reklama

Vyrobte pro svou ženu originální vázu na květiny

Správný kutil využije všechen materiál. A uvědomělý kutil občas vyrobí něco i pro svoji ženu. Tady je jeden tip – ze zbytků dřeva můžete udělat parádní stojan na řezané květiny, který žádnou slečnu nebo dámu určitě neurazí. Výroba není složitá ani technologicky náročná – bude se jen vrtat, brousit, šroubovat, lepit, a když se všechno povede, tak i slavit.

Ze zbytků v dílně můžete vyrobit parádní dárek. Jediné, co je potřeba hledat mimo bastlírnu, jsou květiny (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co budete potřebovat:

  • 4 kusy prkýnek
  • konstrukční vruty
  • vykružovák
  • lepidlo na dřevo
  • akuvrtačku
  • sklenici

Bez pokosové pily je kutil jako bez ruky. Pozor na bezpečnost práce, aby sousloví neplatilo doslovně
Bez pokosové pily je kutil jako bez ruky. Pozor na bezpečnost práce, aby sousloví neplatilo doslovně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nejprve si připravíme konstrukční materiál – dřevo. Potřebovat budeme čtyři kousky prkýnek – dva páry o délce zhruba 18,5 cm a dva o délce 16,5 cm. Šířka může být libovolná, ale měla by odpovídat sklenici, kterou do dřevěné konstrukce později vlepíme. Dřevo musí být samozřejmě ohoblované a obroušené. Hrany můžete srazit brusným papírem. Pokud si chcete vyhrát, tak třeba horní frézkou. Co se týče samotného materiálu, je jedno, zda půjde o smrk, borovici nebo modřín. Smrk se ale nejlépe opracovává a je také nejlevnější.

Na velký vykružovák je potřeba silná vrtačka
Na velký vykružovák je potřeba silná vrtačka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ze dřeva slepíte dřevěné rámečky. Než k tomu ale přistoupíte, musíte do vrchního dílu desky vyvrtat otvor, kudy přijde provléknout hrdlo sklenice. Pro vyvrtání otvoru použijte akuvrtačku s vykružovákem odpovídajícího průměru. Aby se dřevo při vrtání netřepilo, vykružovákem zajeďte zhruba do poloviny hloubky materiálu a pak ho dovrtejte z druhé strany. Vyvrtaný otvor opět začistěte brusným papírem.

Lepený spoj pojistí konstrukční vruty
Lepený spoj pojistí konstrukční vruty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď můžete dřevěná prkénka slepit do tvaru obdélníku. Na styčné plochy naneste lepidlo, výrobek zafixujte svěrkou a pojistěte buď konstrukčními vruty, nebo kolářskými hřebíky. Přebytečné lepidlo ihned setřete hadříkem. U vrutů je potřeba záhlubníkem připravit otvor, aby hlavičky vrutů lícovaly s hranou dřeva. Kolářské hřebíky mají tu výhodu, že disponují malou hlavičkou, a hřebík tak není ve dřevu skoro vůbec vidět – zvlášť, když dřevo později natřete tmavší barvou.

Tavná pistole umí slepit sklo i dřevo. A také prsty
Tavná pistole umí slepit sklo i dřevo. A také prsty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď přijde na řadu vlepení sklenice, která bude sloužit jako váza pro květiny. Slepení skla a dřeva nejlépe dosáhnete pomocí tavného lepidla. Naneste vrstvu lepidla na závit sklenice a vlepte ji do otvoru ve dřevě – na její usazení a vyrovnání máte zhruba půl minuty. Pak lepidlo začne tvrdnout a další korekce už nebudou možné. Proto postupujte pečlivě, ale zároveň i rychle.

Natřít, nechat zaschnout, doplnit květinami a předat ženě. Výrobu dárku zvládnete za jedno dopoledne
Natřít, nechat zaschnout, doplnit květinami a předat ženě. Výrobu dárku zvládnete za jedno dopoledne (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Posledním krokem je povrchová úprava dřevěného výrobku. Použít můžete lak, lazuru nebo mořidlo. Dřevo, pokud bude v interiéru, můžete nechat i bez povrchové úpravy. Doporučujeme výrobek ošetřit voskovým olejem, který zvýrazní strukturu dřeva, umožní mu dýchat a zároveň ho také dokonale chrání před vnějšími vlivy. Finální výrobek doplňte květinami a předejte ženě. Uvidíte, že příště bude mít pro vaše dlouhé vysedávání v dílně mnohem více pochopení.

Akuvrtačka POWDP15200 je ideálním pomocníkem do každé dílny. Kromě vrtání a šroubování vrutů s ní můžete vrtat také do zdiva, protože je vybavena kvalitním příklepovým mechanismem. Do dřeva zvládne otvor 25 mm a do zdi a oceli 10 mm. K pohonu využívá silné akumulátory s napětím 20V nebo 40V. Skvělé je kovové rychloupínací sklíčidlo a pogumovaná rukojeť, za kterou se nářadí dobře drží i při dlouhodobé práci.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na Míru

Publikováno: 15. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč , Profil autora: Jaroslav Kropáč