reklama

Dokonalého dřeva dosáhnete broušením. Ale pozor, hlavně opatrně!

Broušení dřeva je jednou ze základních operací, kdy dřevo povrchově opracováváme. Brousit dřevo nelze jen tak, jak nás napadne. Broušení musí mít své zákonitosti. Jak správně brousit dřevo a čím?

Jak brousit dřevo, aby bylo úplně dokonalé (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Jak brousit dřevo?

Broušení dřeva je velmi důležité pro povrchovou úpravu a můžeme říct, že rozhoduje nejen o vzhledu povrchu, ale i o odolnostech povrchové úpravy. Pro broušení dřeva máme k dispozici různé druhy brusných materiálů a zrnitostí. Nejraději mám brusný papír s různou gramáží, který napnu na podložku.

Broušení dřeva je velmi důležité pro povrchovou úpravu
Broušení dřeva je velmi důležité pro povrchovou úpravu (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Pro broušení dřeva používám tužší a pro broušení laku měkčí podložku. Broušení dřeva začínáme zrnem 80 a postupně brousíme jemnějším zrnem 100, 120 a podle typu nátěrové hmoty a požadovaného efektu pokračujeme zrnem 150, 180, 220…

Brousíme vždy ve směru vláken dřeva
Brousíme vždy ve směru vláken dřeva (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Brousíme vždy ve směru vláken dřeva (napříč pouze v případě dosažení zvláštního efektu), brousíme s mírným přítlakem a ostrým papírem. Tady pozor! Tupý brusný papír zrnitosti 100 je pořád tupý brusný papír zrnitosti 100 a nenahrazuje zrnitost 120 nebo 150, stejně jako velký přítlak při broušení vede k zatlačení vláken dřeva a následnému „chlupacení“ při dokončování.

Při broušení dáváme pozor, abychom dřevo nepoškodili
Při broušení dáváme pozor, abychom dřevo nepoškodili (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Při broušení dřeva dbáme na výběr správného brusného papíru
Při broušení dřeva dbáme na výběr správného brusného papíru (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Stejně tak doporučuji při broušení dřeva při přechodu na jemnější zrnitost, obrátit směr broušení o 180 °, při zachování podmínky-broušení po směru vláken. Zrnitosti při broušení můžeme přeskočit o „jednu“ tzn., že brousíme např. zrnem 80-120 nebo začneme zrnem 100 a pokračujeme zrnem 150. Takže broušení dřeva věnujte velkou pozornost, ušetříte si spoustu zklamání a času při opravě povrchu. Čím lépe to připravíte, tím lépe to bude vypadat.

Zdroj informací: ACOLOR s.r.o.

Publikováno: 30. 6. 2022, Autor: ACOLOR s.r.o. (text a foto) , Profil autora: Martina Pilzová