reklama

Postavte si doma vymazlené designové schodiště

Designové schodiště může mít desítky podob. My si postavíme takové, které se jen tak neprošlape, tedy z tvrdého dřeva, a zkombinujeme dřevo s kovovými pásy. Postavit si doma takové schodiště je trochu vyšší dívčí, na úplném začátku budete hodně počítat, aby vaše schody byly vůbec schůdné.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Návod na vymazlené a designové schody (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Designové schodiště

Doma jsme schopni si postavit téměř cokoliv. Ale co třeba takové schodiště? A ještě ne ledajaké, ale přímo designové schodiště na míru. Protože to bude chtít hodně přemýšlení a počítání, podíváme se takové výrobě schodiště na zoubek. Nebo na schůdek?

Materiál

Pokud chceme mít schodiště dřevěné, musíme sáhnout po tvrdém dřevu. Proč? Protože měkké dřevo by se brzy ochodilo, ošoupalo a poškodilo a mohli bychom stavět znovu. Tvrdé dřevo, to je dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát, habr. Na trhu ale seženeme i dřeva velmi tvrdá (dřín, svída, ptačí zob, zimostráz) a extrémně tvrdá (eben cejlonský, africký grenadil, guajak a jiné exotické dřeviny). Poslední dvě jmenované skupiny ale obsahují dřeva, která sice patří k těm opravdu tvrdým, ale také k těm opravdu drahým. A stavět schodiště za cenu, za kterou si pořídíte dovolenou v Karibiku, je přeci jen trochu nadstandard. 

Spárovky jsou jedním ze základních polotovarů pro truhlářskou výrobu
Spárovky jsou jedním ze základních polotovarů pro truhlářskou výrobu (Zdroj: HAPex s.r.o.)
Spárovka je celomasivní formátovaná deska, vhodná právě na stupně schodů v interiéru
Spárovka je celomasivní formátovaná deska, vhodná právě na stupně schodů v interiéru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vybereme si tedy z některé domácí dřeviny, nejčastěji je to dub nebo buk. Zde máme jistotu, že se o nás při nákupu nepokusí infarkt. Doporučujeme oslovit některou renomovanou firmu, která se výrobou dřevěných desek, palubek nebo spárovek a dalších polotovarů a výrobků zaobírá a nechat si poradit, jaký materiál bude pro váš záměr nejvhodnější. 

Vybrané dřevo jsou dubové spárovky. Desky mají výšku 4 cm a my si z nich doma nařežeme stupně pro naše krásné designové schodiště. Spárovka je považována za ekologický výrobek a své využití nachází především při výrobě masivního dřevěného nábytku, schodů, dveří, špaletových oken, parapetů a dalších výrobků. V truhlárně si dokonce můžeme vybrat, zda chceme spárovku v kvalitě A/A, což jsou barevně sjednocené lamely, oboustranně čisté, s pohledovou stranou bez suků a dalších vad, anebo v kvalitě A/B, kde jsou oboustranně povoleny zarostlé zdravé suky, případně výsprava lodičkou nebo větvovým sukem.

Jak spočítat sklon schodů a vzdálenost stupňů?

Od schodů chceme v podstatě dvě věci - abychom se po nich dostali nahoru nebo naopak dolů a abychom se na nich nepřizabili. Proto je důležité si dobře a přesně spočítat sklon a vzdálenost. Pravidelně používané schodiště by nemělo mít příliš velký sklon, a pokud budete potřebovat po schodišti pravidelně přepravovat i větší břemena, než je kabelka a hrnek s kávou, je právě úhel sklonu tím nejdůležitějším parametrem.

Základem jsou přesné výpočty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Základem jsou přesné výpočty

K vypočítání sklonu schodiště je nutné, abychom znali výšku jednoho stupně (schodu), a zároveň jeho nášlapnou šířku. Díky tomu získáte trojúhelník, kde znáte dvě strany - protilehlou a přilehlou odvěsnu a na základně toho pak můžete spočítat úhel α, který udává právě sklon schodiště. Vše uvedené je možné jednoduše spočítat podle takzvaného Lehmanova vzorce:

2h + b = 630 mm

Zde je b šířka nášlapu a 2h jsou dvě výšky stupně. Vše zaokrouhlíme na 5 nebo 10 mm. Číslo 630 mm je průměrná délka kroku. Pokud se vám nechce počítat nebo je vzorec na vás složitý, na internetu je dostatek vhodných aplikací, které za vás tyto údaje spolehlivě spočítají samy. Jakmile získáme tyto údaje, budeme vědět podle výšky patra, jak dlouhé schody budeme vyrábět a kolik jednotlivých stupňů budou mít. 

