reklama

Poradíme, jak jednoduše připevnit poličku

Koupili jste si novou poličku, kterou je ovšem nutné přivrtat do zdi. Nikdy jste nic takového nedělali a nevíte, jestli to zvládnete? Jak správně postupovat a na co si dát pozor? Není to nic složitého, zvládne to každý a my vám poradíme, jak na to.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připevnit poličku na zeď není složité (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Už víte, kde přesně se bude polička na zdi vyjímat? Teď ji jen jen správně a rovně připevnit na zeď. Ještě před samotným vrtáním musíme ale znát, z jakého materiálu je stěna. Od toho se bude odvíjet potřebné vybavení, především nářadí, hmoždinky a vruty. Neméně důležité bude znát i zatížení poličky, na tom závisí hloubka vrtání a velikost vrutů s hmoždinkami.

Na zeď z běžných plných cihel, tvárnic nebo panelu použijete příklepovou vrtačku a hmoždinky o délce minimálně 50 mm, kratší by mohly způsobit to, že se polička uvolní a nebude správně držet. Do sádrokartonu musíte použít speciální hmoždinky vyrobené pro tento účel a také vrtačku bez příklepu. Obyčejné hmoždinky v tomto materiálu držet nebudou.

Stejně tak budeme postupovat u stěny z pórobetonu neboli Ytongu. Také u tohoto materiálu je nutné koupit speciální hmoždinky a použít vrtačku bez příklepu. Pro připevnění poličky na moderní stěnu z tvárnic, která má mnoho vzduchových bublinek, raději pozvěte odborníka, protože bude muset na její připevnění použít chemickou kotvu.

Hmoždinka a vrták musí mít vždy stejný průměr
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hmoždinka a vrták musí mít vždy stejný průměr

Velikost hmoždinky pro poličku je ideální o průměru 8 mm, může být i větší. Vždy musí odpovídat velikost vrutu s velikostí hmoždinky a použitého vrtáku. Velikost hmoždinky určuje průměr vrutu - měl by být dostatečně velký, aby prošel vyvrtanými dírami. Otvor vyvrtejte hlubší, než je délka průměru hmoždinky.

Průměr hmoždinky odpovídá průměru použitého vrtáku. Použijte vrták č. 8. Vrut musí být delší, než je hmoždinka, a to o tloušťku materiálu, ze kterého je vyrobena polička, k tomu připočtěte délku hmoždinky a její průměr. Průměr vrutu bude vždy menší, než je průměr hmoždinky. Pro hmoždinku o průměru 8 mm použijte vrut o průměru 4,5 - 6 mm. Vše máte připraveno a teď jen začít.

Co budete potřebovat:

  • vrtačku
  • šroubovák nebo aku šroubovák
  • vodováhu
  • metr
  • vruty a hmoždinky
  • tužku

Polička by měla být umístěna vodorovně, k tomu je ideální použít vodováhu
Polička by měla být umístěna vodorovně, k tomu je ideální použít vodováhu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Před vrtáním si vše důkladně přeměřte. Přesnost je důležitá, protože křivá polička nevypadá moc vábně. Použijte před zakreslením bodů vodováhu, aby byla polička přivrtána rovně. Označte si tužkou body, kde budete vrtat otvory.

Při vrtání použijte vysavač
Při vrtání použijte vysavač (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při vrtání použijte vysavač, který vysaje přebytečný materiál. Vrtejte vždy na celou délku vrtáku. Do vyvrtaných děr vložte hmoždinky, které můžete jemně zatlouct kladivem až do úplného zasunutí do zdi. Teď už jen stačí nasadit poličku a přišroubovat vruty. Vlastnoručně připevněná polička na zeď udělá jistě mnoho radosti a všichni ocení vaši šikovnost.

Tip:

  • Před vrtáním si označené body přelepte maskovací páskou, která zabrání odloupnutí omítky.
Při vrtání využijte lepicí pásku, vyhnete se nechtěnému odloupnutí omítky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při vrtání využijte lepicí pásku, vyhnete se nechtěnému odloupnutí omítky
  • Pro příliš velký otvor je možné hmoždinku namočit do sádry, poté ji přiklepnout do stěny a nechat zaschnout.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Vyrobte si designovou rohovou poličku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 5. 2022, Autor: Šárka Miškovská (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.