Polička v paneláku je někdy zajímavý hlavolam. Připevnit ji na stěnu je především o tom, jaký spojovací materiál zvolíme. A kdo někdy vrtal vrtačkou do panelu, ten ví, o čem mluvíme. Jaké různé, a především udržitelné způsoby můžeme zvolit, abychom měli jistotu, že nám polička nespadne na hlavu?
Jak připevnit poličku v panelovém bytě?
Poličky jsou takový záludný kus nábytku. Pokud je chcete připevnit, mnohdy máte pocit, že je snazší vystudovat astronomii dálkově, než přijít na to, jak poličku na stěně udržet. A jestliže je zmíněná polička navíc v paneláku, kde na stěnách nedrží ani tapety, je to tak trochu sázka do loterie.
Jakými způsoby lze poličku na panel připevnit? Můžeme na to jít hrubou silou, ale v tu chvíli se neobejdeme bez dobré vrtačky s příklepem, nebo ještě raději vrtacího kladiva. To má totiž značně vyšší výkon než samotná vrtačka.

Anebo na to můžeme jít chytře a potom budeme volit některé ze stavebních lepidel.

Vrt sem, vrt tam
Základní výbavou kromě vrtačky nebo vrtacího kladiva budou tvořit hmoždinky a vruty. Dále to bude chtít vodováhu, metr, tužku a ten správný vrták. Protože bude potřeba zapnout na vrtačce příklep, potřebujeme také vrták, který vrtání do panelu přežije. Použijeme vrták do betonu, panelu a kamene, který vyniká pevností a je vyroben z kvalitní karbidové oceli.
Od obyčejného vrtáku jej poznáme podle výraznější plošky na dvou stranách hrotu vrtáku, kde tvoří jakási miniaturní křidélka. Označuje se také jako vidiový vrták nebo jednoduše vidiák. Potřebujete "vyrobit" opravdu pořádnou díru do panelu? Použijte vrták korunkový neboli vykružovací vrták do betonu, zdiva a dlažby, který se skládá z vedoucího vrtáku a široké korunky, která vyvrtá velký průměr.

Nejprve si na stěně vyměřte místo, kde chcete poličku připevnit. Vodováhou ověřte rovinu a tužkou vyznačte body, kde budete vrtat. Po vyvrtání kýženého otvoru použijte hmoždinku do betonu. Hmoždinku i vrut vybírejte také podle velikosti poličky. Jakmile máte připravenou hmoždinku a pevně usazenou v panelu, vrutem připevněte ke stěně samotnou poličku nebo držák, který poličku ponese.

Trocha chemie neuškodí
Chemické kotvy nebo chemické hmoždinky jsou ve stavebnictví známé. Chemická kotva je směs v kartuši, nejčastěji jsou její složky rozdělené jako dvousložkové lepidlo, tyto složky se při aplikaci spojí. Vznikne chemická reakce a zatvrdnutí během pár minut. Dokonce drží už 5 minut od nanesení. Chemickou kotvu koupíte v obalu jako silikon a vytlačíte ji aplikační pistolí.
Do panelu se vybírá konkrétní kotva. Důležité je si rozmyslet, jak velká síla v tahu bude třeba. Po aplikaci kotvy do vyčištěného otvoru pak zasuneme hmoždinku nebo čep a necháme zatvrdnout. Speciální chemická hmota zajistí pevnost spoje v interiéru i v exteriéru. Nemusíme kupovat hmoždinky odpovídající velikosti vrutu.

Udrží či neudrží lepidlo poličku na stěně?
Pattex Power Fix je disperzní lepidlo s vlastností okamžité přilnavosti pro veškeré interiérové použití, kde alespoň jeden povrch je savý. Díky speciálnímu balení nepotřebujete aplikační pistoli. Stačí zmáčknout červenou spoušť a pohodlně, snadno a bezpečně aplikovat lepidlo. Univerzální disperzní lepidlo do interiérů je určeno pro lepení savých materiálů.
Protože ani beton, ani dřevo (plast, sklo či kov) poličky nejsou zrovna ukázkou savosti, bude potřeba před aplikací lepidla navlhčit stěnu. Lepidlo pak nanášejte vlnkovatou čárou na zadní stranu poličky a pevně přitiskněte ke stěně.

Zhruba 15 minut od nalepení poličky bude možno ještě upravovat rovinu nebo usazení. Poté již lepidlo zaschne a pevně přilne.
Zdroj informací: super-bydleni.cz; sousede.cz; lepidla-tesneni.cz
Vyrobte si stylovou polici z bedny od ovoce:
Publikováno: 31. 5. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová