Broušení dřeva je jednou ze základních operací, kdy dřevo povrchově opracováváme. Brousit dřevo nelze jen tak, jak nás napadne. Broušení musí mít své zákonitosti. Jak správně brousit dřevo a čím?
Jak brousit dřevo?
Broušení dřeva je velmi důležité pro povrchovou úpravu a můžeme říct, že rozhoduje nejen o vzhledu povrchu, ale i o odolnostech povrchové úpravy. Pro broušení dřeva máme k dispozici různé druhy brusných materiálů a zrnitostí. Nejraději mám brusný papír s různou gramáží, který napnu na podložku.
Pro broušení dřeva používám tužší a pro broušení laku měkčí podložku. Broušení dřeva začínáme zrnem 80 a postupně brousíme jemnějším zrnem 100, 120 a podle typu nátěrové hmoty a požadovaného efektu pokračujeme zrnem 150, 180, 220…
Brousíme vždy ve směru vláken dřeva (napříč pouze v případě dosažení zvláštního efektu), brousíme s mírným přítlakem a ostrým papírem. Tady pozor! Tupý brusný papír zrnitosti 100 je pořád tupý brusný papír zrnitosti 100 a nenahrazuje zrnitost 120 nebo 150, stejně jako velký přítlak při broušení vede k zatlačení vláken dřeva a následnému „chlupacení“ při dokončování.
Stejně tak doporučuji při broušení dřeva při přechodu na jemnější zrnitost, obrátit směr broušení o 180 °, při zachování podmínky-broušení po směru vláken. Zrnitosti při broušení můžeme přeskočit o „jednu“ tzn., že brousíme např. zrnem 80-120 nebo začneme zrnem 100 a pokračujeme zrnem 150. Takže broušení dřeva věnujte velkou pozornost, ušetříte si spoustu zklamání a času při opravě povrchu. Čím lépe to připravíte, tím lépe to bude vypadat.
Zdroj informací: ACOLOR s.r.o.
Publikováno: 30. 6. 2022, Autor: ACOLOR s.r.o. (text a foto), Profil autora: Martina Pilzová