reklama

Jak změřit WC prkénko? Za minutu hotovo!

Správně změřit záchodové prkénko, aby vám pasovalo na WC mísu, může vypadat složitě. Ale není to žádná věda. Za minutku máte hotovo a téměř i jistotu, že si v obchodě vyberete správně. Pečlivě si musíte zaznačit 6 různých roztečí. Dobrou zprávou je, že třeba rozteč šroubů je u prkének seřiditelná a dá se upravit přímo na míru.

Při nákupu WC prkénka musíte důkladně měřit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Měřit můžete buď prkénko, které chcete vyměnit, nebo přímo rozměr WC mísy.

Počítejte vždy nejdelší rozměr
Počítejte vždy nejdelší rozměr (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve si změřte rozteč mezi šrouby, které prkénko drží na míse. Dobře se pracuje se svinovacím metrem. Abyste dostali opravdu přesné rozměry, měřte na střed děr nebo na střed šroubů. Mnozí výrobci vyrábí prkénka tak, že rozteč šroubů se dá nastavit v rozsahu několika centimetrů.

Na milimetrech nesejde, přesto měřte pečlivě
Na milimetrech nesejde, přesto měřte pečlivě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď si změřte celkovou vnější délku prkénka. Měřit můžete dva rozměry – délku prkénka od hrany ke hraně nebo délku od středu upevňovacích otvorů po konec prkénka. Změřte si také celkovou vnější šířku prkénka – pochopitelně v místě, kde je šířka největší. Na milimetru sice nesejde, přesto se snažte pracovat přesně.

Posledními rozměry, které si musíte zapsat, jsou délka a šířka vnitřního otvoru prkénka, respektive záchodové mísy. Protože je otvor oválný, opět se měří nejdelší rozměr. Komu chybí svinovací metr, může použít i metr skládací, v nouzovém případě klidně krejčovský.

Rozměrů, které si musíte zaznačit, je relativně dost. Proto doporučujeme vytvořit si na papír náčrt prkénka a ten poté „okótovat“ – tedy vyznačit na něm naměřené rozměry. Pokud byste si čísla zapisovali třeba jen do řádků, mohli byste je snadno zaměnit.

Připravte si náčrt prkénka a do něj naměřené míry zapište
Připravte si náčrt prkénka a do něj naměřené míry zapište (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Musíte naměřit minimálně 5 ideálně 6 roztečí
Musíte naměřit minimálně 5 ideálně 6 roztečí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při výběru prkénka se nemusíte řídit jen rozměry, ale i vkusem. K dostání jsou klasická plastová prkénka i ta s ozdobným reliéfem nebo v dekoru dřeva. Dále si můžete vybrat prkénka s tlumeným zavíráním nebo bez něj. Záleží jen na vašich preferencích a na tom, jak hluboko máte do kapsy.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 9. 6. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč