je možné si pod vodou rozsvítit? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Světýlka v koupacím jezírku

Osvětlené jezírko bodovými světly, umístěnými na břehu nebo v nejbližším okolí, nalezneme asi v každé druhé zahradě. Ale už jste někdy viděli světla, která svítí pod vodou? Osvětlení zahradního jezírka přímo pod hladinou je úžasná záležitost a není vůbec složité si taková světla pořídit a připevnit. A dokonce to jde i v době, kdy je jezírko plně napuštěno.

Osvětlené jezírko vypadá jako z pohádky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Osvětlené jezírko vypadá jako z pohádky

Světlo pod vodou

Můžeme vsadit na LED pásky nebo bodová světla:

  • LED pásek 12 V (9,6 W 3000 K teplá bílá IP68 vodotěsný) je vodotěsný pro trvalé ponoření. Není zalitý v silikonu, ale je nasunutý do vodotěsné smršťovací bužírky, ze které mnohem lépe odchází zbytkové teplo a čipy se tak nepřehřívají a mají mnohem delší životnost. Je vhodný k instalaci na přímý déšť, do zahradních jezírek a bazénků, nebo do akvárií. LED pásek se prodává na návinech dlouhých 5 metrů a je dělitelný po 2,5 cm. K ukončení pásku je potřeba dokoupit izolační koncovku IP68. Tento LED pásek se doporučuje instalovat na hliníkovou podložku, která bude sloužit jako chladič.
  • Venkovní solární LED osvětlení - díky solárnímu panelu je svítidlo během dne napájeno ze slunečného svitu. Vestavěná lithiová baterie s kapacitou až 500 mAh se při letním slunečném dni postará i o celonoční světelný provoz. Po setmění se automaticky rozsvítí díky vestavěnému světelnému senzoru. Svítidlo má nejvyšší krytí IP68 proti vniknutí vlhkosti a prachu, tudíž je plně voděodolné a vodotěsné, a je vhodné i pro trvalé ponoření pod vodu do bazénu, rybníčku nebo zahradního jezírka. Svítidlo vydává jemné a pocitově teplé světlo.
  • LED reflektor (bodové světlo) je opatřen montážním držákem, díky kterému lze svítidlo upevnit kamkoliv na jakýkoliv materiál. Toto svítidlo lze maximálně ponořit do hloubky 3 m. 
Ve specializovaných obchodem koupíte podvodní svítidlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ve specializovaných obchodem koupíte podvodní svítidlo

Jak světlo pod vodu připevnit?

V podstatě máme dvě možnosti. Pokud se rozhodneme světlo do jezírka umístit ještě v době, kdy není jezírko napuštěné, není nic snazšího než si vzít vrtačku nebo akušroubovák a světlo připevnit na vruty (případně na hmoždinky a vruty) do stěny jezírka. Teprve potom jezírko vodou napustíme.

Ale co dělat, když už máme vodu v jezírku až po okraj? V žádném případě to s vrtačkou či akušroubovákem nebudeme pokoušet. Takový pěkný elektrický výboj pod hladinou vypadá sice možná efektně, ale naše tělo by nereagovalo s dostatečným nadšením a lékaři ze záchranky už vůbec ne. 

Podvodní světla mají většinou samostatnou destičku, která se připevní na stěnu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podvodní světla mají většinou samostatnou destičku, která se připevní na stěnu

Tady pomůže lepidlo. Říkáte si, kdo to kdy slyšel lepit předměty pod vodu lepidlem? Vždyť se obyčejné lepidlo rozmočí a chemicky agresivní zase nemůžeme dát do vody, pokud v ní chceme chovat ryby a pěstovat vodní rostliny. A přeci je tu možnost.

Ta možnost se jmenuje Total Tech. Toto lepidlo na bázi polymerů lepí, tmelí a opravuje, dokonce i pod vodou. Je vhodné pro všechny typy materiálů. Nepoškozuje jemné materiály. S expresním účinkem vykazuje vynikající okamžitou přilnavost a okamžité utěsnění. Má vysokou odolnost vůči UV záření. Je stabilní i při změnách teploty. 

Na lepení pod vodou použijte polymerové lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na lepení pod vodou použijte polymerové lepidlo

K dostání je buď v bílé, černé, ale i jinak barevné variantě. Je to lepidlo transparentní, které vykazuje vyšší přilnavost než polyuretan v kombinaci s pružností a těsností silikonu. Lepidlo se prodává v kartuších, takže budete potřebovat ještě pistoli. Ze špičky kartuše odřízněte kousek zhruba za prvním závitem, nasaďte aplikační hrot a zašroubujte. Kartuši nasaďte do pistole.

Nejprve uvolněte špičku kartuše
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve uvolněte špičku kartuše

Z aplikačního hrotu také odřízněte špičku. Odřezává se šikmo podle nastavených vzdáleností a podle toho, jak silnou "housenku" chcete z kartuše vytlačit.

Aplikační hrot seřízněte do šikma
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Aplikační hrot seřízněte do šikma

Potom už jen několikrát za sebou zmáčkněte spoušť pistole, čímž posunete lepidlo v kartuši ke špičce a vytlačíte jej ven.

Lepidlo aplikujte na kovovou destičku svítidla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo aplikujte na kovovou destičku svítidla

Lepidlo naneste na destičku svítidla v dostatečném množství a ihned pevně přitlačte pod hladinou jezírka na místo, kam chcete svítidlo připevnit. Lepidlo reaguje během několika vteřin a pevně přilne k podkladu. Pak můžete nasadit samotné svítidlo a je hotovo.

Abyste nesvítili i vy

Při práci se svítidly dbejte také na svou vlastní bezpečnost i bezpečnost okolí. Přeci jen budete pracovat s elektrickými přístroji a v nejbližším sousedství s vodou a tato kombinace, jak známo, se nemá příliš ráda. Pokud jste zanícený kutil a snažíte se vylepšovat si dům, byt i zahradu, jistě by se vám hodilo pojištění NEON pro každý životní zkrat, což je pojištění pro celou rodinu.

Při práci ve vodě myslete na vlastní bezpečnost
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při práci ve vodě myslete na vlastní bezpečnost

Nastavte si pojistnou ochranu pro případ úrazu či nemoci s pojistným krytím smrti a dožití. NEON umí pojistné navíc zhodnotit. A můžete vesele kutit, renovovat a vylepšovat. Strážný anděl jménem úrazové pojištění nad vámi bude bdít sedm dní v týdnu a 24 hodin denně.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group; toplux.cz, ceys.cz

Publikováno: 20. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová