reklama

Poradíme vám, jak správně umíchat lepidlo vrtačkou

Lepidlo i maltu můžete míchat ručně, například zednickou lžící, strojně v míchačce a menší objem dokážete zpracovat i pomocí obyčejné vrtačky. Popíšeme si právě posledně uvedený způsob. Vrtačku má doma každý a míchací metlu seženete ve stavebninách za pár korun. Míchat takto navíc můžete třeba i malířské barvy nebo řidší beton.

K umíchání lepidla i malty stačí silná vrtačka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • silnou vrtačku
  • míchací metlu
  • zednickou lžíci
  • vědro

Nejprve vodu a potom lepidlo. Nikdy ne obráceně
Nejprve vodu a potom lepidlo. Nikdy ne obráceně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jako první si do vědra nalejte vodu. Pokud budete míchat celý pytel lepidla, začněte zhruba dvěma litry vody. Vědro musí být samozřejmě čisté (stejně jako voda). TIP: Vodou si opláchněte celou vnitřní plochu vědra – nebude vám na ní lepidlo ulpívat a kbelík půjde také lépe umýt. Teď přisypte lepidlo nebo jinou stavební směs. Do vrtačky nasaďte míchací metlu, zvolte nižší otáčky a začněte míchat.

Správně umíchaná směs nesmí obsahovat hrudky
Správně umíchaná směs nesmí obsahovat hrudky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud je směs řídká, přidejte lepidlo, v opačném případě musíte přilít vodu. Míchejte tak dlouho, dokud nebude mít stavební směs správnou konzistenci –  nesmí obsahovat hrudky. POZOR – pro míchání musíte použít vrtačku o výkonu alespoň 600 až 700 wattů. Slabší stroje si během míchaní lepidla nebo malty můžete zničit. Zednickou lžící stírejte lepidlo z boků vědra, kde rádo ulpívá a zůstává nepromíchané.

Metlu ponořte do kbelíku s čistou vodou a nechte chvíli protočit. Tak ji snadno a rychle očistíte od lepidla
Metlu ponořte do kbelíku s čistou vodou a nechte chvíli protočit. Tak ji snadno a rychle očistíte od lepidla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Točící se metlu nikdy nevytahujte z vědra – jinak si zastříkáte vše okolo. Metlu nechte dotočit ve vědru, pak ji vyjměte a opláchněte vodou. Mytí neodkládejte, zatvrdlé lepidlo už z metly nedostanete. Po upotřebení stavební směsi musíte opláchnout i vědro a veškeré další nářadí, které jste při práci používali.

Skvěle se pro míchání lepidel hodí silné vrtačky s převodovkou, které umožňují mechanicky nastavit nižší počet otáček. Hodí se i funkce, která brání přehřátí vrtačky – před jejím spálením se stroj automaticky vypne. Pokud budete zpracovávat větší množství lepidla, popřemýšlejte nad pořízením míchadla stavebních směsí. Na rozdíl od vrtačky jde sice o jednoúčelový stroj, nehrozí ale riziko jeho přetížení a poškození.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak natahovat lepidlo s perlinkou na zeď:

Publikováno: 26. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč , Profil autora: Jaroslav Kropáč