Správný kutil využije všechen materiál. A uvědomělý kutil občas vyrobí něco i pro svoji ženu. Tady je jeden tip – ze zbytků dřeva můžete udělat parádní stojan na řezané květiny, který žádnou slečnu nebo dámu určitě neurazí. Výroba není složitá ani technologicky náročná – bude se jen vrtat, brousit, šroubovat, lepit, a když se všechno povede, tak i slavit.

Co budete potřebovat:
- 4 kusy prkýnek
- konstrukční vruty
- vykružovák
- lepidlo na dřevo
- akuvrtačku
- sklenici

Nejprve si připravíme konstrukční materiál – dřevo. Potřebovat budeme čtyři kousky prkýnek – dva páry o délce zhruba 18,5 cm a dva o délce 16,5 cm. Šířka může být libovolná, ale měla by odpovídat sklenici, kterou do dřevěné konstrukce později vlepíme. Dřevo musí být samozřejmě ohoblované a obroušené. Hrany můžete srazit brusným papírem. Pokud si chcete vyhrát, tak třeba horní frézkou. Co se týče samotného materiálu, je jedno, zda půjde o smrk, borovici nebo modřín. Smrk se ale nejlépe opracovává a je také nejlevnější.

Ze dřeva slepíte dřevěné rámečky. Než k tomu ale přistoupíte, musíte do vrchního dílu desky vyvrtat otvor, kudy přijde provléknout hrdlo sklenice. Pro vyvrtání otvoru použijte akuvrtačku s vykružovákem odpovídajícího průměru. Aby se dřevo při vrtání netřepilo, vykružovákem zajeďte zhruba do poloviny hloubky materiálu a pak ho dovrtejte z druhé strany. Vyvrtaný otvor opět začistěte brusným papírem.

Teď můžete dřevěná prkénka slepit do tvaru obdélníku. Na styčné plochy naneste lepidlo, výrobek zafixujte svěrkou a pojistěte buď konstrukčními vruty, nebo kolářskými hřebíky. Přebytečné lepidlo ihned setřete hadříkem. U vrutů je potřeba záhlubníkem připravit otvor, aby hlavičky vrutů lícovaly s hranou dřeva. Kolářské hřebíky mají tu výhodu, že disponují malou hlavičkou, a hřebík tak není ve dřevu skoro vůbec vidět – zvlášť, když dřevo později natřete tmavší barvou.

Teď přijde na řadu vlepení sklenice, která bude sloužit jako váza pro květiny. Slepení skla a dřeva nejlépe dosáhnete pomocí tavného lepidla. Naneste vrstvu lepidla na závit sklenice a vlepte ji do otvoru ve dřevě – na její usazení a vyrovnání máte zhruba půl minuty. Pak lepidlo začne tvrdnout a další korekce už nebudou možné. Proto postupujte pečlivě, ale zároveň i rychle.

Posledním krokem je povrchová úprava dřevěného výrobku. Použít můžete lak, lazuru nebo mořidlo. Dřevo, pokud bude v interiéru, můžete nechat i bez povrchové úpravy. Doporučujeme výrobek ošetřit voskovým olejem, který zvýrazní strukturu dřeva, umožní mu dýchat a zároveň ho také dokonale chrání před vnějšími vlivy. Finální výrobek doplňte květinami a předejte ženě. Uvidíte, že příště bude mít pro vaše dlouhé vysedávání v dílně mnohem více pochopení.
Akuvrtačka POWDP15200 je ideálním pomocníkem do každé dílny. Kromě vrtání a šroubování vrutů s ní můžete vrtat také do zdiva, protože je vybavena kvalitním příklepovým mechanismem. Do dřeva zvládne otvor 25 mm a do zdi a oceli 10 mm. K pohonu využívá silné akumulátory s napětím 20V nebo 40V. Skvělé je kovové rychloupínací sklíčidlo a pogumovaná rukojeť, za kterou se nářadí dobře drží i při dlouhodobé práci.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na Míru
Publikováno: 15. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč
, Profil autora: Jaroslav Kropáč