reklama

Máte doma žraloka? Nakrmte ho lepidlem

Havárie v podobě rozlepené boty nemusí nutně znamenat likvidaci oblíbeného doplňku, ba naopak. Malého žraloka si dokážeme opravit zcela sami, aniž bychom museli vyhledávat pomoc odborníka. A máme-li rozlepenou větší plochu boty? Nezoufejme, šikovný švec si dokáže hravě poradit i s touto nepříjemností.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šikovný švec umí rozlepenou botou hravě opravit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obuv tvoří již odedávna nedílnou součást našeho šatníku. Poničené či rozlepené boty nás mohou sice nemile překvapit, ale v žádném případě se nejedná o neřešitelný problém. Šikovný švec si s naší obuví poradí jako mávnutím kouzelného proutku. Žralok na botě pro něj není žádná výzva. Jedná se o havárii, kterou mistr svého řemesla vyřeší během pár okamžiků. Dříve tak hojně zastoupené řemeslo dnes sice spíše vymírá, ale i nyní se najdou jedinci, kteří se opravami bot stále živí.

Proč se rozlepené botě říká žralok

Rozlepené boty, tzv. žralok, patří mezi nejčastější závadu bot. Původ tohoto slova pramení z tradiční výroby bot, kdy se boty flokovaly, což znamená, že se sbíjely dřevěnými kolíčky. Ve chvíli, kdy se horní část boty odchlípla od podrážky, byly na poškozeném místě vidět floky, které vypadaly jako žraločí zuby.

Původ slova žralok pramení z tradiční výroby bot, kdy se boty flokovaly
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Původ slova žralok pramení z tradiční výroby bot, kdy se boty flokovaly

Velikost odlepené plochy určuje, zda si žraloka můžeme opravit sami, nebo vyhledáme pomoc odborníka. Při velikosti do 5 cm² se můžeme s čistým srdcem pustit do opravy sami. Jestliže je poškozené místo v oblasti špičky, mimo ohebnou oblast boty, provedeme opravu pomocí gelového vteřinového lepidla.

Povrch opravované boty musíme před lepením důkladně připravit. Musí být čistý, suchý, odmaštěný a zdrsněný. Nejprve si tedy vezmeme obyčejný vlhčený kapesník a veškerá místa, kam se jen dostaneme, vyčistíme.

V dalším kroku přijde na řadu ruční bruska. Pokud tento nástroj ve své dílně nemáme, postačí obyčejný smirkový papír. Při broušení poškozeného místa je vždy lepší, aby byla bota suchá. Dochází tím k lepšímu účinku brusného kotouče. Veškerá místa, kam se brusným válečkem dostaneme, zbrousíme a následně oprášíme. Jestliže na poškozených místech stále zůstaly zbytky starého lepidla, odstraníme je.

Opravovaný povrch musíme zbrousit ruční bruskou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Opravovaný povrch musíme zbrousit ruční bruskou

Nyní máme botu připravenou na samotné lepení. Vezmeme si vteřinové lepidlo a velice důkladně jej naneseme po celé ploše a do všech krajů. Lepidlo se vždy nanáší pouze na jednu stranu lepené plochy. Po jeho nanesení opravované místo přitlačíme a chvíli slepenou botu držíme.

Razantnější zákrok vyžaduje podrážka odfouknutá od podešve. V tomto případě použijeme pro opravu toluenové lepidlo. Příprava poškozeného místa bude naprosto stejná jako v předešlém případě. Povrch musí být opět čistý, suchý, odmaštěný a zdrsněný. Rozdíl mezi toluenovým a vteřinovým lepidlem je v jeho nanášení.

Podrážku odfouknutou od podešve slepíme toluenovým lepidlem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podrážku odfouknutou od podešve slepíme toluenovým lepidlem

Toluenové lepidlo je pružné a voděodolné. Vždy se s ním pracuje na dva nátěry. V prvním kroku natřeme pečlivě obě lepené plochy a necháme odvětrat. Druhý nátěr - naneseme opět na obě plochy a necháme zaschnout do správné lepivosti. Před konečným spojením obou ploch je dobré lepené místo nahřát horkovzdušnou pistolí. Pak už jen opravenou botu zaklapneme, sevřeme a necháme zatuhnout.

První vrstvu lepidla necháme vždy odvětrat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
První vrstvu lepidla necháme vždy odvětrat

Před samotnou opravou boty je vždy dobré posoudit, jakým způsobem bude žralok pokračovat. Zkusíme pozvolna zatáhnout za odchlípnutou plochu. Tak zjistíme, do jaké míry se bude odlepení posouvat. V případě, kdy se nám podaří odlepit podstatnou nebo i kompletní část podrážky, vyhledáme odbornou pomoc v opravně obuvi.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu

Publikováno: 4. 6. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová