reklama

Poradíme, jak správně natahovat perlinku na zeď

Natahovat perlinku na zeď není nic složitého. Účelem perlinky je omezit trhliny, které mohou vznikat ve zdivu. Perlinka se aplikuje do speciálního lepidla, které se na zeď natahuje hladítkem. V návodu si ukážeme, jak přesně postupovat.

Perlinku zvládnete položit sami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • perlinku
  • lepidlo na perlinku
  • ozubené hladítko a zednickou lžíci

Nová i stará zeď musí být před aplikací perlinky dobře připravená. Větší díry, například po hmoždinkách, je nutné zapravit maltou nebo sádrou. Zeď musí být také čistá a řádně napenetrovaná.

Začněte pokládkou rohových profilů
Začněte pokládkou rohových profilů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jako první přijdou na řadu rohy, které vyztužíte speciálními profily – ty obsahují plastový nebo hliníkový výlisek s perlinkou. TIP: Perlinka se dá řezat obyčejným odlamovacím nožem, profily s hliníkem přestříhnete nůžkami na plech. Dobře rozmíchané lepidlo naneste zednickou lžíci na hladítko a pak ho rozetřete do rohů. Postupuje se odspodu směrem nahoru. Profil s perlinkou pak zatlačte do lepidla a uhlaďte.

Perlinku před zahlazením vyrovnejte
Perlinku před zahlazením vyrovnejte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Takto si můžete připravit všechny rohy v místnosti. Až je budete mít nachystané, začnete s aplikací perlinky na zbylé zdi. Opět pomocí lžíce a zubového hladítka natáhněte na stěnu lepidlo – postupuje se v pruzích na šířku perlinky. Po vložení perlinky do lepidla ji pokaždé vyrovnejte a zahlaďte hladítkem. Je důležité, aby perlinka byla zhruba uprostřed vrstvy lepidla – nesmí ležet ani přímo na zdivu, ani nikde vyčnívat z lepidla. TIP: Jednotlivé vrstvy perlinky musíte překládat – linie překrytí je na perlince vyznačena čárou.

Lepidla musí být tolik, aby v něm perlinka ležela celou svojí plochou
Lepidla musí být tolik, aby v něm perlinka ležela celou svojí plochou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nakonec zkontrolujte povrch celé zdi, zda je dobře zastěrkována. Drobnější nerovnosti můžete opravit další vrstvou lepidla. Po dokončení práce umyjte veškeré nářadí, aby na něm lepidlo nezatvrdlo. Až perlinka s lepidlem vyzraje, bude stěna připravena na aplikaci finálního štuku.

Pokud budete stěrkovat kolem dřevěných zárubní nebo oken, zakryjte je malířskou páskou – lepidlo nechává na dřevě fleky, které jdou špatně odstranit. Malířskou fólií si můžete zakrýt i podlahu.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 30. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč