reklama

Systémy pro spojení interiéru s terasou nebo balkonem

Jak elegantně a bez bariér propojit obývací prostor s terasou? Dáte přednost venkovním dveřím, francouzskému oknu nebo posuvným portálům? Jaké jsou přednosti jednotlivých systémů a kam se které typy hodí?

Jak elegantně propojit terasu a obývací prostory? (Zdroj: Vekra)

Propojení vnitřních prostor s terasou

Komu by se nelíbilo propojit si obývací prostory s terasou a prodloužit tak opticky dům o další metry? Abychom ale propojit tyto prostory vnitřní a venkovní mohli, musíme mít na paměti pár užitečných rad. Především musíme vědět, zda chceme propojení provést instalací venkovních dveří pomocí francouzského okna nebo moderním systémem posuvných portálů.

Než se vrhnete do obchodu nebo oslovíte výrobce, měli byste mít rozmyšleno, jak chcete takový prvek využívat a kam jej hodláte umístit. Neuškodí, pokud oslovíte odborníky na danou problematiku a svůj nápad s nimi zkonzultujete. 

Posuvné dveře vyrábí odborné firmy v několika barevných variacích
Posuvné dveře vyrábí odborné firmy v několika barevných variacích (Zdroj: Vekra)

HS Portály VEKRA a PSK Portály VEKRA

Elegance a funkčnost zdvižně posuvných systémů vás příjemně překvapí. Zvětší hranice vašeho bydlení o terasu či zahradu a umožní jejich plnohodnotné využití. K posuvným systémům se nabízejí také sítě proti hmyzu v plisé a posuvném provedení.

Posuvné systémy poskytují mnohem větší možnosti z hlediska designu, rozměrů i funkčního využití než běžná otočná francouzská okna a francouzské dveře. Již ve fázi přípravy projektu je velmi vhodné poradit se o možnostech řešení, které by maximálně vyhovovalo vašim potřebám.

HS portály se řadí mezi tzv. zdvižně posuvné dveře. Uplatnění nachází především v novostavbách. Tímto způsobem můžeme zasklít plochy o maximální délce 12 m. Jde o speciální systém, kdy posuvné křídlo je v jiné rovině než křídlo pevné. Přes svou plochu i hmotnost je ale ovládání systému velmi lehké a jednoduché. Tento systém je možné vyrábět i s více posuvnými křídly. HS portály jsou bezbariérové, neboť spodní kolejnice je zasazena zhruba 5 mm nad úroveň podlahy. 

Systémy jsou velmi jednoduše ovladatelné
Systémy jsou velmi jednoduše ovladatelné (Zdroj: Vekra)

PSK portály jsou levnější variantou tzv. odstavně posuvných systémů. Velmi jednoduše se ovládají pomocí kliky a dále tahem do strany. Jednou z mála nevýhod tohoto systému je napevno zabudovaný spodní díl rámu posuvného systému v podlaze, který budete muset neustále překračovat. Tento systém tedy není bezbariérový. Nespornou výhodou ale je, že tento posuvný systém má stejné kvalitní izolační vlastnosti jako plastová okna. PSK portály je možné otevírat a zavírat z venkovní i vnitřní stany, ale pouze z vnitřní strany jsou také uzamykatelné. 

HS systém je bezbariérový
HS systém je bezbariérový (Zdroj: Vekra)

Venkovní dveře na míru

Novinkou je pískovaná varianta VEKRA IMAGINE dle nabídky i podle vlastního návrhu, a to ve všech materiálech a profilech. Do interiéru i exteriéru můžeme použít dveře plastové, dřevěné, hliníkové a dřevohliníkové. Všechny typy dveří jsou vyráběny v moderním designu. Výhodou je, že je můžeme barevně sladit s ostatními dveřmi a okny. V nabídce je celá škála barevných variant. 

Propojovací systémy musí být dobře nainstalované
Propojovací systémy musí být dobře nainstalované (Zdroj: Vekra)

Systémy pro spojení interiéru s terasou nebo balkonem jsou navrhovány tak, aby při správné montáži nepropouštěly zvenku dovnitř průvan nebo vodu. Základem je ale nejen samotná montáž, ale také správně vyspádovaná podlaha v exteriéru. Předpokladem je také oslovit odbornou firmu, která se výrobou a instalací posuvných systémů zabývá, a nechat si od ní systémy nainstalovat. 

Pokud bychom potřebovali mít propojovací systém tvořený tak, aby byl zcela otevíratelný, vsadíme na skládací dveře. V tomto případě se jednotlivá křídla dveří skládají dovnitř do interiéru směrem k ostění. Zde ale musíme mít okolo skládacích dveří či oken dostatek volného prostoru. 

Druhý systém se označuje jako PSK
Druhý systém se označuje jako PSK (Zdroj: Vekra)

Ochrana před hmyzem

Nazýváme je insekticidními sítěmi. Pro PSK portály jsou to sítě posuvné, pro HS portály tzv. plisé sítě se skládanou síťovinou. U těchto ochranných prvků rozhodně doporučujeme minimálně konzultaci s odborníky, protože zkombinovat posuvné portály a sítě proti hmyzu není úplně jednoduchá záležitost, zvlášť pokud budete chtít instalovat i stínění.

Rozhodně nepodceňujte instalaci posuvných dveří také pro jejich značnou váhu, která může dosahovat až 400 kg. Jejich špatná instalace pak má také zásadní vliv na jejich životnost, funkčnost a bezpečnost.

Zdroj informací: Vekra

Publikováno: 12. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová