Když už stavíte pergolu, která je vymazlená od podlahy až ke střeše, nemůžete její obklad odfláknout. Dopřejte jí to nejlepší a dejte si záležet, aby obklad byl prvotřídní. A nezapomeňte, nezáleží jen na obkladu, ale také na kvalitním lepidle a spárovacím tmelu.
Obklad stěny v pergole
Pergola, kterou si vylepšujeme postupně, by měla být také pro potěchu oka obložená nějakým zajímavým materiálem. Můžeme ji obkládat dřevem nebo kamenem, ale my jsme pro obklad pergoly zvolili obkladové pásky.
Než ale vyrazíme do obchodu pro obklad a lepidlo, musíme si celou plochu obkládané stěny propočítat, abychom věděli, kolik materiálu bude potřeba nakoupit. A jak plochu spočítáme? Plocha stěny se vypočítá vynásobením obou délek, tedy délky (šířky) a výšky jako povrch obdélníku či čtverce. Dále bude potřeba uklidit od stěny veškeré překážky jako nábytek či nářadí a nezapomeneme také odstranit všechny rostliny, zejména pokud máme na stěně nějaké popínavky.
Pokud máme stěnu připravenou a očištěnou, můžeme se pustit do rozmíchání lepidla. Lepidlo nasypeme do vhodné nádoby a zalijeme vodou dle stanoveného poměru od výrobce. Rozmíchání do hladké pasty nebo kaše můžeme zajistit ručně, nebo abychom si ušetřili práci a dosáhli kvalitnější směsi, použijeme elektrické míchadlo. Míchadlo není potřeba kupovat, ve specializovaných prodejnách vám je ochotně zapůjčí.
U míchání lepidla je důležité dodržet tzv. technologickou přestávku. Ta trvá cca 3-5 minut, během nichž si vy sami můžete uvařit kávu, a lepidlo se mezitím stihne spojit s vodou a směs bude mít tu správnou konzistenci.
Lepení pásků
Dříve, než vůbec začneme se samotným lepením, musíme pečlivě prověřit stav omítky. Zkuste poklepat na několik míst na stěně, zda omítka všude dobře drží a netvoří se pod ní vzduchové kapsy. V takovém případě by se nám mohlo jednoduše stát, že se odfouknutá omítka bude poroučet k zemi i s obkladem.
Na natahování lepidla na omítku použijeme zubaté hladítko. Tím docílíme přesné rozprostření lepidla po stěně. Abychom pak pásky mohli lepit do roviny a nemuseli neustále rovinu hlídat vodováhou, natlučeme si lať (vyměřenou podle vodováhy) těsně u paty stěny, ta nám bude rovinu hlídat sama.
Natáhneme vždy asi 1 m² lepidla a začneme lepit pásky. Tuto plochu stihneme nalepit dříve, než začne lepidlo zavadat. Každý cihlový pásek natáhneme lepidlem zhruba ve stejné vrstvě, jako byste si mazali krajíc chleba. Mezi jednotlivými obklady dodržujeme spáru. Také musíme dodržovat vazbu, což znamená, že pokud jsme v první řadě cihlových obkladů začínali celým dílkem, musíme v té další dát dílek půlený. Takto postupujeme směrem vzhůru.
Spáru mezi jednotlivými dálky i řadami bychom měli udělat cca 1cm. Z tohoto důvodu také později při spárování použijeme spárovací špachtli, která má šířku právě 1 cm.
Obkladové pásky
Stačí doslova pár metrů přírodního cihlového obkladu a celé místo získá úplně jinou energii. Obkladové pásky je možné zakoupit v několika barevných variantách a stěny, na kterých obkladové pásky budou, získají elegantní a nadčasový design.
Kromě cihlových pásků na obkládání si můžete u výrobce koupit i rohy, tzn. pásky do úhlu 90 °. Ty použijeme například v místě, kde je okno nebo pokud chceme s obkládáním pokračovat i na další stěně.
Půlky i rohy bude potřeba upravit podle potřeby na půlky či jiné rozměry. K tomu použijme úhlovou brusku a multifunkční kotouč a potřebné rozměry nařežeme.
V nadpraží okna můžeme vytvořit falešnou klenbu. Ta se tvoří tak, že se pásky nebudou skládat do vazby, ale jeden vedle druhého.
Obloženou stěnu necháme nejlépe do druhého dne zavadnout a zaschnout. Teprve potom můžeme začít se spárováním. Spárovačku si namícháme stejným principem jako předtím lepidlo jen s tím rozdílem, že spárovací hmota by neměla mít konzistenci kaše, ale měla by být pevnější. Ubereme tedy trochu vody a hmotu rozmícháme míchadlem, aby se při smáčknutí v ruce dala vytvořit kulička, ale z hmoty netekla voda. Pokud by byla hmota kašovitější, zalepila by nám pásky.
Protože spáry mezi obkladovými pásky jsou hlubší než např. u běžných keramických obkladů, použijeme spárovací špachtli o šířce 1 cm a pomocí jí vtlačíme spárovací hmotu mezi spáry. Potom už stačí jen hmotu ve spáře spárovačkou uhladit.
Jak ale vpravit spárovací hmotu mezi pásky falešné klenby, která je prakticky vzhůru nohama? Máme na to malou vychytávku. Na obrácenou stranu zednické lžíce nabereme trochu spárovací hmoty a pořádně ji na lžíci zhutníme. Potom špičkou lžíce vpravíme spárovací hmotu mezi spáry klenby a zatlačíme ji dovnitř. Jestliže je spárovací hmota správně namíchaná, bude držet a nevypadne. A opět potom spárovačkou hmotu uhladíme.
Vždy bychom měli při spárování stěnu lehce omést měkkým smetáčkem, abychom přebytek spárovací hmoty odstranili z obkladů. Spárovací hmota zde nesmí zaschnout, protože bychom ji odstraňovali jen velmi obtížně.
Horní část stěny pak můžeme vyladit tak, že ji zaklopíme opracovaným a nalakovaným nebo napuštěným prknem, do něhož jsme nainstalovali podhledová světla.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; klinkercentrum.cz; garland.cz; levior.cz
Publikováno: 10. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová