reklama

Udělejte si z ručního nářadí stacionární stroj

Stačí málo a z ruční vrtačky si můžete vyrobit stolní vrtačku a z úhlové brusky stacionární pilu na kov. Stačí si pořídit vhodný stojan. Je několik druhů, které se mezi sebou liší. V následujícím textu si popíšeme, jaké máte možnosti a na co si dát při koupit takového přípravku pozor. Popíšeme si také, jak ke stojanu připevnit například pásovou brusku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční nářadí má širokou škálu použití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stojan na úhlovou brusku

Většina stojanů na úhlovou brusku umožňuje provádět kolmé řezy i řezy pod úhlem. Stojany se liší podle průměru brusky – zvlášť se prodává stojan na menší (střední) flexy a zvlášť na stroje s průměrem kotouče 230 mm. Tím se musíte při výběru řídit. A také celkovým provedením přípravku – laciné stojany nejsou moc přesné a někdy nadělají více starostí než užitku. Zkontrolujte hlavně to, zda čepy stojanu nemají vůli.

Stojan na úhlovou brusku vybírejte podle průměru jejího kotouče
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stojan na úhlovou brusku vybírejte podle průměru jejího kotouče

Úhlová bruska se do stojanu připevňuje pomocí šroubů, a to přímo do místa, kde jsou na těle brusky závity pro přidělání rukojeti. Stroj se upevňuje pomocí dvou šroubů a kontramatek. Flexa musí být upevněna pořádně. Zároveň ale šrouby dotahujte s citem – tělo flexy je z hliníku, a pokud byste šrouby „dorvali“, můžete závit na brusce poškodit. Stojan má zároveň aretační šroub, který umožňuje jemné doladění flexy tak, aby řezala pod pravým úhlem.

Úhlová bruska upevněná ve stojanu. Šroubem se dá nastavit kolmost řezu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Úhlová bruska upevněná ve stojanu. Šroubem se dá nastavit kolmost řezu

Z ruční vrtačky vrtačka stolní

Dalším oblíbeným přípravkem je stojan na vrtačku. Ten umožňuje nejen kolmé řezy, ale také značně snižuje námahu při vrtání. Vrtačka se do stojanu upevňuje pomocí objímky, která je součástí stojanu, a šroubu. Objímka se umístí na krček vrtačky v místě, kde bývá obvykle připevněna přídavná rukojeť. Určitou výhodu mají v tomto případě vrtačky s kovovým tělem. U strojů vyrobených z plastu dotahujte objímku s citem, abyste si vrtačku nepoškodili.

Standardní průměr objímky ve stojanu je 43 mm. Pro jistotu si ale šuplerou změřte, že vrtačka bude ke stojanu pasovat. Některé stojany jsou vybaveny dorazem pro vrtání, který umožňuje nastavit hloubku vrtané díry. Na co si dát při výběru stojanu pozor? Měl by být masivní, aby se při vrtání nedeformoval (zde hraje roli tloušťka trubky stojanu). Dále se zaměřte na maximální hloubku vrtání, kterou konkrétní stojan umožňuje.

Vrtací stojan usnadní obrábění kovů i dřeva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vrtací stojan usnadní obrábění kovů i dřeva

Upevnění pásové brusky

Některé modely pásových brusek umožňují připevnění adaptéru, který je promění na stacionární stroj. Jde o speciální plastové základny, jež se přišroubují k tělu brusky a pak se truhlářskými svěrkami upnou ke stolu. Snadno takto můžete brousit nejen větší kusy dřeva, ale také malé odřezky nebo rádiusy. Důležité je připojit brusku k průmyslovému vysavači, abyste se vyhnuli vdechnutí prachu, který při broušení vzniká.

Bruska připevněná k pracovnímu stolu je dobrým pomocníkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bruska připevněná k pracovnímu stolu je dobrým pomocníkem

Z vrtačky soustruh? Proč ne

Poohlížíte se po soustruhu, ale nechce se vám za něj dávat velké peníze, zvlášť když ho použijete jen párkrát do roka? Zkuste zauvažovat nad soustruhem, který k pohonu používá vrtačku. Kdysi šlo o dosti populární vybavení, dnes ho nahradily laciné soustruhy z Číny.

Sehnat se ale pořád ještě dá, hlavně na různých bazarech. Soustružit tak můžete menší kusy dřeva, a navíc si pomocí vrtačky nastavovat plynule otáčky soustruženého materiálu. Jedná se ale opravdu o improvizované řešení – velký soustruh jím rozhodně nenahradíte.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 25. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč