reklama

Jak získat zadarmo dřevo na otop? Pařezováním

Dřevo na otop nemusíte kupovat, pokud tedy máte vlastní zahradu. Fígl spočívá v tom, že výhonky stromů, které na jaře seřezáváte, nehodíte na kompost nebo do drtiče, ale necháte je proschnout. V zimě jimi můžete zatápět. Některé jiné dřeviny, jako je třeba vrba nebo bříza, vám mohou během několika málo let vyprodukovat šikovná polínka. Jejich pravidelné seřezávání se nazývá pařezování.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevo na otop můžete sklízet podobně jako jablka. V zimě vás pak zahřeje u krbu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak získat dřevo na zátop

Znaly to už naše babičky, které do snopů vázaly jemné větve, a ty pak v zimě sloužily na zátop. Stejné dřevěné snopy si můžete vyrobit sami na zahradě – stačí během jarního seřezávání stromů větvičky nastříhat na zhruba stejnou délku, šňůrkou je svázat do snopu a nechat proschnout.

Větvičky vyschnou během léta, už na podzim s nimi můžete zatopit. Provázek, ideálně konopný, nechte ve snopu – lépe se vám s ním bude při chystání krbu manipulovat. Úspora při zatápění je značná, zejména při porovnání s cenou komerčně prodávaného palivového dřeva.

Pokud je vám líto výhonky stromů pálit, můžete je využít pro další rukodělnou výrobu – zejména vrbové proutí je oblíbené pro výrobu košíků, oplétání demižonů a podobně.

Drobnější větve jsou výborné na zátop
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drobnější větve jsou výborné na zátop

Pařezování

Pařezování je stará metoda, která využívá obrovský růstový potenciál mladých vrb, bříz, topolů nebo javorů – zkrátka všech dřevin, které dobře obráží. Stačí počkat pár let, než se utvoří zhruba deseticentimetrové kmeny. Ty pak u země odřežete a nakrátíte na polena. Vzhledem k jejich šířce je ani nemusíte štípat.

Na místě ponechaný pařez ještě týž rok obrazí – díky solidnímu kořenovému systému roste nový výhonek velmi rychle. Za několik dalších let můžete celý postup zopakovat. Jeho výhodou je, že na rozdíl od klasického palivového dřeva z lesa nemusíte na „těžbu“ čekat desítky let.

Seřezaný topol rychle obrazí. Polínka takto můžete sklízet pravidelně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Seřezaný topol rychle obrazí. Polínka takto můžete sklízet pravidelně

Také dřevo z pařezování musí být přes spálením suché. U měkkých dřevin do průměru 10 cm stačí zhruba rok. Pokud chcete vysychání urychlit, kmínky rozštípněte.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 29. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč