reklama

Jak namontovat bidet a další vybavení koupelny

Bidet dnes patří mezi vybavení každé moderní koupelny. V následujícím textu si popíšeme, jak bidet jednoduše namontovat. Nejde o složitý úkon a zvládne ho každý kutil. Kromě toho si ukážeme i to, jak instalovat další vybavení koupelny.

Ukážeme vám, jak správně namontovat bidet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete potřebovat:

  • vrtačku s příklepem
  • vodováhu
  • vaticové klíče
  • úhlovou brusku
  • bidet

Na ventily musíte namotat vlasové těsnění nebo teflonovou pásku
Na ventily musíte namotat vlasové těsnění nebo teflonovou pásku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S instalací bidetu musíte počítat hned od začátku, tedy už během projektování koupelny. Bidet totiž potřebuje přípojku na teplou i studenou vodu a také odpad. Veškerá instalatérská šroubení a vývody musí být před montážní bidetu vyvedena ze zdi. Začneme montáží ventilů na vodu. Závity ventilů omotejte izolací, aby dobře těsnily – použít můžete teflonovou pásku nebo takzvanou česanou izolaci. Ventily dotahujte do šroubení ve zdi pevně, ale zároveň s citem a tak, aby jejich ústí směřovalo nahoru. Nezapomeňte na ventily nasadit krycí příruby, které zakryjí okolí montážního otvoru ve zdi.

Závitové tyče se montují na chemickou maltu. Někdy se používá také speciální šroubení ve zdi, které umožňuje dodatečné seřízení délky závitových tyčí
Závitové tyče se montují na chemickou maltu. Někdy se používá také speciální šroubení ve zdi, které umožňuje dodatečné seřízení délky závitových tyčí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Samotný bidet přijde připevnit do zdi na závitové tyče, někteří výrobci doporučují hmoždinky. Přiložte bidet ke zdi a vyznačte si středy otvorů, které vyvrtáte příklepovou vrtačkou a vrtákem do zdi. Nezapomeňte, že při použití závitových tyčí musí být vrtaný otvor zhruba o 2 až 4 mm větší než průměr tyče. Otvor vyčistěte, vyplňte chemickou maltou a zašroubujte dovnitř závitové tyče – na potřebnou délku je seřízněte flexou. Dbejte na to, aby tyče byly v rovině, a to i během schnutí malty – někdy se mohou vlivem vlastní hmotnosti posunout.

Montáž bidetové baterie je lepší udělat ještě předtím, než bidet zavěsíte na zeď
Montáž bidetové baterie je lepší udělat ještě předtím, než bidet zavěsíte na zeď (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Teď si můžete namontovat bidetovou baterii. Instaluje se úplně stejně jako například baterie k umyvadlu – uchycovací šroubení je ze spodní části bidetu – proto je lepší namontovat ho teď, později by se vám k němu špatně dostávalo. Během schnutí chemické malty si můžete připravit tlakové hadice na teplou a studenou vodu – našroubujte je do (v prvním kroku) instalovaných ventilů ve zdi. A do zdi už můžete připojit i sifon. Stačí ho zasunout do otvoru. Místo pevného provedení sifonu můžete použít flexibilní hadici.

Mezi bidet a stěnu přijde těsnicí pasta. Dotažením matic na závitových tyčích je montáž hotová
Mezi bidet a stěnu přijde těsnicí pasta. Dotažením matic na závitových tyčích je montáž hotová (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zadní část bidetu, kde se bude dotýkat zdi, namažte těsnicí pastou. Pokud jsou už závitové tyče zaschlé, můžete na ně nasadit tělo bidetu. Připojte tlakové hadice na vodu, k bidetu doplňte sifon a dotáhněte matice na závitových tyčích. Jde o poslední krok při montáži bidetu – teď máte hotovo.

Do koupelny patří kromě WC, bidetu nebo umyvadla také spousta dalšího vybavení, jako jsou například sušáky na ručníky, držáky mýdla a podobně. Zmiňované drobnější vybavení můžete připevnit buď klasicky na šroubky a hmoždinky, nebo pomocí lepidla.

TIP: Při vrtání do kachliček nepoužívejte příklep – ten zapněte až poté, co vrták projede kachličkou a narazí na zdivo. Lepení drobného koupelnového vybavení se hodí spíš pro lehčí předměty.

Ještě než v koupelně začnete do něčeho vrtat, přesvědčte se, že ve zdi nevedou vodovodní trubky nebo odpad či elektřina.

Závěsný bidet MIO

Závěsné bidety od společnosti Jika, třeba model MIO, jsou pro svépomocnou instalaci zvlášť vhodné. Kromě samotného bidetu totiž obsahují v balení i kompletní montážní sadu, a to včetně podrobného návodu k montáži, který zvládne i pochopí úplně každý. Na samotné keramické výrobky přitom Jika poskytuje nadstandardní záruku 10 let.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak na to krok za krokem:

Publikováno: 23. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč , Profil autora: Jaroslav Kropáč