reklama

Poradíme, jak postupovat při opravě cihlové klenby

Cihlová klenba má svoje kouzlo. Pokud je poškozená a potřebuje opravit, nabízí se několik řešení. Jedno z nich si popíšeme v následujícím textu. Půjde o dozdění chybějících cihel. Ty nakonec přijdou omítnout. V případě, že byste chtěli nechat klenbu neomítnutou, postup by se lišil. I na to ale v textu upozorníme.

Při opravě cihlové klenby můžete použít montážní pěnu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • cihly
  • polystyren
  • montážní pěnu
  • zednické kladívko
  • dřevěné desky

Cihla musí být před nanesením lepidla čistá
Cihla musí být před nanesením lepidla čistá (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve je potřeba zhodnotit stav samotné klenby. V našem případě se jedná o klenbu nahrazující překlad nad dveřmi. Uvedený postup popisuje rekonstrukci povrchových defektů klenby. Je-li porušena vážněji, musí se do rekonstrukce pustit odborníci – klenba totiž tvoří nosnou součást zdi a její stav by měl posoudit statik.

Zdivo je nutné fixovat, než lepidlo zatvrdne. K podepření můžete použít například desku
Zdivo je nutné fixovat, než lepidlo zatvrdne. K podepření můžete použít například desku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jde-li pouze o povrchové vady klenby (několik uvolněných cihel), můžeme se pustit do její opravy. Část uvolněné cihly vyndáme, místo začistíme od prachu a případně navlhčíme vodou. Očistěnou cihlu vlepíme zpátky, a to pomocí montážní pěny nebo malty. Každopádně musíte cihlu v klenbě fixovat, než malta nebo lepidlo zatvrdne – k tomu se hodí třeba kus stavební desky, kterou zdivo podepřete.

Pěnu aplikujte také do mezer mezi cihlami
Pěnu aplikujte také do mezer mezi cihlami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Uvedeným postupem můžete vlepit a zafixovat všechny uvolněné úlomky cihel. Na tvarově složitější místa jde použít také polystyren – stačí obyčejný fasádní. Polystyren na místo vlepíte montážní pěnou a necháte zaschnout. Poté, co pěna vytvrdne, můžete ostrým nožem seříznout polystyren do požadovaného tvaru. Takto dokážete snadno napodobit zakřivení klenby. Spáry mezi cihlami můžete opět vyplnit pěnou.

Uvedený postup předpokládá, že zdivo klenby nakonec omítnete jádrovou omítkou a nanesete štuk. V případě, že chcete nechat klenbu z cihel neomítnutou, pak se musíte samozřejmě vyhnout jak polystyrenu, tak i montážní pěně. V takovém případě se zdí na zdicí a spárovací maltu – cihly se na místě fixují klínky.

Práce je to zdlouhavější, ale výsledek stojí zato. Cihly se dají na potřebný rozměr řezat úhlovou bruskou s nasazeným diamantovým kotoučem. Poté, co malta vytvrdne, musíte mezery mezi cihlami vyplnit spárovací maltou a zahladit.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Podívejte se, jak opravit zeď před malováním:

Publikováno: 19. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč , Profil autora: Jaroslav Kropáč