reklama

Péče o venkovní dřevěné plochy

Venkovní dřevěné plochy jsou náchylné na rychlejší opotřebení především proto, že na ně působí povětrnostní vlivy. Proto je potřeba tyto dřevěné plochy pečlivě ošetřit a dát jim péči, která jejich životnost prodlouží.

Jak pečovat o venkovní dřevěné plochy? (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Jak pečovat o venkovní dřevěné plochy?

O dřevěné výrobky, zvláště potom o venkovní se musíme pravidelně starat, abychom prodloužili⁠ jejich životnost a udrželi vzhled. Vždy na jaře bychom měli zkontrolovat vzhled, stav ploch a podle⁠ míry opotřebení naplánovat údržbu.

Hadříkem zapravíme do povrchu dřeva olej nebo vosk
Hadříkem zapravíme do povrchu dřeva olej nebo vosk (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Váleček používáme na hladké velké plochy
Váleček používáme na hladké velké plochy (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)
Nátěr štětcem je nejvíce obvyklý
Nátěr štětcem je nejvíce obvyklý (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Plochy, které jsou olejované, je potřeba obnovovat většinou za 1⁠ až 2 roky, plochy s tenkovrstvou lazurou za 4-5 let, okna a dveře, které jsou dokončeny vodou⁠ ředitelnou lazurou je správné čistit přípravkem na obnovu. Pokud se rozhodneme pro údržbu, je⁠ potřeba plochu nejprve vyčistit a umýt, někdy stačí voda, jindy je dobré použít přípravek s obsahem⁠ kyseliny šťavelové, který má čistící účinek, jindy musíme plochu obrousit.

O dřevěné výrobky, zvláště potom o venkovní, se musíme pravidelně starat, abychom prodloužili⁠ jejich životnost a udrželi vzhled
O dřevěné výrobky, zvláště potom o venkovní, se musíme pravidelně starat, abychom prodloužili⁠ jejich životnost a udrželi vzhled (Zdroj: ACOLOR s.r.o.)

Olejované plochy se⁠ snadněji udržují, potřebují však údržbu častěji, plochy dokončené lazurou mají cyklus údržby delší, je⁠ to však náročnější. Nejlépe se hodí např. na pergoly a ploty tenkovrstvá alkydová lazura.⁠

Zdroj informací: ACOLOR s.r.o.

Publikováno: 22. 6. 2022, Autor: ACOLOR s.r.o. (text a foto) , Profil autora: Redakce