reklama

S hoblíkem upravíte dveře do staré zárubně i bez truhláře

Úpravu dveří do staré zárubně zvládnete i sami doma. Potřebujete pilku, pilník nebo rašpli a hoblík, záleží na typu dveří a nutných úprav, které budou potřeba. Poradíme vám, co změřit, na co si dát pozor a jak nejefektivněji dveře svépomoci do starých futer nasadit.

Nové dveře upravíte do staré zárubně pomocí pily a hoblíku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vyměnit dveře do staré zárubně

Pokud chcete vyměnit dveře do staré zárubně, nevyhnete se počátečnímu zhodnocení. Překontrolujte stav současné zárubně. Jednak mechanicky překontrolujte pevnost a stabilitu zárubně ve zdivu, neměla by se nikde hýbat, prohýbat ani bortit. Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda se někde nekroutí, případně nejsou příliš výrazné rozdíly v šířce a výšce na různých místech, což by mohl být zásadní problém.

U pokojových dveří mírné odchylky nemusí tolik vadit, u vstupních dveří se takovému stavu raději vyhněte. Pak už stačí vybrat nové dveře a podle potřeby je upravit, aby správně zapadly a nedrhly u zavírání. Horní část budete upravovat v případě, že dveře drhnou o horní futro, tedy se v určité části zastaví a nejdou dál. Spodní část se upravuje, pokud dveře nezapadnou dostatečně do pantů a sedí tzv. na podlaze. I v případě, že plánujete novou podlahu a dveře máte těsně nad původní podlahou, je řešením seříznutí spodní částí. A jak na to?

Překontrolujte pomocí vodováhy stav stávající zárubně, jestli není vyosená
Překontrolujte pomocí vodováhy stav stávající zárubně, jestli není vyosená (Zdroj: Silva Pokorná)

Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda nejsou futra zkroucená a pokřivená, mohlo by to dělat zásadní potíže u nasazení dveří a také by vám zbytečně profukovaly. Pokud se vám někde ukáže výraznější odchylka, překontrolujte stav měřením šířky a výšky.

Důkladně změřte vnitřní výšku a šířku na více místech a zhodnoťte rozdíly
Důkladně změřte vnitřní výšku a šířku na více místech a zhodnoťte rozdíly (Zdroj: Silva Pokorná)

Změřte šířku a výšku na více místech. Horní a dolní část dveří zvládnete upravit sami pilkou a hoblíkem. Můžete i ručně, ale rychlejší a přesnější to bude s elektrickým nářadím. Šířka dveří je obyčejně 60, 70 a 80 cm a podle toho nové dveře vybírejte. Zmenšení v šířce raději svěřte do rukou odborníka.

Papírová lepicí páska chrání dveře při řezání před poškrábáním
Papírová lepicí páska chrání dveře při řezání před poškrábáním (Zdroj: Silva Pokorná)

Pod místem řezu si nalepte ochrannou papírovou pásku, abyste si dveře při práci hoblíkem nepoškrábali. Hranu, kde budete řezem končit, si mírně strhněte pilníkem, abyste nepoškodili při dojezdu hoblíku hranovací pásku i směrem dolů.

Hoblík nastavte na místě hrany podle potřeby pomocí vodící lišty
Hoblík nastavte na místě hrany podle potřeby pomocí vodící lišty (Zdroj: Silva Pokorná)

Přiložte hoblík na hranu dveří. Nejdříve si nastavte vodicí lištu tak, abyste řezali přesně, jak potřebujete. Pokud si nejste jisti potřebnou hloubkou, dejte si raději načas a zkracujte po částech. Seřízněte nejdříve 2 mm, dveře pověste a zhodnoťte, zda to stačí nebo je potřeba seříznutí opakovat.

Dveře mějte stabilně podepřené a při práci je raději ještě přidržujte
Dveře mějte stabilně podepřené a při práci je raději ještě přidržujte (Zdroj: Silva Pokorná)

Při řezání mějte dveře stabilně podepřené jak zespodu, tak i na druhé straně, aby vám při práci neujížděly. Dveře si ideálně o něco opřete a mějte je také v dostatečné výšce nad podlahou. Při dojezdu na konci dejte pozor, aby vám hoblík neujel do strany, hoblík veďte až do konce kolmo na dveře.

Po seříznutí můžete tuto část upravit hranovací páskou nebo barvou
Po seříznutí můžete tuto část upravit hranovací páskou nebo barvou (Zdroj: Silva Pokorná)

Po odřezání potřebné části vám může zůstat viditelná vnitřní část dveří, seříznete totiž barevnou fólii. Tady máte možnost nalepit novou hranovací pásku buď samolepicí, nebo nažehlovací, případně tuto část natřete vhodnou barvou. Spodní rovnou část dveří seřízněte a upravte stejným způsobem.

Panty dveří musí zapadnout k sobě a zároveň dveře nesmí drhnout o podlahu
Panty dveří musí zapadnout k sobě a zároveň dveře nesmí drhnout o podlahu (Zdroj: Silva Pokorná)

Celou dobu dveře průběžně nasazujte na panty a kontrolujte stav osazení. Nové panty na dveřích jsou už většinou standardně nastavitelné do hloubky a do stran, je možné jimi otáčet. Pokud bude potřeba, je možné upravit panty přidáním kroužků, čímž dveře mírně zvednete od země nahoru.

Co raději svěřit odborníkovi

Do 1,5 cm by mělo být zkracování dveří na spodní části v pořádku. Větší zásah je potřeba řešit s pomocí truhláře, protože se již zasahuje do konstrukce dveří. V tomto případě je nutné seříznutí spodní části ve větší míře a nasazení nového spodního hranolu. Horní část je možné zkrátit do 1 cm, hlubší zásah opět vyžaduje úpravu vklížením nového hranolu, aby se zachoval konstrukční rám dveří, a až poté je možné provést potřebnou úprava. Toto neplatí pro masivní celodřevěné dveře, které ale pravděpodobně nepořizujete. Vždy se před samotným větším zásahem poraďte s výrobcem, prodejcem nebo profesionálním truhlářem.

Zužování dveří, tedy seříznutí po stranách svépomoci, nedoporučujeme, je totiž nutná větší úprava pro zachování celkové stability konstrukce dveří. Na těchto místech se již nacházejí panty a na druhé straně velmi pravděpodobně také předvrtané otvory pro kliku a zámek. Ve většině případů jsou vloženy kovové základní části zámku, které jsou potřebné v případě řezání na této straně vhodně posunout.

Pozor na změnu designu dveří

Nakonec, nebo raději úplně na úvod, si při vybírání dveří všímejte i jejich designu, barevného provedení a umístění výplní. Pokud budete výrazně upravovat dveře řezáním z jedné strany, můžete nenávratně a hodně nevhodně změnit i jejich vzhled, což se v konečném důsledku nemusí vyplatit. Zejména při zužování dveří je nutné vycházet nejen z vnitřní konstrukce, ale také i z celkového modelu dveřního křídla. Pokud vybíráte dveře s výplní, například se skleněnými tabulemi vloženými uprostřed, větší zúžení zákonitě způsobí, že tuto symetrii porušíte, výplň pak už nebude přesně uprostřed, ale mírně stranou. Myslete proto při výběru i na tuto možnost.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 11. 6. 2022, Autor: Silva Pokorná (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Silva Pokorná