Možná jste se už párkrát zaobírali myšlenkou, čím obložit venkovní schody, abyste na nich pak každou zimu nepředváděli při námraze trojitého odpíchnutého rittbergera? Každé povrchové krytí má své klady, ale také zápory. A většinou je to právě o tom, že nejen dlažba, ale i další povrchy jsou kluzké a tudíž i potenciálně nebezpečné. A přeci je tu něco, co vám pomůže.
Kamenný koberec na vašich schodech
Práce okolo domu praktiky nikdy nekončí. A není to jen o zahradě, ale i o nejbližším okolí našeho domu. Podívejte se třeba na schody u vchodových dveří. Kdypak jste je naposledy čistili nebo povrchově ošetřovali? Že už to bude pěkných pár let nazpět?
Nedá se nic dělat, pokud chceme mít celý dům pěkně upravený, je potřeba se začít schodům věnovat. U dřevěných schodů je to vcelku jednoduché - obrousíme jejich povrch a natřeme. Ale co udělat se schody z betonu? Položit dlažbu? Zakrýt palubkami?
Řešením je koberec
Ovšem ne koberec ledajaký, ale přímo koberec kamenný. Takový koberec je více než praktický. Nemusíte jej vysávat a prát, k údržbě vám stačí obyčejné koště. Můžete na něj vylít téměř jakoukoliv tekutinu a nic se mu nestane. Také není náchylný na změny počasí, nevadí mu slunce ani sníh.
Pokládka kamenného koberce je navíc tak snadná, že ji zvládne každý průměrně zdatný kutil, pokud si dobře přečte návod od výrobce a dodrží všechny technologické postupy.
A protože jde o skutečně koberec tvořený z kamínků a pojiva, můžete si vybrat z několika dekorů a také velikostí kamenné drtě. Můžete si položit koberec z říčních kamínků, mramorových, barevných nebo perleťových. Ten nejvíce používaný je několikrát praný a omílaný, frakce 4-8 mm.
Výjimečné kouzlo kamenných koberců TopStone
Vynikají nejen svým atraktivním přírodním vzhledem, ale především jedinečnými vlastnostmi, jako je mrazuvzdornost, unikátní vodopropustnost, celistvost (díky absenci spár) a nenáročná údržba. TopStone je první česká společnost, která vyvinula kamenný koberec na bázi přírodních kamínků a unikátního pojiva a získala si tak tisíce spokojených zákazníků.
Tradice, vlastní vývoj, neobyčejná kvalita a zaručeně nezávadné materiály, to je synonymum pro kamenné koberce značky TopStone.
Frakci i barevnost kamínků do kamenného koberce si můžete objednat na e-shopu, ale chcete-li mít jistotu, že dostanete to, co opravdu chcete, navštivte některou z prodejen a nechte si předložit vzorník barev.
Při nákupu už byste měli mít rozmyšleno, zda budete kamenný koberec pokládat pouze na nášlapné plochy schodů, nebo zda chcete obložit i svislé plochy. To je ostatně důležité, protože na každý typ pokládky budete potřebovat také speciální pojivo, penetraci, tmel a zpevňovací lišty. Nechte si poradit, pokud nejste úplně rozhodnuti.
Příprava a očista schodů
V první řadě je potřeba schody očistit a opravit. Neznamená to ovšem, že je stačí zamést. Povrch schodů se musí zbrousit a všechny spáry a praskliny vytmelit a vyspravit.
Abychom nemuseli betonové schody brousit ručně, použijeme úhlovou brusku a speciální diamantový kotouč, který je právě určený k broušení betonových povrchů či schodů. Má tvar mističky s širokým okrajem, potaženým diamantovým práškem.
Nezapomeňte při broušení na ochranu očí a použijte pracovní ochranné brýle. Také ruce byste si měli chránit pracovními rukavicemi a oblečeni byste měli být minimálně v pracovním oblečení, určeném k práci ve ztížených podmínkách.
Při práci s diamantovým kotoučem a úhlovou bruskou si pamatujte, že na brusku nesmíte příliš tlačit. Diamantový kotouč má opravdu sílu při broušení a mohlo by se vám lehce stát, že si do schodů vybrousíte díry. Snažte se brousit povrch plošně a souvisle. Odstraňte všechny nečistoty, mech, nánosy a barevné nesrovnalosti. Povrch po obroušení musí být kompaktní.
Brusný diamantový kotouč FESTA turbo je robustní nosný talíř je z pevné slitiny. Speciální konstrukce uchycení diamantových segmentů k nosnému disku kotouče, vysoký obsah diamantového prachu v segmentech. Použitelný pro suché broušení mramoru, žuly, cihel, zdiva, přírodního i umělého kamene, obkladů, dlažeb a podobných materiálů. Lamelové provedení je vhodné pro jemné dobrušování.
Pro očistu povrchu schodů použijeme průmyslový vysavač. Ten má velký sací tah a budeme tak mít jistotu, že se ze schodů odsaje veškerá nečistota a prach z broušení. S průmyslovým vysavačem pracujeme úplně stejně jako s vysavačem bytovým.
Příprava lišt a penetrace
Než lišty začneme řezat, musíme si naměřit úhel, pod kterým je budeme upravovat. Ideální je, pokud jsou schody v úhlu 90 °, ale většinou budeme muset dopočítávat přesah schodů. Doporučujeme přeměřit úhel na obou stranách schodů, protože často bude na každé straně jiný.
Při řezání lišt bude opět potřebná úhlová bruska, na které pro změnu vyměníme diamantový kotouč za univerzální na řezání všech druhů materiálů. Každý řez nezapomeňte obrousit lehce dokulata, abyste se o ostrou hranu nepořezali. Lišty potom dáme stranou a vrhneme se na penetraci.
Penetrace slouží jako ochranný nátěr pronikající do hloubky pro sjednocení a zpevnění podkladu. Zde je však penetrace vysoce sofistikovaný materiál. Je připravena jako dvousložková a bude potřeba ji před aplikací důkladně promíchat. Návod je jednoduchý - sejmeme ze sáčku s penetrací postranní lišty, čímž uvolníme prostupy mezi oběma složkami a hnětením obou sáčků po dobu cca 2 minut budeme složky promíchávat.
Celou akci s pokládkou kamenného koberce si necháme na období, které je příznivé na počasí a teploty. Ideální teplota je 12-24 °C. Penetraci nanášíme stejně, jako kdybychom malovali malířskými barvami. To znamená, že použijeme malířský váleček, penetraci přelijeme do kbelíku a přes mřížku regulujeme vrstvu na válečku. Potom jednoduše souvisle natíráme penetraci na betonový povrch. S penetrací nešetříme a je potřeba natřít opravdu všechny části a rohy. Jakmile máme napenetrováno, nalepíme okrajové lišty a necháme všechno do druhého dne zaschnout.
Tmel na lepení lišt
Tmel na lepení lišt je opět dvousložkový, tudíž si budeme muset oba materiály smíchat dohromady. Pokud nevyužijeme všechen tmel, odvážíme si pevnou složku a v předepsaném poměru k ní přilijeme tekutou část. Pro dokonalé rozmíchání použijeme míchadlo, upevněné na elektrickou vrtačku.
Na hrany schodů zubatým hladítkem naneseme tmel v rovnoměrné vrstvě a do tmelu vložíme lišty. Druhou vrstvu tmelu přetáhneme přes usazené lišty. Ideální opět je nechat tmel pořádně vyzrát, nejlépe do druhého dne. Pokud na pokládku koberce spěcháte, začnete s přípravnými pracemi brzy po ránu, abyste měli čas právě nechat tmel odpočinout a zaschnout.
Koberec
Než se pustíme do samotného natažení kamenného koberce na celou plochu, bude potřeba udělat svislé části schodů. Pamatujte si přitom, že je lepší si kamennou složku s pojivem míchat aspoň natřikrát. To z toho důvodu, že pojivo velmi rychle tvrdne a v závislosti na okolní teplotě teprve rychleji. Například při teplotě 20 °C vám pojivo zatvrdne již za 20 minut a můžete vsadit svoje boty, že za tuto dobu celý pytel směsi zpracovat nezvládnete.
Pojivo je opět zcela překvapivě dvousložkové, takže se opět vrhneme na promíchání obou složek ve správném poměru. Část pojiva, které slouží jako penetrace, je potřeba nanést na svislou stranu schodu a zbytek pojiva smícháme s kamennou složkou. Mícháme míchadlem a vrtačkou a na nízké otáčky, aby se kamínky důkladně spojily s pojivem.
Kamennou směs nanášíme na svislé strany schodů zednickou lžící stejně, jako bychom natahovali třeba lepidlo na stěnu. Směs je potřeba pečlivě a důkladně přimáčknout k podkladu, aby se přilepila. Důležitým pomocníkem bude ředidlo (F6006), kterým otíráme lišty i nářadí. Jakmile totiž začne pojivo zasychat, ulpí na lžíci či hladítku a další vrstvy koberce bychom už poškozovali. Na větší plochy rozprostíráme kamennou směs například fankou a hladítkem urovnáváme do roviny. Snažíme se, aby směs byla celistvá a nikdy nebyly viditelné mezery mezi kamínky.
Necháme do druhého dne opravdu důkladně zaschnout, abychom měli jistotu, že si nový koberec hned při prvním kroku neprošlápneme.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; TOPSTONE s.r.o.; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.
Publikováno: 17. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová