Oprava stropu dříve či později dožene každého z nás. Starší nemovitosti velice často vyžadují kompletní rekonstrukci, strop nevyjímaje. Ani majitelé panelákových bytů nejsou ušetřeni starostí s opravami stropů. Svízel v podobě prasklin je asi nejčastějším problémem a skvrnou na kráse jinak bezchybného vzhledu místnosti.
Dříve či později nastane chvíle, kdy povrch ztratí svůj bezchybný vzhled, bude nás čekat oprava stropu. Příčiny nutných oprav mohou být různé. Ať už narazíme na částečné odloupnutí staré omítky nebo trhliny, musíme si uvědomit, že oprava je nevyhnutelná. Předčasné obavy z neúspěchu by neměly zastínit možnost osobní realizace. Pokud budeme k práci přistupovat zodpovědně, dílo se nám povede.
Přípravné práce
Asi nejméně oblíbenou činností jsou přípravné práce. Pro jedinečný a bezchybný vzhled nového stropu jsou tyto úkony zcela nezbytné. Platí zde jednoduché pravidlo. Čím pečlivěji provedeme přípravné práce, tím lepší bude konečný výsledek. Od toho se odvíjí i trvanlivost nově opraveného stropu, a to bez ohledu na materiál, který použijeme pro finální úpravy. Přípravnými pracemi máme na mysli čištění povrchu, těsnění trhlin i spojů a základní nátěr stropu.
Čištění povrchu
Naprostou nezbytností je odstranění starého povlaku z povrchu stropu. Ať už se jedná o omítku, obyčejné nebo tekuté tapety, či polystyrenové desky, vše musí pryč. Jestliže tak neučiníme, veškerá práce přijde vniveč a opravu stropu budeme muset velice brzy opakovat.
V případě, že máme starý strop omítnutý nebo pokrytý tapetami, celý povrch namočíme a špachtlí vše odstraníme. Tapety musíme navlhčit intenzivněji. Práce nám pak půjde líp od ruky a zbavíme se jich během chvilky. Pokud máme strop pokrytý polystyrenovými deskami, odstraníme je opět špachtlí. Na stropě nesmí zůstat žádné sebemenší zbytky starého povrchu.
Oprava trhlin
Veškeré trhliny na stropě musíme opravit. Korekce jednotlivých spár závisí na jejich hloubce. Každý odborník vám potvrdí, že obyčejné přemalování nestačí. Malbou sice praskliny zamaskujeme, ale pouze na krátkou chvíli. Velice brzy se objeví znovu. Ani sádra není vhodnou volbou. Je příliš tvrdá a časem popraská.
Na opravu prasklin na stropě se často používá akrylový tmel. Je dostatečně pružný a můžeme ho získat v nejrůznějších barevných odstínech. Maskování se tak stane hračkou a opravené místo nikdo nenajde. Pokud chceme opravovat praskliny v panelovém domě, můžeme použít speciální tmel určený přímo pro tento typ budov. Pořídit ho můžeme snad v každém hobby marketu.
Základní nátěr na strop
Důležitým krokem je provést základní nátěr. Jedná se o antiseptické ošetření. V případě, že se na stropě nachází nejrůznější plísně, musíme tento povrch nejprve vhodně ošetřit. Strop necháme dobře zaschnout. Následně se můžeme pustit do nanášení základního nátěru. Tento nátěr aplikujeme válečkem. Rovnoměrně jej naneseme po celé ploše stropu ve dvou až třech vrstvách. Vytvoříme tak skvělý základ pro následné nanášení vyrovnávací omítky.
Vyrovnání povrchu
Povrch stropu lze vyrovnat např. nanesením omítky, polystyrenových stropních kazet nebo pomocí sádrokartonových desek.
Omítka - Vyrovnání stropu omítnutím patří mezi tradiční metodu, která však bude pro netrénovaného kutila malým oříškem. Doporučujeme nejprve trénovat na menší ploše. Ve chvíli, kdy si již troufneme na omítnutí celého stropu, rozředíme příslušné množství omítkové směsi a pustíme se do práce. Na takto vyrovnaný strop můžeme nanést stropní malbu.
Nezapomínejme, že před nanášením malby musíme nechat omítku dobře zaschnout. Nátěr nanášíme válečkem. Jestliže malířský váleček připevníme na teleskopickou tyč, bude pro nás práce pohodlnější. Po dokončení první vrstvy nátěru musíme nechat strop zaschnout. Poté naneseme druhou vrstvu ve stejném směru jako tu první.
Sádrokartonové desky - Pokud si netroufneme na nanášení omítky, můžeme přistoupit k vyrovnání stropu sádrokartonem. Tímto způsobem strop nejen vyrovnáme, ale také jej tepelně i zvukově odizolujeme. Postup instalace sádrokartonových desek si přiblížíme v dalším článku.
Tapety - Přestože většina lidí používá tapety spíše na stěny, najdou se jedinci, kteří je přilepí i na strop. Nejedná se o nic jednoduchého. Jestliže se však rozhodnete pro tapetování stropu, nezapomeňte před započetím prací zavřít všechna okna. Aby tapeta neskončila hned druhý den na podlaze, musíme se zbavit průvanu.
Polystyrenové stropní kazety - Další možností, jak docílit dekorativního stropu, jsou polystyrenové stropní kazety. V panelákových bytech velice často nalezeme drobné praskliny, jedná se o viditelný přechod mezi panely. Tyto trhliny můžeme velice snadno zamaskovat právě tímto způsobem. Jejich instalace je velice jednoduchá. Jsou lehké a připevní se lepidlem.
Falešné stropy - Výbornou metodou, jak se zbavit nerovností, jsou falešné stropy. Mají prakticky neomezené možnosti designu a schopnost tepelné i zvukové izolace. Jedinou nevýhodou může být snížení výšky stropu.
Nejžádanější variantou je obložení stropu dřevem. Připevňuje se na dřevěnou konstrukci a všechny jeho části musí být opatřeny nátěrem proti hnilobě. Velice důležité je také použití retardérů hoření, abychom zvýšili požární bezpečnost v bytě. Dřevěné stropy se ve finální fázi opatřují lakem.
Plastové podhledy - Velice estetickým řešením, jak zakrýt i výraznější nerovnosti, jsou stropní podhledy, které se uchycují na dřevěný rošt.
Zdroj informací:stavebni-vzdelani.cz
Podívejte se, jak opravit sokl u starého zdiva:
Publikováno: 20. 5. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová