reklama

Co musíte udělat, aby na stěně dobře drželo stavební lepidlo nebo štuk

Plánujete nanést na vnitřní stěny nový štuk nebo lepidlo? Před jejich aplikací si musíte zdivo dobře připravit. Když to neuděláte, riskujete, že lepidlo ani štuk nebude držet – po pár letech se může začít odlupovat a budete mít stejný problém jako na začátku. Pokud budete postupovat podle uvedeného návodu, riziko chyby podstatně snížíte.

Přípravu zdi před nanesením lepidla nebo štuku nepodceňujte. Jinak se vám nedbalost vymstí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • zednickou lžíci nebo škrabadlo
  • penetraci
  • malířskou štětku
  • sádru

Díry po hmoždinkách zasádrujte
Díry po hmoždinkách zasádrujte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Začneme tím, že na staré stěně najdeme nesoudržná místa, tedy taková, kde omítka nedrží. Pomocí zednické lžíce nebo špachtle starou omítku odškrábneme. Jedná-li se jen o bodové poruchy, zapravíme je sádrou. Její výhodou je, že rychle tuhne. Pokud jsou díry větší, budeme je muset zadělat opravnou omítkovou směsí. Tu necháme vytvrdnout alespoň do dalšího dne.

Rýhy na zdi zajistí lepší přilnutí lepidla
Rýhy na zdi zajistí lepší přilnutí lepidla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď je potřeba do zdi vytvořit novou strukturu – rýhy, aby nová omítka nebo lepidlo na stěně dobře držely. K vytvoření rýh můžete použít obyčejnou zednickou lžíci – jejím okrajem do stěny vyryjete čáry. Ještě lepší je použít takzvaný škrabák – speciální kovovou destičku s hroty, která má podobný tvar jako hladítko. Škrabák povrch stěny zdrsní, což omítce a lepidlu umožní lepší přilnutí.

Když máte opravené díry ve zdi a její povrch zdrsněný, můžete začít s penetrací podkladu. K tomu použijte hloubkovou penetraci, která pronikne do zdiva a sjednotí savost povrchu. Ještě, než penetraci nanesete, očistěte stěnu koštětem nebo dílenským vysavačem. S penetrací pracujte opatrně – zanechává fleky na rukou a například i na dřevěných obkladech (palubkách, zárubních). Penetraci můžete nanášet obyčejnou malířskou štětkou nebo válečkem. Nezapomeňte je po práci umýt. Pokud jste pracovali pečlivě a podle výše uvedeného postupu, máte teď stěnu připravenou na další technologický krok – nanášení lepidla nebo štuku. Tomu se budeme věnovat v dalším článku.

Uvedený postup se týká lehce poškozených zdí. Tam, kde je zdivo například vlhké kvůli poruše hydroizolace, musíte vzít opravu stěny z gruntu. Proti vzlínající vlhkosti se dá bojovat jedině doplněním hydroizolace, případně použitím speciálních sanačních směsí – ty sestávají z jádrové omítky a prodyšného štuku.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak opravit zeď před malováním:

Publikováno: 16. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč , Profil autora: Jaroslav Kropáč