K měření úhlů se vám bude hodit profesionální multifunkční truhlářský úhelník Festa ALU 180 mm,  který má stupnice a speciální výřezy, dále naznačené úhly pro široký rozsah použití, zaměření, značení a práce se dřevem, kovy, plasty a podobně. Je vhodný pro profesionály i náročné kutily a modeláře.

K měření úhlů se vám bude hodit profesionální multifunkční truhlářský úhelník
i (Zdroj: Levior s.r.o.)
K měření úhlů se vám bude hodit profesionální multifunkční truhlářský úhelník

Tvar schodiště

Nejjednodušší tvar mají takové schody, které mají dvě postranní bočnice a mezi nimi jsou stupně schodů. Schody příkřejší a schody, po kterých bude chodit starší člověk nebo malé děti, rozhodně raději opatříme bytelným zábradlím. Předejdeme tím úrazům, které by mohly skončit opravdu nepěkně.

Za pomocí úhelníku a našich výpočtů nakreslíme úhel řezu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Za pomocí úhelníku a našich výpočtů nakreslíme úhel řezu

Bočnice mohou být dřevěné stejně jako schodové stupně, ale my se v rámci designu rozhodli pro ocelovou pásovinu. Takové ocelové pásy nejsou příliš drahé a dodají schodišti pevnost a robustnost. Než ocelové pásy upevníme mezi obě patra, je potřeba také spočítat úhel, který je potřeba na obou koncích pásoviny uříznout. Nám vyšel po propočtech horní úhel 42 ° a spodní úhel 48 °. 

Na řezání ocelové pásoviny použijeme kotoučovou brusku. Při řezání kovu nezapomínáme na bezpečnost práce, oči chráníme brýlemi, tělo potom pracovním oblečením nebo pevnou, nejlépe koženou zástěrou (např. kovářskou). Při řezání oceli dochází nejen k odletování špon, které by se nám mohly zapíchnout do nechráněného oka, ale pásovina i řezný kotouč brusky se bude silně zahřívat a horké budou i úlomky kovu. Propálené tričko asi oželíme, ale puchýře na těle se budou hojit dlouho.

Na řezání ocelových pásů použijte úhlovou brusku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na řezání ocelových pásů použijte úhlovou brusku

Ideální je úhlová bruska Scheppach AG2200. Jedná se o velkou a velmi výkonnou úhlovou brusku s kotoučem 230 mm, vhodnou pro všechny běžné typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání kamene, obkladů a podobně. Silný motor má výkon 2200 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. Bruska má odolnou kovovou převodovkou, která zajišťuje vysoký točivý moment, rukojeť, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle typu práce (vhodná pro praváky i leváky), dále snadno nastavitelný kryt kotouče bez použití nářadí, aretaci vřetene pro snadnou výměnu kotouče a velký spínač pro pohodlnou práci.

Ideální je úhlová bruska Scheppach AG2200
i (Zdroj: GARLAND disstributor s.r.o.)
Ideální je úhlová bruska Scheppach AG2200

Uříznutou plochu bude potřeba zabrousit, abychom se o ostré okraje nepořezali. Na broušení použijeme menší úhlovou brusku a lamelový kotouč. Zabrousíme všechny hrany a odstraníme ostré úlomky.

Okraje ocelových bočnic zabrousíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okraje ocelových bočnic zabrousíme

Kompletace

Abychom nemuseli složitě opět propočítávat sklon a úhel bočnice, jednoduše si výseč obkreslíme z již připravené první bočnice. Na bočnice se navaří L profily, které je rovněž potřeba nařezat na menší kousky, konkrétně přesně na šířku ocelové pásoviny. Při řezání L profilů využijeme pásovou pilu s plátkem na řezání kovu. 

Scheppach MBS 1100 je pásová pila a zároveň skvělý nástroj pro řezání kovových trubek a dalších kovových i plastových materiálů. Velkou výhodou této pily je její univerzálnost. Dá se použít jako stacionární nástroj, kdy je připevněn k podstavě nebo se dá volně používat bez podstavy, takže řezání již zamontovaných součástí nebo profilů v prostoru se stává hračkou. Díky elektronicky nastavitelné rychlosti řezání je pila vhodná na ocel, nerezovou ocel, železo, různé druhy slitin, měď, PVC, teflon apod. Pila má nastavitelný úhel řezu, nastavitelnou rukojeť, LED osvětlení a svěrák jako součást základny. Díky své univerzálnosti je skvělým pomocníkem jak do domácích dílen, tak pro široký okruh řemeslníků.

Při řezání L profilů použijte výkonnou pásovou pilu
Při řezání L profilů použijte výkonnou pásovou pilu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Scheppach MBS 1100 je pásová pila a zároveň skvělý nástroj pro řezání
Scheppach MBS 1100 je pásová pila a zároveň skvělý nástroj pro řezání (Zdroj: GARLAND disstributor s.r.o.)

Nařezané L profily opět po stranách pečlivě zabrousíme, aby nedošlo později k poranění. Nesmíme zapomenout na 2 L profily, které budou schodiště ukončovat a budou připevněné do stropu. Tyto L profily budou stejně dlouhé, jako je horní strana výseče v ocelové bočnici.

Kraje bočnic pevně přišroubujeme k podkladu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kraje bočnic pevně přišroubujeme k podkladu

Na provrtání L profilů použijeme stojanovou vrtačku s vrtákem do kovu. Stojanová vrtačka Scheppach DP 16 VL je výborně vybavený model malé stojanové vrtačky, vhodný hlavně pro náročné domácí kutily, do malých dílen apod. Zásadní odlišností od běžných strojů v této třídě je křížový laser, který umožní velmi snadnou orientaci při vrtání a urychlí práci při vrtání větších sérií obrobků.

Stroj má robustní ocelovou konstrukci, sklíčidlo 16 mm ve standardu, pět stupňů rychlosti pro práci s tvrdým a měkkým dřevem, kovy i plasty, svěrák pro přidržení obrobku na pracovním stole a silný motor 500 W, který si poradí s jakýmkoliv materiálem. Stroj samozřejmě splňuje poslední požadavky Evropské unie na bezpečnost, jako je např. hlavní vypínač umístěný na čele stroje, průhledný kryt sklíčidla apod. Stroj je umístěn na stabilním podstavci s možností pevného uchycení šrouby k pracovní desce nebo podlaze. 

Stojanová vrtačka nám usnadní práci při vrtání otvorů do kovových profilů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stojanová vrtačka nám usnadní práci při vrtání otvorů do kovových profilů

L profily přivaříme svářečkou k bočnicím a nezapomeneme všechny sváry přebrousit úhlovou bruskou. Bočnice s navařenými L profily pak můžeme ukotvit mezi obě patra, tedy do stropu a do podlahy. 

L profily přivaříme k bočnicím
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
L profily přivaříme k bočnicím
Usazení první bočnice ke stěně
Usazení první bočnice ke stěně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Usazení obou bočnic
Usazení obou bočnic (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Příprava stupnic

V truhlárně, ve které jsme dřevo nakoupili, nám mohou také spárovky přímo nařezat na dané rozměry, naformátovat na formátovací pile, obrousit povrch a strhnout hranu tak, aby se při pochozu hrana neštípala a netřepila. Pokud budeme stupnice řezat až doma svépomocí, na zaoblení hran stupnic použijeme horní frézku a hrany strhneme. Velmi důležité je dokonalé obroušení celého povrchu stupnic.

Dřevo na schody musí být dokonale hladké
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevo na schody musí být dokonale hladké

Na povrchovou úpravu použijeme voskový olej, což je interiérový olej na dřevo na bázi přírodního včelího vosku. Voskový olej vyživuje a chrání dřevo zvnějšku i zevnitř, povrch dřeva se snadno udržuje. Olej je protiskluzový, rychleschnoucí a má atest pro hračky i přímý styk s potravinami. Můžeme si vybrat ze 4 odstínů, a sice dub bílý, dub šedý, dub přírodní a natural.

Povrchovou úpravu dřeva vyřešíme voskovým olejem
Povrchovou úpravu dřeva vyřešíme voskovým olejem (Zdroj: Balakryl)
Po prvním nátěru dřevo přebrousíme
Po prvním nátěru dřevo přebrousíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při použití voskového oleje dbáme na dokonalé rozmíchání přípravku. Natřeme rozhodně minimálně 2-3 vrstvy. Po prvním nátěru a zaschnutí vrstvy je lepší dřevo přebrousit, další vrstvy nátěru již nebudou tolik nasákavé. Zaschlé stupnice pak již bude potřeba připevnit k bočnicím. Jednotlivé stupnice položíme na L profily, z přední strany si odměříme 1 cm přesahu a zespodu stupnice přišroubujeme. 

Postupně budeme připevňovat stupnice
Postupně budeme připevňovat stupnice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ukotvení stupnic zajistí vruty do dřeva
Ukotvení stupnic zajistí vruty do dřeva (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bočnice pak můžeme rovněž natřít vhodnou barvou na kovy, ale můžeme je také nechat v originálním designu. Jen doporučujeme při vytírání schodů velmi pečlivě stírat vodu a vlhkost, jinak se bočnice časem změní na korozí pokryté schodiště. 

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, stavimbydlim.cz, bonacasa.cz, garland.cz, levior.cz, hapex.cz, balakryl.cz.

Publikováno: 3. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová