reklama

Nevyhazujte rozbitou dřevěnou bedýnku. Můžete z ní vyrobit úžasné štokrle

Dokážete si představit štokrle ze staré bedýnky? Nejedná se o žádný vtip, ale o naprosto jedinečný nápad, jak zužitkovat rozbité věci, které by většina lidí vyhodila na skládku. Praktickou stoličku si vyrobíte doma a úplně sami. V jednoduchosti je krása. Ze starého přehozu a bedýnky se může zrodit šikovné štokrle.

Štokrle ze staré bedýnky je perfektní nápad, jak dát starým věcem nový život (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výroba štokrle ze staré bedýnky není šílený nápad bláznivého kutila. Naopak. Jedná se o skvělou myšlenku, jak dát starým a nepotřebným věcem nový život. Většina z nás odveze rozbité a vysloužilé předměty okamžitě na skládku. Ale proč hned vše vyhazovat? Starou rozbitou bedýnku můžeme hravě proměnit v malou praktickou stoličku. Po drobné opravě ji jednoduše okrášlíme starším přehozem a šikovné štokrle je na světě.

Materiál a potřebné nářadí:

  • torzo dřevěné bedýnky
  • polštář
  • starý přehoz
  • přímočará pila
  • aku vrtačka
  • překližka
Připravte si vše potřebné
Připravte si vše potřebné (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výroba štokrle ze staré bedýnky

Dřevěnými prkny vyztužíme torzo bedýnky a kompletně ji zpevníme
Dřevěnými prkny vyztužíme torzo bedýnky a kompletně ji zpevníme (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pro výrobu štokrle nám perfektně poslouží stará rozbitá bedýnka, které chybí celé dno. Vezmeme dřevěná prkna, naměříme délku a elektrickou přímočarou pilou je uřízneme na potřebný rozměr. Uříznuté díly přiložíme k bokům bedýnky a připevníme vruty tak, aby celá bedýnka byla dostatečně zpevněná.

Z překližky vyřízneme díl, který bude plnit funkci podsedáku. Na ni umístíme polštář
Z překližky vyřízneme díl, který bude plnit funkci podsedáku. Na ni umístíme polštář (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Podsedák vyrobíme z překližky. Důkladě vyměříme a přímočarou pilou vyřízneme z překližky vrchní díl, jenž bude přesně lícovat s dřevěnou bedýnkou. Zbrousíme bruskou. Měkké polstrování vytvoříme ze starého přehozu a polštáře. Látku usřihneme alespoň o 10 cm delší na každé straně, než je velikost podsedáku. Při stříhání počítáme s tloušťkou polštáře, který bude tvořit výplň podsedáku.

Při stříhání starého přehozu musíme počítat s tloušťkou polštáře. Potahovou látku připevněte zespoda tavnou pistolí
Při stříhání starého přehozu musíme počítat s tloušťkou polštáře. Potahovou látku připevněte zespoda tavnou pistolí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Polštář položíme na překližku a překryjeme ustřiženým přehozem. Takto připravený sedací díl obrátíme a položíme překližkou vzhůru. Přečnívající látku po stranách ohneme přes překližku a tavnou pistolí důkladně přilepíme.

Finální fáze výroby štokrle spočívá v připevnění čalouněného podsedáku k dřevěné bedýnce. Vezmeme si do ruky ozdobné čalounické hřebíky a po celém obvodu připevníme sedací plochu ke spodku stoličky.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Z bedýnky si můžete vyrobit i praktický stoleček:

Publikováno: 24. 5. 2022, Autor: Beata Boháčová , Profil autora: Beata Boháčová